SAFF

Sedam načina kako je porastao uticaj islama u Turskoj pod vođstvom predsjednika Erdogana

Facebook
Twitter
WhatsApp

Moderna Turska država je rođena nakon pada Osmanskog carstva koje je značilo ukidanje hilafeta. Kemal Ataturk poznat kao osnivač moderne Turske je uveo mnoge reforme koje su značile smanjenje uloge islama u društvu. Medrese su zatvorene, vjerski način odijevanja je zabranjen, ezan je promjenjen sa arapskog na turski i mnogi drugi sekularni zakoni.

Turska je ostala sekularna decenijama i većinom je to i danas. Međutim, vladajuća Stranka pravde i razvoja (AKP), pod liderstvom Redžepa Tayyipa Erdogana, bivšeg premijera i sadašnjeg predsjednika je ukinula neke zakone i učinila Tursku više islamskom.

Ovo je sedam načina kako je Turska postala više islamska:

Izgrađeno hiljade džamija

U periodu između 2002. do 2013. turske vlasti su izgradile preko 17 000 novih džamija, navodi magazin The Atlantic. U toku je izgradnja mnogo novih džamija širom zemlje, a značajan broj džamija iz Osmanskog perioda je obnovljeno.

Ukidanje zabrane hidžaba

Hidžab je bio zabranjen u javnom sektoru, što je značilo da je bilo zabranjeno nositi hidžab u školstvu, sudstvu, parlamentu i drugim javnim institucijama.
U novembru 2015. godine jedna sutkinja je postala prva žena koja je provela suđenje sa hidžabom.
U avgustu 2015., Aysen Gurcan postala je prva žena sa hidžabom kao ministrica u turskoj vladi.

Milion djece pohađa imamsko – hatipske škole

Imamsko – hatipske škola je pripremna institucija za vjersku obuku i školovanje imama. Džamije u Turskoj su pod pokroviteljstvom države i mnogi imami su obučavani u ovoj školi. Ove škole su osnovane nakon što je Ataturk zabranio medrese.
Do 2002. godine u ovim školama bilo je 65 000 učenika. Taj broj se povećao na 650 000 do 2013. godine, a nedavno je Bilal Erdogan, koji je odgovoran za proširenje škola, objavio da je broj učenika u imamsko-hatipskim školama dostigao jedan milion.

Uvođenje obavezne vjerske edukacije

Obavezni časovi vjerske edukacije su uvedeni širom zemlje. Kursevi o životu poslanika Muhameda i Kur'ana uvedeni su u školski program.

Predsjednik Erdogan je izjavio: “Mi želimo da odgojimo omladinu posvećenu vjeri. Da li očekujete da će konzervativna demokratska AK stranka da odgaja ateističku generaciju? To je možda vaš posao, vaša misija ali ne i naša. Mi ćemo odgajati konzervativnu i demokratsku generaciju koja će prigrliti principe i vrijednosti nacije.

Ograničenja na kur'ansku obuku ukinuta

Raniji uslov za pohađanje škola Kur'ana bila je starosna dob od 12 godina. Ova je zabrana ukinuta i sada je dozvoljeno i manjoj djeci da pohađaju časove Kur'ana. U 2013 projekat je pokrenut sa ciljem uvođenja kurseve Kur'ana za predškolske ustanove.

Restrikcije na reklamiranje i prodaju alkohola

Sekularna Turska je dozvolila prodaju alkohola u ovoj većinsko muslimanskoj zemlji. Stranka pravde i razvoja je 2013. uvela zakon o zabrani reklamiranja alkohola u blizini džamija i škola. Također, uvedena je obavezna cenzura na prikazivanje alkohola na televiziji i filmovima.

Zabranjena je prodaja alkohola u studentskim domovima, zdravstvenim institucijama, sportskim klubovima, obrazovanim institucijama, benzinskim stanicama i sva prodaja alkohola na drugim mjestima je također zabranjena nakon 22 sata.

Ekspanzija islamskog bankarstva

Islamsko bankarstvo je u porastu posljednjih godina. Državna islamska banka Ziraat, prema prognozama do 2018.godine imaćeće 180 poslovnih jedinica.

U nedavnom govoru predsjednik Erdogan je rekao da je kamatni sistem “okrutan” i da je prednost poslovanje u islamskom bankarstvu.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA