Od 2014. godinine, do danas u Egiptu boravi tim ruskih istražitelja koji učestvuju u ispitivanju pripadnika islamkih pokreta, naročito pripadnika Muslimanske braće, pišu arapski mediji pozivajući se na upućene izvore iz egipatskih sigornosnih struktura. Prema ovim izvorima, boravak ruskog tima istražitelja u Egiptu je dio programa „šire sigirnosne saradnje“ između obavještajnih i sigurnosnih službi dvije zemlje, koji traje već tri godine. Za provođenje programa bio je zadužen general Abbas Kamil, šef Sisijevog kabineta u to vrijeme.
Neimenovani izvor kazao je kako ruski istražitelji učestvuju u ispitivanju pripadnika različitih islamskih pokreta od Muslimanske braće do IDIŠ-a.
Ruski istražitelji učestvuju u zlostavljanju zatvorenika u egipatskim zatvorima
„Ruski istražitelji ponekad svojim egipatskim kolegama samo pošalju pitanja koja žele postaviti određenim zatvorenicima, a egipatski istražitelji se pobrinu da im dostave odgovore, a ponekad Rusi prisustvuju ispitivanju i lično vrše ispitivanje zatvorenika koristeći se prevodiocem. Čak su i mučili neke zatvorenike.“, kazao je neimenovani izvor za kojeg se tvrdi da je visoko pozicioniran u obavještajnim strukturama Egipta.
Bivši oficir u obavještajnoj službi Egipta kazao je kako ruski istražitelji borave u sjedištu Ministarstva unutrašnjih poslova, a svoje kabinete imaju i u zgradama Vojne obavještajne službe. Ovaj oficir je kazao koko se prisustvo ruskih obavješatajaca u Egiptu intenziviralo nakon terorističkog napada u kojem je oboren ruski civilni avion iznad Sinaja.
Ruski obavještajci posjećuju mnoge egipatske zatvore kako bi vršili isljeđivanja zatvorenika za koje su zainteresirani, a nerijetko zatvorenici koje žele ispitati bivaju dovedeni u zatvor El-Azzuli u Ismailijji gdje ih Rusi isljeđuju, kazao je oficir, skrenuvši pažnju i na to da su rsuki istražitelji fokusirani na ispitivanje zatvorenika o pitanjima vezanim za Siriju i Libiju.
Bivši zatvorenici potvrđuju prisustvo ruskih obavejštajaca
Neimenovani izvor tvrdi da su neki rukovodeći kadrovi egipatskih obavještajnih službi izrazili negodovanje što se Rusima dopušta da doznaju vrlo povjerljive obavještajne podatke, jer smatraju da bi to moglo ugroziti nacionalnu sigurnost Egipta, ali više instance nisu našle za shodno da uvaže ove prigovore. Naprotiv, kadrovici koji su se protivili ovakvoj vrsti saradnje sa Rusima, uglavnom su maknuti na druge pozicije.
Ove informacije koje su mediji objavili pozvajući se na izvore iz obavještajnih struktura Egipta, potvrdila je i nekolicina bivših političkih zatvorenika, koji se sada nalaze izvan Egipta. Oni su u svojim svjedočenjima kazali kako su bili podvrgnuti ispitivanju od strane ruskih agenata u objektima Službe nacionalne sigurnosti. Potvrdili su da su ispitivani posredstvom prevodioca kao i da su ruski isljednici „divljačkim metodama“ mučili jedan broj zatavorenika.
Rusko vojno prisustvo u Egiptu
Podsjetimo da je prošlog mjeseca Reuters prenio izjavu neimenovanog američkog zvaničnika koji je kazao kako se u egipatskoj vojnoj bazi udlajenoj 100 kilometara od granice sa Libijoim nalazi ruska jedinica za specijalne namjene, kao i ruske bespilotne letjelice. Ova informacija izazvala je veliku medijsku pažnju. Ruski i egipatski zvaničnici su javno negirali ovu informaciju, ali Reuters je objavio kako mu je neimneovani sigurnosni izvor u Egiptu potvrdio da je informacija tačna i da se radi o 22 ruska komandosa, odbivši dati informacije o prirodi njihove misije.
Pripremio: Abdullah Nasup
Izvor: “Arab1 21”