Na pres-konferenciji održanoj danas u sjedištu Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” u Sarajevu upozoreno je na tendencije iz Republike Srpske da za 300.000 i više bude umanjen broj Bošnjaka u statističkom prikazu ukupnog broja stanovnika Bosne i Hercegovine na osnovu popisa provedenog 2013. godine čiji konačni rezultati još nisu objavljeni.
Po mišljenju predsjednika “Preporoda” Senadina Lavića, sporno je između ostalog da se nakon popisa smišljaju nove tehnike, metodologije obrade podataka i spekulira pojmom “nerezidentno stanovništvo”.
Zbog tog i više drugih, po njegovom mišljenju veoma spornih postpopisnih momenata u vakuumu (ne)objavljivanja konačnih rezultata, Lavić između ostalog pita: “Nekome ne odgovara broj popisanih Bošnjaka u entitetu Republika Srpska?”, “Da li neko pokušava entitete pretvoriti u vječite kategorije?”.
S objavljivanjem rezultata bit će vidljive razmjere genocida počinjenog tokom proteklog rata u BiH, kao i to da je Republika Srpska nastala – genocidom, navodi Lavić.
Demografski stručnjak Hasan Zolić, koji se također obratio na pres-konferenciji, ističe da se u posljednjim pokušajima iz RS-a, odnosno tumačenjima pojma “nerezidentno stanovništvo”, nastoje ishoditi rezultati o ukupnom broju stanovnika manjem za 437.762, što bi Bosnu i Hercegovinu dovelo na nivo iz 1965. godine.
– Popis nije završen. To će biti s objavljivanjem konačnih rezultata – napominje Zolić.
Sejfudin Tokić, predsjednik Bošnjačkog pokreta za ravnopravnost naroda, također jedan od učesnika pres-konferencije, smatra da su u ovom željenom prikazivanju manjeg ukupnog broja stanovnika glavna meta Bošnjaci.
– Zakon o popisu stanovništva ne poznaje pojam ‘rezidentni’ i ‘nerezidentni’, a ovaj drugi podrazumijeva one koji su uspjeli pobjeći ispod noža. Njih žele izbrisati iz popisa – rekao je Tokić i dodao da takve tendencije smatra saučesništvom u novom, administrativnom genocidu.
Profesor Hasan Zolić, koji je bivši direktor Zavoda za statistiku, podsjetio je da 8. juna u Bosnu i Hercegovinu dolaze eksperti iz Eurostata u pokušaju da pomognu razrješavanju postpopisnih dilema.
(Fena)