SAFF

Rat u Ukrajini i kineska pozicija

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor ovog teksta, Hu Wei, je potpredsjednik Centra za istraživanje javnih politika Kancelarije savjetnika Državnog vijeća Kine, predsjednik šangajske asocijacije za istraživanje javnih politika, predsjednik akademskog komiteta Čarhar instituta i profesor univerziteta u Šangaju.

U nastavku prenosimo nazanimljivije dijelove analize spomenutog kineskog profesora, a koja je objavljena na portalu Pescanik.net.

Mogući ishodi rusko-ukrajinskog rata

1. Vladimir Putin možda neće moći da ostvari svoje očekivane ciljeve, što Rusiju dovodi u nezgodan položaj. Svrha Putinovog napada bila je da riješi ukrajinski problem u potpunosti i skrene pažnju sa ruske unutrašnje krize tako što će poraziti Ukrajinu u blickrigu, zamijeniti njeno rukovodstvo i uspostaviti prorusku vladu. Međutim, blickrig je propao, a Rusija nije u stanju da podrži velike troškove dugotrajnog rata. Pokretanje nuklearnog rata stavilo bi Rusiju na suprotnu stranu u odnosu na čitav svijet, što pobjedu u takvom ratu čini nemogućom. Prilike u zemlji i inostranstvu su takođe sve nepovoljnije. Čak i ako bi ruska vojska okupirala glavni grad Ukrajine Kijev i, uz visoku cijenu, uspostavila marionetsku vladu, to ne bi značilo konačnu pobjedu. U ovom trenutku, Putinova najbolja opcija je da okonča rat kroz mirovne pregovore, što od Ukrajine zahtijeva značajne ustupke. Međutim, ono što nije dostižno na bojnom polju, teško je dobiti i za pregovaračkim stolom. U svakom slučaju, ova vojna akcija predstavlja nepopravljivu grešku.

2. Sukob može dalje eskalirati, dok nije isključen ni eventualni ulazak zapada u rat. Iako bi eskalacija rata bila skupa, postoji velika vjerovatnoća da Putin neće lako odustati imajući u vidu njegov karakter i moć kojom raspolaže. Rusko-ukrajinski rat može eskalirati van okvira i područja Ukrajine, a može čak uključiti i mogućnost nuklearnog udara. Jednom kada se to dogodi, SAD i Evropa više ne mogu ostati izvan sukoba, što će izazvati svjetski rat ili čak nuklearni rat. Rezultat bi bio katastrofa za čovječanstvo i konačni obračun između Sjedinjenih Država i Rusije. Ova konačna konfrontacija, s obzirom na to da ruska vojna moć ne može da parira Nato savezu, bila bi još gora za Putina.

3. Čak i ako Rusija uspije da osvoji Ukrajinu u nekom očajničkom poduhvatu, još uvijek bi to bio politički vruć krompir. Rusija bi ponela teret koji bi je bio pretežak za nju. U takvim okolnostima, bez obzira da li će Vladimir Zelenski ostati živ ili ne, Ukrajina će najvjerovatnije uspostaviti vladu u egzilu kako bi se dugoročno suprotstavila Rusiji. Rusija će biti izložena i sankcijama zapada i pobuni na teritoriji Ukrajine. Frontovi borbe će biti veoma razvučeni. Domaća ekonomija će biti neodrživa i na kraju će potonuti na dno. Taj period neće trajati duže od nekoliko godina.

4. Zapad može da utiče na promjenu ili dezintegraciju političke situacije u Rusiji. Pošto je Putinov blickrig propao, male su nade da će Rusija odnijeti pobjedu, dok su sankcije zapada dostigle nivo bez presedana. S obzirom na ugroženost sredstava za život ljudi, kao i na okupljanje antiratnih i antiputinovskih snaga, ne može se isključiti mogućnost političke pobune u Rusiji. Sa ruskom ekonomijom na ivici kolapsa, Putinu bi bilo teško da preduprijedi opasnost čak i ako ne izgubi rusko-ukrajinski rat. Ako bi Putin bio zbačen sa vlasti usljed građanskih nemira, državnog udara ili iz nekog drugog razloga, još manje bi bilo izgledno da se Rusija suprotstavi zapadu. Sigurno bi poklekla pred zapadom, ili bi čak bila dodatno raskomadana, a statusu Rusije kao velike sile došao bi kraj.

Kineski strateški izbor

1. Kina ne smije da se veže za Putina i treba što prije da se distancira od njega. Argument da eskalacija sukoba između Rusije i zapada pomaže da skrene pažnju SAD sa Kine, pa bi stoga Kina trebalo da se tome raduje i čak podrži Putina, ima smisla samo ako Rusija ne padne. U slučaju da Putin izgubi vlast, na Kinu će to loše uticati ukoliko se nađe u istom čamcu s njim. Ukoliko Putin ne može da osigura pobijedu uz podršku Kine, što u ovom trenutku ne izgleda izvjesno, Kina nema moć da podrži Rusiju. Pravilo međunarodne politike kaže da „ne postoje vječni saveznici, ni stalni neprijatelji“, već su „vječni i stalni interesi“. U aktuelnim međunarodnim okolnostima, Kina može da nastavi samo tako što će zaštititi svoje najvažnije interese, izabrati manje od dva zla i osloboditi se tereta Rusije što je prije moguće. Procenjuje se da Kina ima na raspolaganju jednu do dvije nedelje prije nego što izgubi manevarski prostor. Kina mora da djeluje odlučno.

2. Kina bi trebalo da izbjegne sjedenje na dvije stolice, da odustane od neutralnosti i opredijeli se za mejnstrim poziciju u svijetu. Kina je dosad pokušavala da ne uvrijedi nijednu stranu i držala se srednjeg puta u svojim međunarodnim izjavama i odlukama, uključujući uzdržavanje od glasanja u Savjetu bezbjednosti UN-a i Generalnoj skupštini UN-a. Međutim, ova pozicija ne zadovoljava potrebe Rusije i razbjesnela je Ukrajinu, njene pristalice i simpatizere, što je Kinu stavilo na pogrešnu stranu većeg dijela svijeta. U pojedinim slučajevima, jasna neutralnost je razuman izbor, ali to ne važi za ovaj rat, u kome Kina nema šta da dobije. S obzirom na to da je Kina oduvijek zagovarala poštovanje nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, dalju izolaciju može izbjeći samo ako stane uz većinu zemalja u svetu. Takva pozicija je takođe pogodna za rješavanje pitanja Tajvana.

3. Kina treba da postigne najveći mogući strateški proboj, umjesto da je zapad izloži daljoj izolaciji. Raskid sa Putinom i odustajanje od neutralnosti pomoći će u izgradnji međunarodnog imidža Kine i olakšati njene odnose sa SAD i zapadom. Mada je teško i zahtijeva veliku mudrost, to je najbolja opcija za budućnost. Stav da će geopolitički obračun u Evropi, izazvan ratom u Ukrajini, značajno odložiti američki strateški prelaz iz Evrope u indo-pacifički region, ne zaslužuje pretjerani optimizam. U SAD se već čuju glasovi da je Evropa važna, ali je Kina još važnija, dok je primarni cilj SAD da ograniči Kinu kako ne bi postala dominantna sila u indo-pacifičkom prostoru. U takvim okolnostima, glavni prioritet Kine jeste da sprovede odgovarajuća strateška prilagođavanja, da promijeni neprijateljski američki stav prema Kini i da se sačuva od izolacije. Suština je u tome da se spriječi da SAD i zapad uvedu zajedničke sankcije Kini.

4. Kina treba da spriječi izbijanje svjetskog i nuklearnog rata i da pruži jedinstven doprinos miru u svijetu. Kako je Putin izričito zatražio da ruske snage za strateško odvraćanje uđu u stanje posebne borbene gotovosti, rusko-ukrajinski rat bi mogao izmaći kontroli. Pravedan cilj privlači veliku podršku; nepravedan je gotovo nema uopšte. Ako Rusija izazove svetski rat ili čak nuklearni rat, time izvjesno rizikuje haos u svijetu. Da bi pokazala svoju ulogu odgovorne velike sile, Kina ne samo da ne može da stane uz Putina, već bi trebalo da preduzme konkretne korake da spriječi Putinove potencijalne avanture. Kina je jedina zemlja na svijetu koja to može, i mora da iskoristi ovu jedinstvenu prednost u potpunosti. Putinovo odvajanje od kineske podrške najverovatnije će okončati rat, ili on u najmanju ruku neće eskalirati. Time bi Kina sigurno dobila široko međunarodno priznanje za održavanje mira u svijetu, što može pomoći Kini da spriječi svoju izolaciju, ali i da pronađe priliku da unapredi svoje odnose sa Sjedinjenim Državama i zapadom.

Hu Wei, US-China Perception Monitor, 05.03.2022.

Prevela Milica Jovanović

Peščanik.net, 14.03.2022.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA