Kako prenosi Asharq Al-Awsat, panarapski list sa sjedištem u Londonu, Ankara razmišlja o mogućoj suglasnosti da sirijski predsjednik Bashar Assad ostane u uredu tokom prijelaznog razdoblja, što je za medije sopćio izvor iz turskog Ministarstva vanjskih poslova.
Rekao je da Turska neće promijeniti svoj stav o budućnosti Assada nakon prijelaznog razdoblja, te da Ankara i dalje vjeruje kako bi Assad trebao dati ostavku. No, Turska se može složiti da Bashar Assad dužnost predsjednika obavlja za vrijeme prijelaznog razdoblja, ne dulje od šest mjeseci, kako je dogovoreno s međunarodnim silama, prije svega Sjedinjenim Državama i Rusijom.
Kako piše panarapski list, ponovna procjena situacije u Turskoj prvenstveno može biti povezana s “kurdskom prijetnjom”.
Zanimljivo, ali je ovo inicijativa koju je ranije pred Međunarodnom skupinom za podršku Siriji, koju čini i Turska, predložila Rusija.
Prije novembra 2015. i obaranja ruskog zrakoplova na granici Sirije s Turskom, Rusija je predložila da Assad ostane šest mjeseci duže u uredu, iako bi u prijelaznom razdoblju njegov utjecaj na izvršnu vlast bio znatno umanjen.
Nakon šest mjeseci političke tranzicije bi se trebali održati izbori, ali pod uvjetom da prestanu borbe i da svi stranci napuste zemlju.
Vjerojatno zaokret u vanjskoj politici Ankare proizlazi prvenstveno iz straha od “kurdske prijetnje”.
Turska uprava uvijek je čvrsto vjerovala da Assad mora odstupiti s vlasti, jer je to neophodno za postizanje stabilnosti u Siriji.
Ankara smatra da će Rusija prije ili kasnije pristati na njegov odlazak, ali Moskva prije svega želi zaštititi svoje interese u Siriji.
S druge strane, turska vlada je i dalje nezadovoljna podrškom koju SAD i Rusija daju kurdskoj Stranci demokratske unije (PYD), a posebno njenom vojnom krilu, YPG snagama, rekao je izvor.
No, čelnik prokurdske Stranke demokratske unije u Siriji, Salih Muslim, prošlog tjedna je dao izjavu kako obnova suradnje između Turske i Rusije neće imati nikakvog utjecaja na njihove planove.
Salih Muslim je rekao da stranka neće odustati od planova za autonomiju na sjeveru Sirije, niti u naporima za uspostavu federalizma na sjeveru Sirije.
Lider sirijskih Kurda je naglasio kako postoje tri američke vojne baze u Sirijskom Kurdistanu i PYD se uzda u Washington i međunarodnu koaliciju za borbu protiv terorizma, dodajući da njegova stranka radi na ustavu koji će takozvanom Sirijskom Kurdistanu omogućiti uspostavu diplomatskih odnosa s međunarodnom zajednicom i da će u njemu biti specifični zahtjevi sirijskih Kurda, prenosi Kurdpress.
Asharq Al-Awsat piše kako Assadov ostanak na vlasti Turskoj jamči da se neće morati suočiti s prijetnjom stvaranja kurdske države na sjeveru Sirije, koju bi vodio kadar povezan s Kurdistanskom radničkom partijom (PKK). PKK dugo radi na uspostavi autonomije u jugoistočnoj Turskoj, ali dugoročno razmišlja i o “Velikom Kurdistanu” koji bi obuhvaćao irački, sirijski, turski i iranski teritorij.
U ovom trenutku Ankara šalje poruku kako se slaže da Assad ostane u uredu u razdoblju tranzicije, što ne znači da u budućnosti to ne može postati i konačna odluka.
U stvari, sudbina sirijskog predsjednika je i dalje kamen spoticanja u unutarsirijskim pregovorima i to je pitanje oko kojega stranke ne mogu postići kompromis.
Zapadne zemlje i dalje traže ostavku sirijskog predsjednika i ne žele mu pružiti bilo kakvu vrstu pomoći u ratu protiv terorizma. No, sve je više zapadnih izaslanstava koje pohode Damask, a posljednje je izaslanstvo Evropskog parlamenta na čelu s potpredsjednikom Odbora za vanjske poslove Javierom Cousom, koje je jučer boravilo u radnoj posjeti Siriji, prenosi Reuters.
Članovi izaslanstva Europskog parlamenta su rekli da su posjetili Siriju kako bi se uvjerili u patnje sirijskog naroda i iz prve ruke vidjeli što treba učiniti da se promijeni politika evropskih vlada i da se ukinu sankcije protiv Sirije.
Evropski parlamentarci su potvrdili da Sirija mora ostati suverena i cjelovita, te su naglasili da Sirijci sami trebaju odlučiti o budućnost svoje zemlje, bez stranog uplitanja.
Članovi Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta su ponovili iste riječi koje Sirija i njezini saveznici ponavljaju od početka rata.
S druge strane, predsjednik Bashar Assad i Rusija su u više navrata pozvali međunarodnu koaliciju na suradnju sa sirijskim vlastima, ali pod okriljem Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, a ne tajnim ugovorima.
Što se tiče ostanka Assada u uredu, Ankara u ovom trenutku sigurno ne može o tome odlučivati, ali je izjava Ministarstva vanjskih poslova Turske prilično iznenađujuća.
Assad je početkom marta ponovo je izrazio spremnost da napusti dužnost, ali samo ako to bude želja sirijskog naroda. Rusija je više puta ponovila da ne čuva Assada lično, ali će sve učiniti na “očuvanju njegove vlade i institucija, znajući da će se, ako Assad podnese ostavku, poslije njega raspasti vlada, izvršna vlast i vojska, a Sirija će utonuti u haos gori od onog u Libiji”.
Kao što smo ranije naveli, iz svega se da zaključiti kako većina aktera u sirijskom sukobu ažurira planove i prilagođava ih novonastalim okolnostima, a Kurdi bi, ako žele sačuvati barem dio onoga što su stekli, trebali igrati puno mudrije i odustati od maksimalističkih zahtjeva, posebno od slijepog povjerenja u politiku Washingtona. U analizi nakon obnove odnosa Turske i Rusije smo naveli da, ako je Erdogan popustio i ispunio uvjete Moskve za pomirenje, onda se ne treba iznenaditi ako odustane od svrgavanja Assada i direktno podrži Damask samo kako bi spriječio uspostavu kurdske države na sjeveru Sirije. Upravo to se i dogodilo, iako se izjavom navodi kako Ankara na takvo rješenje pristaje “samo privremeno”. Sljedećih dana će se znati kojim će smjerom krenuti vanjska politika Ankare, te hoće li izjavu Ministarstva vanjskih poslova potvrditi i Erdogan ili će se ostati pri stavu kako Assad bezuvjetno mora otići.
Altermainstreaminfo.com.hr