Saudijska Arabija pogubila je danas 47 ljudi, uključujući istaknutog šitskog imama Nimra al-Nimra i čovjeka povezanog sa Al-Kaidom Farisa al-Zahranija.
Al-Nimr je bio centralna ličnost 2011. godine u demonstracijama protiv režima inspirisanim Arapskim proljećem.
Većina pogubljenih bili su uključeni u napade Al-Kaide od 2003. do 2006. godine, navelo je saudijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova u saopćenju, prenosi Reuters.
Među onima koji su pogubljeni su i jedan državljanin Egipta i jedan Čada, kazalo je Ministarstvo.
Reakcije regije
Pogubljenje istaknutog šiitskog imama Nimra al-Nimra u Saudijskoj Arabiji intenzivirat će sukob sunita i šiita i “zapaliti cijelu regiju”, rekao je Mohamed al-Sajhud, poslanik iz iračke vladajuće šiitske koalicije, televiziji al-Sumaria.
Brat ubijenog imama Mohamed al-Nimr rekao je da je porodica šokirana vijestima o pogubljenju brata, ali se nada će svaka reakcija biti mirna.
“Nadamo se da će svaka reakcija biti mirna, dosta je bilo krvoprolića” rekao je Nimr Reutersu.
Ajatolah Ahmad Khatami, član iranskog Vijeća eksperata, blizak iranskoj vladajućoj strukturi, osudio je pogubljenje Nimra i predvidio reperkusije koje će srušiti saudijsku vladajuću porodicu, prenijela je agencija Mehr.
On je rekao da će ovo pogubljenje “izbrisati saudijsku vladajuću kuću iz historije” te da će “islamski svijet osuditi ovaj režim i ovu izdajničku porodicu”.
Iran, u kome većinu čine šiiti upozorio je da će Saudijsku Arabiju “skupo koštati” pogubljenje Nimra, prenosi Reuters.
Pogubljenja u Iranu
AP ocjenjuje da bi pogubljenje Nimra moglo podstaći demonstracije šiita koji su u manjini u Saudijskoj Arabiji, koja je uglavnom koncentrisana na istoku države i Bahrainu.
Al-Nimr je žestoko kritikovao vladu na Bahreinu gdje je monarhija na čijem su čelu pripadnici sunita ugušila proteste šiita 2011. godine.
Amnesty International je ocijenio da je ubistvo imama bilo dio kampanje saudijskih vlasti da suzbije protivnike.
Politički analitičar Khalid al-Dakhil je za Al Jazeeru istakao da je Amnesty u svom izvještaju zaboravio navesti broj pogubljenja u Iranu.
“Iran pogubi puno više ljudi u jednoj godini nego Saudijska Arabija, ali nije na lošem glasu kao ta zemlja. Ovo se mora spomenuti”, kazao je on.
Prije hapšenja 2012. godine al-Nimr je rekao da narod ne želi vladare koji ubijaju demonstrante.
Smrtna kazna al-Nimru je potvrđena u oktobru prošle godine.
Faris al-Zahrani je bio u zatvoru od njegovog hapšenja 2004. godine kod jemenske granice.
Saudijska Arabija, Iran, Kina, SAD i Irak su zemlje u kojima je pogubljeno najviše ljudi.
Izvor: Al Jazeera i agencije