SAFF

Razuzdan žiovt terorista: Braća Abdeslam pili alkohol, pušili marihuanu, provodili se u klubovima…

Facebook
Twitter
WhatsApp

Praveći dokumentarni film za „Panoramu“ o zloglasnom briselskom kvartu Molenbeek, novinar BBC-a pročitao je transkript sa saslušanja dvojice prijatelja Salaha Abdeslama, koje je on pozvao u noći pariških napada.

Hamza Attou i Mohammed Amri rekli su policiji da im je Abdeslam te noći kazao kako je imao saobraćajnu nesreću i da dođu po njega. Attou je tvrdio da je po njihovom dolasku Abdeslam prijetio „da će raznijeti auto, ukoliko ga ne odvezu u Brisel“.

Amri je ispričao policiji da su se njih trojica vozili ulicama Pariza onoliko vremena koliko im je bilo potrebno da ispuše jedan joint, prije nego su krenuli natrag za Brisel. Prema navodima Attoua, pokušali su koristiti manje i mirnije sobraćanice, ali su se izgubili i vratili na autoput.

Na putu za Brisel popušili su još tri jointa. Zaustavile su ih čak tri policijske patrole, ali im je dozvoljeno da nastave vožnju.

Na jednom od check pointa, prema iskazu Attoua, policajac je pitao Amria da li je nešto popio: „Amri mu je odgovorio da jeste. Policajac mu je rekao da nije dobro što je pio, ali da to nije njihov prioritet.“

Salah Abdeslam i njegov stariji brat Brahim, koji se raznio u pariškim napadima, držali su kafić u briselskom naselju Molenbeek gdje su prodavali alkoholna pića, a bar je zatvoren zbog preprodaje droge. Jedan od prijatelja braće koji je izlazio u taj kafić za BBC je rekao kako je viđao Brahima Abdeslama „dok je gledao video materijale ISIL-a sa jointom u jednoj, i pivom u drugoj ruci“. Prema njegovim tvrdnjama, Brahim je podržavao radikalne stavove i izjave, ali niko ga nije shvatao ozbiljno.

Još jedan prijatelj braće Abdeslam novinaru BBC-a pokazao je video snimak iz briselskog noćnog kluba na kojem se braća provode sa djevojkama, piju i plešu. Snimak je, prema tvrdnjama sagovornika BBC-a, napravljen u ferbruaru 2015. godine, mjesec prije nego što su braća Abdeslam počeli planirati napad na Pariz.

Nakon terorističkih napada u Parizu i Briselu, na vidjelo počinju izlaziti brojni propusti tamošnjih sigurnosnih službi. Na udaru je trenutno belgijska policija, za koju je ministar unutrašnjih poslova te zemlje Jan Jambon kazao da snosi veliki dio krivice za napade, te da je “njihov nemar doprinio da se izgubi trag Brahimu el Bakrauiju”, bombašu koji se raznio na briselskom aerodromu.

Belgijske sigurnosne službe našle su se na meti kritika javnosti poslije izjava turskog premijera Recepa Tayjipa Erdogana, koji je rekao da je el Bakraui iz Turske deportovan još 2015. godine zbog njegovih militantnih aktivnosti, ali da su ga Belgijanci oslobodili.

Osim toga, pojavile su se i informacije da je belgijska policija četiri mjeseca znala gdje bi moglo da bude skrovište Salaha Abdeslama, ali da podatke kojima su raspolagali nisu iskoristili.

Slobodna Bosna

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA