SAFF

Sarajevo: Predstavljena naučna monografija “Živa lomača – Bikavac u Višegradu (27. juni 1992.)”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Naučna monografija “Živa lomača – Bikavac u Višegradu (27. juni 1992.)” autora doc. dr. Ermina Kuke promovisana je večeras u prostorijama Bošnjačkog instituta – Fondacija Adila Zulfikarpašića u Sarajevu.

Kako je naglasio autor, ovaj naučno-istraživački projekat imao je za cilj naučno istražiti po broju žrtava drugo najmasovnije spaljivanje živih bošnjačkih civila u Višegradu. Monografija je utemeljena na relevantnoj dokumentacionoj građi i svjedočenjima, a napisana je dvojezično, na bosanskom i engleskom jeziku.

– Radi se o stravičnom zločinu, i bila nam je zadaća da to dokumentiramo. U monografiji se uz korištenje relevantne dokumentacione građe i izjava preživjelih žrtava, dokazuje i pokazuje genocidna namjera srpskih oružanih formacija – da u potpunosti etnički očisti prostor Višegrada. Koristili su se najmonstruoznijim načinima izvršenja zločina – zločin spaljivanja živih civila. Višegrad je zapravo paradigma tog obrasca izvršenja zločina nad Bošnjacima. Rezultat toga jeste svakako da je danas u Višegradu promijenjena etnička struktura stanovništva i da se u Višegradu slave zločini i zločinci – izjavio je autor.

Promotori su bili prof. dr. Rasim Muratović, dr. Amir Kliko, te mr. Hamza Memišević.

– Ova naučna monografija je veoma vrijedan trag, prije svega za Višegrad, jer je primarna intencija ove knjige rasvjetljavanje nacionalne povijesti Bošnjaka na jednom mikroplanu, tačnije na primjeru grada Višegrada – kazao je Memišević.

Ocijenio je da je druga intencija ove knjige ponudi odgovorne analize na zatečeno stanje.

– Ako malo bolje pogledamo ispod površine, vidjet ćemo da je Višegrad zbog svoje blizinee granici bio u stalnom dodiru sa Srbijom, što je imalo negativne posljedice po muslimansko bošnjačko stanovništvo. To je proces dugog trajanja, kako to naziva stručna literatura. Ono što je počelo sa prvim srpskim ustankom je u direktnoj vezi sa agresijom na Bosnu i Hercegovinu. Uvijek moramo znati i moramo govoriti, posebno mi s bošnjačke strane, da je 1941. i 1942. godine počinjen strašan genocid nad bošnjačkim stanovništvom, a ono što se desilo 1990-ih je ogroman zločin, zločin genocida. Uz sve te žrtve bošnjački narod je uspio izvojevati pobjedu. A dokaz pobjede je postojanje granice na Drini – kazao je Memišević.

Monografija je objavljena u aprilu 2023. godine, a izdavač je Udruženje “Žena – žrtva rata”.

– Bilo je važno da dokumentujemo ovaj zločin, ne samo zbog života civila, zbog njihovih porodica, nego i zbog budućih generacija, da u monografiji pokažemo istinu, da niko ne može poslije nas negirati. Ovo je dobar projekat. Nastavit ćemo dokazivati prave činjenice. Borit ćemo se za istinu i pravdu dok smo živi – izjavila je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja.

Prof. dr. dr. Faris Gavrankapetanović, direktor Bošnjačkog instituta, naveo je da je monografija “puna konkretnih podataka, za koje se autor Kuka potrudio da ih dokumentira”.

– Ova temeljita monografija je puna užasnih slika i opisa stradanja Bošnjaka u Višegradu i okolini, ali izgleda da nama trebaju ovakvi dokazi da našem narodu damo potpunu informaciju o svemu što se dešavalo u junu 1992. godine na Drini – kazao je, između ostalog, Gavrankapetanović.

Promocija je dio programa sjećanja na bošnjačke žrtve u Višegradu u vremenu agresije na Bosnu i Hercegovinu i uvod u centralno sjećanje koje će biti održano 3. juna u organizaciji Udruženja “Žena – žrtva rata” i Udruženja porodica nestalih “Višegrad 92”, a u saradnji sa Medžlisom Islamske zajednice Višegrad.

(Preporod.info)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA