Izvor: Financial Times
Erdoganova posjeta Ukrajini na najbolji način poazuje ljutnju prema ruskom predsjedniku zbog pogibije osam turskih vojnika u Siriji. Erdoganov poklič „slava Ukajini“, pred počasnim strojem vojske koja se bori protiv proruskih separatista, podržanih od strane Moskve, je ciljana poruka, jer je to poklič kojim Ukrajinici izražavaju antiruski sentiment nakon pada Sovjetskog Saveza. Erdoganov odabir ovih riječi je jasna osuda ruskog ponašanja u Siriji i predstavlja ozbiljan ispit pragmatičnom savezu dvije zemlje na Bliskom istoku.
Napad na turske vojnike u Siriji, neslaganja u Libiji i pitanje plina, jasno pokazuju da savez od kojeg strepe članice NATO savez i nije tako stabilan kako se nekima čini.
Kao odgovor na pogibiju svojih vojnika u Siriji, Tuirska je prekinula zajedničke patrole sa ruskim vojnicima u Siriji, dok je Rusija odgovornost prebacila na Ankaru jer nisu otkrili položaj svojih vojnika.
Konstantin Kosachev, predesjednik Komisije za vanjske poslove u ruskom federalnom parlamentu, izjavio je: „Ovo je opasan ispit koliko su snažni sporazumi između Rusije i Turske.“
Autori članka ističu kako činjenica da u sirijskom sukobu dvije saveznice podržavaju različite strane predstavlja veliko opterećenej u njihovim bilateralnim odnosima i izbor stalnih tenzija.
FT piše kako je Turska, uprkos tome što je prihvatila prolaz plinovoda Turk Stream preko svog teritorija i time pomogla Rusiji da zaobiđe Ukrajinu, ipak primorana da ruskom Gazpromu plaća skuplje nego Njemačka, kako ističe stručnjak za tursko-ruske odnose iz Moskve, Kerim Has.
Erdogan je, također, kivan na Rusiju jer lord libijskog rata, Halifa Hafter, koji ima rusku podršku, nije prihvatio inicijativu za prekid vatre prošlog mjeseca.
Has ističe kako je Turska u mnogim pitanjima u podređenom položaji, usljed čega su tursko-ruski odnosi nerijetko bili opterećeni tenzijama, a slaba pozicija Turske omogućila je Rusiji da nastavi provođenje svoje beskompromisne politike u Siriji.
Turska je primorana da sarađuje sa Rusijom kako bi spriječila priliv novog vala ibjeglica iz Idliba, kao i da bi se zaštitila od kurdskih separatističkih snaga, te zbog potrebe za ruskim plinom.
Asli Aydıntaşbaş, stručnjakinja Evropskog vijeća za inostrane odnose, kazala je: „Ankari nije u intersu da udalji Rusiju od sebe.“ Ona smatra kako su odnsi između dvije zenmlje dovoljno čvrsti da će trenutne tenzije zbog Idliba biti prevaziđene.