SAFF

Ruski bloger osuđen na dvije godine strogog zatvora jer je objavio tekst u kojem kritikuje intervenciju Rusije u Siriji i osuđuje ubijanje civila

Facebook
Twitter
WhatsApp

Međunarodna nevladina organizacija koja promiče slobodu medija u svijetu oštro je kritikovala rusko pravosuđa zbog presude protiv ruskog blogera Alekseja Kungurova. Naime, Kungurov je osuđen na dvije godine zatvora jer je objavio komentar na svom blogu u kojem kritikuje odluku predsjednika Vladimira Putina da intervenira u Siriji. Kungurov je sporni tekst objavio u oktobru 2015.godine, a uhapšen je u martu 2016. godine. On je osuđen na dvije godine pod optubom da poziva na terroizam. Nakon presude ovaj ruski bloger je poslan na odsluženje kazne u kažnjeničku koloniju.

Sve više ruskih korisnika Interneta zbog izražavanja mišljenja završava u zatvoru. Internet se u Rusiji dugo smatrao posljednjom oazom slobode mišljenja.

No danas to vrijedi još samo djelomično. Prije nekoliko mjeseci ruski parlament je izglasao paket antiterorističkih zakona koji su stupili na snagu krajem jula. ko javno, dakle i na Internetu, poziva na “terorističke aktivnosti” ili ih opravdava, prijeti mu novčana kazna od preračunato 14.000 eura ili kazna zatvora od pet do sedam godina.

Ko izražava mišljenje na društvenim mrežama, recimo lajka neki tekst ili video, može računati s kaznom. Posebno su opasni sadržaji o događajima u Ukrajini, prije svega o aneksiji Krima, ali i o Siriji.

“Andrej Bubejev, 40-godišnji inženjer, osuđen je u maju na kaznu zatvora od dvije godine i tri mjeseca zbog ekstremizma. On je na ruskoj društvenoj mreži VKontakte, sličnoj Facebooku, lajkao tekst s naslovom “Krim pripada Ukrajini”. Osim toga je lajkao i jedan crtež na kojem je prikazana ruka koja pritišće tubu paste za zube. Ispod slike je pisalo: “Istisni Rusiju iz sebe”. Ugledna moskovska organizacija za ljudska prava “Memorial” proglasila je Bubejeva političkim zatvorenikom”, piše Deutsche Welle.

46-godišnja Jekaterina Vologšenjinova dobila je nešto blažu kaznu. Ova samohrana majka iz Ekaterinburga osuđena je na 320 sati socijalnog rada. Osim toga, sud je naredio uništavanje njenog laptopa. I ona je na mreži VKontakte lajkala proukrajinske tekstove i jednu karikaturu ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Bloger Vadim Tjumenzev osjetio je na svojoj koži svu strogost ruskih zakona. On je u prosincu 2015. osuđen na pet godina zatvora zbog kritike na račun lokalnih vlasti i pozivanja na proteste. Sud je to okarakterizirao kao ekstremizam, a Tjumenzevove kritike proruskih separatista u Ukrajini i izbjeglica iz istočne Ukrajine nazvao je “huškanjem”. Broj takvih presuda je u Rusiji u protekle dvije godine skoro udvostručen.

Pojedini poznati blogeri napuštaju Rusiju kako bi izbjegli kažnjavanje. Jedan od njih je moskovski politički analitičar i kritičar Kremlja Andrej Piontkovskij, koji je odselio u februaru ove godine. Kako je izvješteno, protiv njega se vodio postupak zbog ekstremizma. Povod je bio jedan njegov blog u kojem je kritizirao čečenskog vođu Ramsana Kadirova.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA