Goran Salihović, glavni tužilac Tužilaštva BiH u intervjuu za banjalučke Nezavisne novine navodi da je Tužilaštvo BiH u posljednje tri godine izrazito povećalo broj predmeta za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti. On je istakao da je Tužilaštvo BiH podiglo više optužnica za ratne zločine nad srpskim žrtvama nego sva okružna tužilaštva u RS zajedno.
Na pitanje “šta je sa predmetima ratnih zločina protiv Srba? Mogu li se očekivati optužnice protiv nekih visokih zvaničnika, s obzirom na to da osim Mahmuljina i Orića niko nije optužen”, Salihović odgovara.
“Ne možemo se prebrojavati, ratni zločinci su svi isti, žrtve su sve iste, ali u principu mislim da mi radimo sve ono za šta imamo dokaza i što možemo optužiti. Statistika pokazuje da se u posljednje tri godine izrazito povećao broj predmeta za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti. Za samo tri godine oko 80 osoba optuženo je za zločine nad Srbima, u svim krajevima BiH, a to je 30 odsto od ukupnog broja optuženih za ratne zločine i protekle tri godine. Tužilaštvo BiH je podiglo više optužnica za ratne zločine nad srpskim žrtvama nego sva okružna tužilaštva u RS zajedno. Imamo u radu više predmeta u kojima se sudi za zločine nad srpskim stanovništvom u Derventi, Posavini, Odžaku, Brodu.
Radimo intenzivne istrage o stradanju srpske populacije u Konjicu, jednom od najtežih stradanja Srba u proteklom ratu, gdje će u narednom periodu biti optužnica. Po našim optužnicama se sudi za zločine nad Srbima u Čapljini, dolini Neretve, u logorima oko Čapljine. Javnost često očekuje neka zvučna imena, bit će i toga, ali samo ako se prikupe dokazi. Jasno i glasno sam rekao – nikoga nećemo procesuirati bez dokaza, a isto tako niko neće biti zaobiđen ako dokazi postoje. Do sada u 11 godina imamo 605 optuženih za ratne zločine i na taj način postali smo institucija sa najviše optuženih za ratne zločine u svjetskim razmjerama. Nakon tribunala u Nirnbergu i Tokiju, nakon Drugog svjetskog rata nije evidentiran veći broj optuženih u domaćim ili međunarodnim tribunalima.
Pored urađenog posla Kategorije 2, gdje su riješeni u prošloj godini najteži predmeti iz Haškog tribunala, ovo je jedan od najvećih uspjeha, znači u 11 godina optužili smo 605 optuženih za ratne zločine, a u do sada okončanim predmetima to je rezultiralo sa izrečenim kaznama od 2.087 godina zatvora, za one kojima je postupak okončan. U do sada pravomoćno okončanim predmetima, u oko 80 posto predmeta optuženi su oglašeni krivim i izrečene su osuđujuće presude. Ove jeseni dostići ćemo i rezultat od ukupno 5.000 optuženih osoba za sva krivična djela iz naše nadležnosti, to je izuzetno značajno za BiH kao državu i za sve građane BiH, u smislu toga da jednostavno mi možemo i hoćemo da procesuiramo sve one koji su na bilo koji način prekršili zakon i jednostavno neće biti nedodirljivih, ali isto tako ni u kojem slučaju nekome nećemo stavljati na teret ono što ne možemo dokazati li što jednostavno ne stoji, za bilo kojeg čovjeka u BiH”.
Regionalna saradnja
“Regionalna saradnja je fantastična, mogu da kažem na bratskom nivou, i sa Srbijom i sa Hrvatskom, pogotovo na tehničkom nivou, između tužilaštava i glavnih tužilaca. Ta saradnja je krenula uzlaznom putanjom potpisivanjem protokola između Srbije, Hrvatske, Crne Gore i BiH, tako da možemo reći da se ova saradnja odvija u konkretnim predmetima kao da je riječ o jednom tužilaštvu”.