SAFF

Saudijski zvaničnici priznaju da izolacija Katara ne ide po planu zbog turske vojne baze u toj zemlji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ambasador Saudijske Arabije u Turskoj, Walid al-Khuraiji, rekao je da turska vojna baza u Kataru „komplicira situaciju.” On je također izrazio nadu službenog Rijada da će Ankara zauzeti „neutralan” stav o krizi s Dohom. „Regionalne sile su u zabludi ako misle da će njihova intervencija riješiti problem i očekujemo da će te snage poštovati postojeći regionalni poredak”, rekao je al-Khuraiji u intervjuu turskom dnevnom listu Daily Sabah. „Nadali smo se da će Ankara ostati neutralna kako bi održala dobre odnose sa svim zaljevskim zemljama, ali kada je stala na stranu Dohe izgubila je svoju neutralnost zbog čega ne mogu biti nepristrasni posrednik, čemu teže.” rekao je.

Dovođenje stranih vojski iz zemalja regije, kao i oklopnih bojnih vozila je vojna eskalacija čije posljedice će snositi Katar, kazao je saudijski ambasador.

On je naglasio da „Saudijska Arabija ne sumnja u turske motive i to da je Ankara istinski zabrinuta za sigurnost i stabilnost u regiji”.

Regionalni vojni angažman

No, dodao je, «zemlje iz katarskog susjedstva imaju određene bojazni i to se mora uzeti u obzir. Regionalni vojni angažman neće riješiti problem, ali će povećati složenost situacije».

„Saudijska Arabija ne može prihvatiti da Turska uspostavlja svoje vojne baze na njenoj teritoriji. Ankara vrlo dobro zna da našoj Kraljevini to nije potrebno, jer su saudijske oružane snage i njihovi vojni kapaciteti na najvišoj razini, kako na domaćem tlu tako i izvan zemlje. To uključuje i saudijske trupe u bazi Indžirlik, koje su dio koalicije za borbu protiv terorizma i održavaju sigurnost i stabilnost u regiji“ kazao je.

U komentaru na listu zahtjeva koje su Saudijska Arbija, Emirati, Bahrejn i Egipat uputili Kataru, kao uslov za prekid bojkota, ambasador al-Khuraiji je rekao: „Zahtjev Dohi da prestane podržavati terorizam i pokretati neprijateljske medije  nije nametanje tutorstva, nego potreba zemalja koje su uključene u bojkot da zaštite svoju unutrašnju stabilnost. Kada je Turska osjetila da postoji prijetnja za njenu sigurnost na njenoj granici sa Sirijom, ona nije poduzela samo politički potez, nego i vojnu akciju kako bi sačuvala svoju nacionalnu sigurnost.”

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA