Sukobi bjesne u Sudanu od subote, dok ni vojska ni paravojne snage generala Mohameda Hamdanea Dagla ne uspijevaju izvojevati pobjedu unatoč borbama u kojima je poginulo preko devedeset civila, među kojima troje humanitarnih radnika UN-a.
Dvije strane su obznanile da prihvataju UN-ov zahtjev za uvođenje “humanitarne pauze” tokom tri sata poslije podne u nedjelju, ali zvuk eksplozija i pucnjave nije prestajao u Kartumu, izvijestio je AFP.
Borbe teškim oružjem nastavljene su u nedjelju u Kartumu i u predgrađu između regularne vojske pod komandom generala Abdela Fataha al-Burhana i Snaga za brzu pomoć (FSR), bivših pripadnika milicija u ratu u Darfuru.
Od subote zračni udari, topnička paljba, ulične borbe automatskim oružjem ne daju predaha stanovnicima Kartuma koji su ostali bez vode i struje. Borbe su najžešće u glavnom gradu i u Darfuru, na zapadu.
UN-ov Svjetski program za hranu (WFP) obustavio je pomoć Sudanu nakon što su tri njegova radnika ubijena u borbama u Darfuru. Glavni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao je da se odgovorni “što prije privedu pravdi”.
Borba moćnih generala za vlast
Sukob tinja već sedmicama i sprečava bilo kakvo političko rješenje u toj zemlji, jednoj od najsiromašnijih u svijetu. Nakon narodne pobune u kojoj je 2019. svrgnut Omar al-Bašir, Sudan pokušava organizirati prve slobodne izbore nakon 30 godina diktature.
U državnom udaru kojim je u oktobru 2021. dokrajčena demokratska tranzicija, general Burhan i general Daglo, poznat kao “Hemedti”, udružili su snage kako bi srušili civile s vlasti.
Oružani sukobi u Kartumu i drugim gradovima Sudana koji su izbili u subotu posljedica su borbe za moć dvojice generala, tumači BBC. Od državnog udara u oktobru 2021., Sudanom upravlja vijeće generala, a sad se vodi borba za prevlast između generala Abdela Fattaha al-Burhana, zapovjednika oružanih snaga, zapravo prvog čovjeka Sudana, i njegova zamjenika i zapovjednika RSF-a generala Mohameda Hamdana Dagaloa, zvanog Hemedti.
RSF je 2013. osnovala lokalna milicija u Darfuru – Janjaweed, koja se brutalno borila protiv pobunjenika. Otada je general Hemedti izgradio moćnu silu od 100.000 pripadnika koja je intervenirala u sukobima u Jemenu i Libiji, a u Sudanu kontrolira neke od rudnika zlata.Tako jaku silu izvan vojske promatrači su i ranije smatrali izvorom nestabilnosti, navodi BBC.
General Hemedti uzdigao se od zapovjednika arapske milicije koja je ugušila pobunu u Darfuru do drugog najmoćnijeg čovjeka u zemlji i jednog od najbogatijih, navodi Reuters. Hemedti je pomogao svrgavanju svog nekadašnjeg dobročinitelja, predsjednika Omara al-Bashira 2019. i kasnije gušeći proteste Sudanaca koji su tražili demokratiju.
Bivši civilni premijer Abdallah Hamdok, kojeg je general Burhan uhapsio u puču u oktobru 2021, pozvao je iz Ujedinjenih Arapskih Emirata da se “spriječi svako uplitanje izvana” u Sudanu koji je, istaknuo je, već zahvatila politička i ekonomska kriza.