Sin nekadašnjeg saudijskog kralja Fahda, Abdulaziz ibn Fahd, na svom Twitter profilu napisao je da ustavni principi Saudijske Arabije nisu validni i da kralj nije neprikosnoveni autoritet.
„Ustavna načela su bezvrijedna … Ovdje vrijede isključivo Kur'an i sunnet, i kralj i prijestolonasljednik moraju se upravljati prema njima. Kome se ne sviđa Allahov zakon neka izvoli otići”, rekao je kontroverzni princ u raspravi s nekolicinom saudijskih sekularističkih aktivista.
U drugom statusu napisao je: „Jedini autoritet i referenca je Allah Svemogući i ono čime je Allah nadahnuo Svog Poslanika Muhammeda, s.a.v.s., dok kralj, poput svoga oca i svoje braće, ima samo da provodi naredbe Uzvišenog Allaha i Njegovog Poslanika.“
Princ Abdulaziz ibn Fahd je poznat po kontroverznim komentarima koje je uglavnom dao u posljednje vrijeme kada je u više navrata oštro kritizirao prijestolonasljednika Abu Dabija, Mohammeda Bin Zayeda, opisujući ga kao zločinca i kukavicu.
Kasnije je rekao da bi radije izgubio glavu nego uklonio svoje komentare o Ibn Zayedu.
Dokumentarni film BBC-a: Saudijska Arabija vrši otmice disidentskih članova kraljevske dinastije
Saudijska Arabija je razvila operativni sistem otmica i nezakonitog hvatanja disidenata, uključujući članove kraljevske porodice koji žive na zapadu, navodi se u novom dokumentarnom filmu BBC Arabic-a.
Dokumentarni film je napravljen nakon što su saudijske obavještajne službe tokom protekle dvije godine izvršile otmice trojice saudijskih prinčeva. Svi oni su bili kritičari saudijske dinastijske vladavine, a njihova daljnja sudbina nakon otmice nije poznata
BBC-ijev tim, koji se sastao s nekoliko prinčeva iz saudijske kraljevske porodice, koji žive u Evropi i koji su poznati po protivljenju režimu, otrkio je da su tri princa: Sultan bin Turki bin Abdulaziz, Turki bin Bandar i Saud bin Saif Al-Nasr, oteti u operacijama koje su izvele saudijske obavještajne službe s odobrenjem kralja.
Navedeni prinčevi su oštro kritizirali saudijsku vlast, te su odlučili da nastave život u Evropi kako bi izbjegli probleme s vlastima u zemlji.
Bin Abdulaziz je dao niz intervjua u kojima je oštro kritiziro saudijske vlasti, uključujući stanje ljudskih prava. U 2012. godini Bin Bandar je počeo da na mreži YouTube postavlja video-snimke kroz koje poziva na reforme u Saudijskoj Arabiji. Vjeruje se da su ih obojicu oteli tokom 2015. godine.
Otprilike u isto vrijeme, princ Al-Nasr, koji je manje bitna figura unutar dinastije Saud, na svom Twitter profilu počeo je postavljati statuse u kojima je bio izuzetno kritičan prema vladavini kralja Salmana. U 2014. Al-Nasr je pozvao na progon saudijskih dužnosnika koji su pomogli svrgavanje demokratski izabranog egipatskog predsjednika Mohameda Morsija. U jednom od svojih statusa je čak branio svoje pravo da kritizira kraljevsku porodicu napisavši:
„Onima koji mi prigovaraju što kritiziram članove vlastite porodice poručujem: istina se mora iznijeti makar to razljutilo naše najbliže srodnike, a još je preče iznijeti istinu protiv onih koji su pokvareni.”
Vjeruje se da je Al-Nasr, čiji zadnji status na Twitteru datira od 10. septembra 2015., otet nakon što je izrazio podršku anonimnom saudijskom princu koji je pozvao na uklanjanje kralja Salmana sa vlasti. Podršku pismu anonimnog princa izrazilo je nekoliko miliona osoba putem društvene mreže Twitter, a jedini član dinastije koji je javno podržao ovaj poziv bio je princ Al-Nasr.
Službeni Rijad nije komentirao navode izvještaja.
Pripremio: Abdullah Nasup