Preveo i prilagodio: Semir Imamović
Safvet Zejjat, bivši egipatski general, stručnjak za strateška pitanja i politički analitičar, komentarišući obaranje ruskog borbenog aviona od strane turske vojske, kazao je za portal Mufekkiretul-islam (www.islammemo.com) da je Rusija upala u klopku, koju su joj, evropske zemlje i Amerika, vješto pripremale i da se Rusija, iz „sirijske močvare“, u koju je svojevoljno ušla, ne može izvući bez velikih gubitaka, sličnih onome jučerašnjem. On je odbacio teoriju zavjere i moguću povezanost jučerašnjeg incidenta sa rušenjem ruskog putničkog aviona iznad Sinaja i nadavnim nemilim događajima u Parizu.
„Iako smo mi Arapi skloni teorijama zavjere i povezivanju događaja, što je, moramo priznati, loš običaj, u ovom slučaju ta opcija ne postoji “ – kazao je Zejjat. Na pitanje „da li se radi o namjernom obaranju ruskog aviona, ili je u pitanju incident“, Zejjat je kazao: „Moguće je da su „mirni i strpljivi“ Turci, nakon više uzastopnih ruskih „grešaka“ i višestrukog narušavanja turskog zračnog prostora, i pored mnogobrojnih upozorenja ruskim pilotima da to ne čine, odlučili „disciplinirati“ Rusiju, kao što je moguće da je ovo bila „turska reakcija“ na sve ozbiljnije uplitanje evropskih država u dešavanja u Siriji.
Naime, evropske zemlje pokušavaju iskoristiti slučaj „Šaremi Šejh“ i teroristički napad u Parizu za jačanje svog uticaja u regionu i borbu protiv legitimne sirijske opozicije, istovremeno odustajući od borbe protiv Bašara Asada, a najbolji dokaz za to je uspostavljanje vojne, zračane i morske, saradnje između Rusije i Francuske u Siriji, u sklopu koje je Francuska, za potrebe bombardovanja položaja opozicionih snaga u Siriji i Iraku, u Siriju poslala nosač aviona „Šarl de Gol“, kao logističku podršku Putinu.
Nema sumnje da će ovaj događaj dodatno usložniti situaciju u regionu, posebno ako se zna da je oboren ruski avion, i da je Rusija, to već sada sa sigurnošću možemo tvrditi, ozbiljno involvirana u ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Siriji – u ruskim zračnim napadima dosada je ubijeno blizu 1700 sirijskih civila – ali i zbog činjenice da su neke države pozvale na vojni odgovor Rusiji, smatrajući ga potpuno legitimnim.
Zejjat je govorio i mogućim negativnim reprekusijama obaranja ruskog aviona na tursko-ruske odnose. „Naravno da će to negativno uticati na odnose dviju država. Nije prvi put da Turska obara ruske i sirijske avione zbog povrede njenog zračnog prostora. Ovome svakako treba dodati i činjenicu da Turska želi okončati „rusko vojno prisustvo“ u Siriji, jer je ono „kamen spoticanja“ u turskim nastojanjima uklanjanja i udaljavanja Bašara Asada sa političke pozornice u Siriji, što je i jedan od njenih službenih zahtjeva, u sklopu projekta/plana „Sirija poslije Asada“, koji Turska nastoji nametnuti u međunarodnim pregovorima o Siriji.
Teško je iz ove pozicije nagađati kakve bi stvarne reprekusije na tursko-ruske odnose moglo imati obaranje ruskog borbenog aviona „Suhoj“ 24, ali je sasvim sigurno da će Turska ostati odlučna u zaštiti svojih, kopnenih i zračnih, granica, i da neće tolerisati ruske, ili bilo čije druge, vojne igre u blizini njenih teritorija. Ono što je posebno interesantno jeste da je turski premijer Ahmed Davutolu, odmah nakon obaranja aviona sazvao hitnu sjednicu Ujedinjenih nacija i Vijeća sigurnosti, kako bi se raspravljalo o posljedicama ruskog stava/ponašanja, što bi moglo ozbiljno narušiti savezništvo dviju zemalja, s kojim se Putin često volio hvaliti.
Menu
PREPORUKA