SAFF

Ruskinja razotkrila kako se kroz lažne profile i komentare na internetu širi ruska politika

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ljudmila Savčuk iz Sankt Peterburga umiješala se među takozvane botove na internetu – zadatak joj je bio da za račun Kremlja na mreži širi plaćene i propisane komentare o određenim temama.

Ljudmila Savčuk je preko oglasa u novinama došla do preduzeća koje nudi posao – da se na internetu šire unaprijed određena mišljenja. Savčukova nikada nije dobila ugovor o radu i dva mjeseca nije dobila platu. To je ovoj novinarki bio povod da tuži preduzeće, koje zapravo zvanično nikada nije postojalo. Ona je dobila proces, a svijet je na taj način saznao o postojanju ruske fabrike trolova ili botova.
DW: Vi ste dva mjeseca radili u preduzeću koje se zvanično zvalo „Agencija za internet-istraživanje“, nezvanično se to zove fabrika botova. Šta ste tamo doživjeli?
Ljudmila Savčuk: Ne znam ko je pronašao termin fabrika botova, ali to je zaista fabrika koja proizvodi sadržaje. Tamo radi mnoštvo ljudi, koji zapanjujućim tempom proizvode komentare, postove, slike i video snimke. Oni njeguju svoje grupe na socijalnim mrežama, pišu blogove, četuju. To je gigantski posao! Oni su smješteni u Ulici Savuškina u Sankt Peterburgu, u ogromnoj poslovnoj zgradi na četiri sprata. Sve kancelarije su pune, ne postoji ni jedna jedina prazna prostorija.
Ko Vam je govorio šta da radite i određivao teme?
Kada radiš za njih nikada se ne zna ko je dao radni nalog. Oni idu od računara do računara i dobija se „tehnički zadatak“. On se sastoji u tome da se napiše vijest. Najčešće su to vijesti sa ruske državne televizije. A onda se dobije uputstvo kako tu vijest treba preraditi, koje akcente treba staviti. Tebi je dakle tvoje mišljenje propisano – tvoje plaćeno mišljenje. Struktura te organizacije je veoma komplikovana. Tamo postoji posebno odijeljenje za analizu koje se bavi vijestima dana.

Ljudmila Savčuk: Botovi hvale Putina i Šojgua

Ko radi tamo?
To su mladi ljudi, studenti ili apsolventi bez posla. Ljudi, koji rade kao botovi, ne poznaju granice i nemaju odgovornost. Oni se skrivaju iza maski, iza lažnih profila i misle da imaju pravo da napišu sve. Za mene je to čisti ekstremizam i podsticanje na rasizam.
Biraju li se samo određene teme?
Da, to je desetak tema koje su posebno važne. Broj jedan je Ukrajina, a onda Sjedinjene Američke Države. Najčešće je riječ o mržnji prema SAD. Obama treba da bude predstavljen kao jedini krivac za sve probleme. Sigurno poznajete izraz Gayeurope, koji su sigurno izmislili botovi. Time se sugeriše da se svuda u Evropi aktivno propagira homoseksualnost. I naravno radi se i o ruskoj političkoj opoziciji koju botovi kritikuju na internetu. Nasuprot tome hvaljene su dvije osobe: predsjednik Putin i ministar odbrane Šojgu.

DW

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA