SAFF

Srbija želi “riješiti” granicu sa BiH kako bi izvršila napad na energetski suverenitet BiH

Facebook
Twitter
WhatsApp

Od 1992 godine, kroz turbine hidroelektrane Bajina Bašta i hidreoelektrane Zvornik proteklo je preko pet milijardi eura kilovat sati i sve je to uzela Srbija. Zamislite kad Vučić dođe u Srebrennicu i kaže, tada načelniku Durakoviću, da će dati pet miliona. Kojih pet miliona u odnosu na pet milijardi eura koje su protekle kroz turbine dvije hidroelektrane. Ono što je po disoluciji nastalo raspadom bivše Jugoslavije, to su granice koje idu po Badniterovoj komisiji. Kada se u parlamentima ratificiraju te granice, tek onda možemo razgovarati o nekim dijelovima granica, kazao je za TV1 predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu Amer Jerlagić.

Jerlagić je komentarišući navode o razgraničenju između Srbije i BiH, koje po mišljenju mnogih ima za cilj okupirati energetski potencijal Drine, kazavši da ne može biti nikakve razmjene teritorija u dijalogu između Dodika i Vučića bez BiH, i bez principa Badniterove komisije.

“Ono što je po disoluciji nastalo raspadom bivše Jugoslavije, to su granice koje idu po Badniterovoj komisiji. Kada se u parlamentima ratificiraju te granice, tek onda možemo razgovarati o nekim dijelovima granica, tako da prije primjene Badniterovih principa nema te priče”, kazao je Jerlagić.

Ako sada pretvorimo ovo što se dešava na relaciji Beograd – Banja Luka, u priču oko energetske uzurpiranosti, pokušao bih to objasniti na sljedeći način:

“Od 1992 godine, kroz turbine hidroelektrane Bajina Bašta i hidreoelektrane Zvornik proteklo je preko pet milijardi eura kilovat sati i sve je to uzela Srbija. Zamislite kad  Vučić dođe u Srebrennicu i kaže, tada načelniku Durakoviću, da će dati pet miliona. Kojih pet miliona u odnosu na pet milijardi eura koje su protekle kroz turbine dvije hidroelektrane” pojašnjava Jerlagić.

Jerlagić podsjeća na izjavu Ivice Dačića koji je kazao – zar je moguće da granica bude kroz branu.

“Pa moguće je, granica ide sredinom rijeke, takav odnos je bio izmešu Jugoslavije i Rumunije. Znači, ne mogu se stvari posmatrati jedne kroz jednu a druge kroz drugu prizmu. Prema tome, ova želja za regulisanjem granice ustvari je napad na energetski potencijal, a danas u modernom svijetu energetska suverenost jednako je ekonomska suverenost”, rekao je Jerlagić.

Predsjednik Stranke za BiH u Dnevniku TV1 komentarisao je i potpisivanje protokola između Hrvatske i Republike Srpske, o snadbijevaju gasom rafinerije u Bosanskom Brodu, što se predstavlja kao međunarodni sporazum, iako je direktan udar na suverenitet BiH, kazavši da u svemu tome postoje tri ključna aspekta navedednog problema.

“Mi smo jedna od političkih partija koja je reagovala na potpisivanje famoznog međudržavnog protokola. Sam naziv govori da se tu ne radi o čistim poslovima. Taj “međunarodni protokol” ima tri aspekta koji su loši za BiH. Prvi je, poltičko pravni gdje se Hrvatska upustila da potpisuje protokol sa jedinim od entiteta u BiH a bez saglasnosti BiH ne mogu entiteti potpisivati bilo kakve protokole i to je prvi prekršaj koji se desio, drugo – riječ je o jednom od najvećih infrastrukturnih pravaca kada je u pitanju snadbijevanje gasom i na ovaj način se jednom parcijalnom varijantom praktično dovodi u pitanje budućnost izgradnje sjeverne od Mađarske preko Hrvatske prema Sarajevu, i taj treći aspekt je licemjerna politika Hrvatske gdje umjesto da se radi o dobroj regionalnoj saradnji na ovaj način se dovodi u pitanje dobrosusjedska saradnja”, rekao je Jerlagić.

Jerlagić je govoreći o jakoj podršci HDZ-ovim prijedlozima za izmjene Izbornog zakona od strane Hrvatske kazao da se tu radi o spinovanju u funkciji onoga što će se desiti u toku ovog mjeseca kada će se donijeti drugostepena presuda za UDRUŽENI ZLOČINAČKI PODUHVAT, za šest visokih generala  takozvanog HVO-a, i ovo je blagi pritisak na Haag i EU od strane Hrvatske preko Izbornog zakona da se olakša ta presuda.

“Da nije bilo posljedica Udruženog zločinačkog poduhvata danas bi bilo pitanje koga bi bilo više u Mostaru odnosno u HNK, i u nekim kantonima koji su interesantni Čoviću. Imamo te posljedice pa i priču o izmjenama Izbornog zakona”, kazao je Jerlagić.

(Vijesti.ba)

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA