SAFF

Sukob interesa Rusije i Sjedinjenih Država onemogućava postizanje političkog rješenja u Libiji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Krajem 2016. godine Rusija se uključila u libijski sukob pruživši snažnu podršku snagama pod komandom generala Halife Haftera, iako Rusija deklarativno podržava Vladu nacionalnog jedinstva u Tripoliju koju podržava UN i međunarodna zajednica. Rusko uključivanje u libijski sukob kod zapadnih zemalja, naročito Sjedinjenih Američkih Država, izaziva strepnju od implikacija ruskog prisustva u Libiji i njihovog uplitanja u političke i vojne aktivnosti u toj zemlji.

Zamjenica generalnog sekretara NATO-a Rose Gottemoeller izrazila je svoju zabrinutost ruskim prisustvom na istoku Libije, te je kazala kako je ono što Moskva radi u Libiji suprotno onome na što se obavezala u Vijeću sigurnosti UN-a, a to je pružanje podrške Predsjedničkom vijeću i Vladi nacionalnog jedinstva u Tripoliju. “Pokušaj utjecanja na dešavanja u Libiji jasno pokazuju da je Kremlj odlučio da se ne pridržava te politike, što izaziva veliku zabrinutost.”, kazala je Gottemoeller.

General Thomas Waldhauser, komandant američkih snaga za Afriku na preskonferenciji je, također, optužio Rusiju da pruža pomoć Hafteru i da je sa njim uspostavila tijesnu saradnju. Nedavno je otkriveno da se na istoku Libije koji kontrolira Hafter nalaze ruski specijalci. Waldhauser je kazao kako ruski pokušaji da utječe na zbivanja u Libiji izazivaju zabrinutost.

Fethullah Suajti, politički analitičar iz Libije, potvrdio je je medijima da se na istoku Libije zaista nalazi kontingent ruskih snaga i da to više nije skriveno.

U posljednje vrijeme sve su češći susreti između Haftera i ruskih zvaničnika različitog ranga. Hafter je u novembru prošle godine posjetio Moskvu i susreo se da ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, da bi mu mjesec dana nakon toga bio upriličen prijem na ruskom nosaču aviona u blizini libijskih teritorijalnih voda. U posljednjih nekoliko sedmica oko 100 ranjenih pripadnika Hafterovih snaga primljeno je na liječenje u Rusiji. Ipak, ovog mjeseca Rusija je u službenu posjetu primila i predsjednika vlade u Tripoliju Fayeza al-Sarraja.

Libijski novinar Abdulmunim Džerai smatra da Američka zabrinutost zbog ruskog prisustva u Libiji ukazuje na to da je unutrašnji libijski sukob prerastao u sukob između svjetskih sila koje su svjesne da će, ako njihov favorit odnese pobjedu u Libiji, one uveliko profitirati u budućnosti. Upravo to je razlog sukoba i nesuglasica između Rusije i Sjedinjenih Država oko libijske krize, smatra Džerai i objašnjava kako obje zaraćene libijske strane traže podršku vanjskih faktora kako bi opstale. Tako je Vlada nacionalnog jedinstva u Tripoliju uspjela dobiti američku podršku zahvaljujući kojoj je uspjela osloboditi Sirt od IDIŠ-a, dok je Hafter uspio zadobiti podršku i pomoć Rusije koja je kadra da napravi promjenu u odnosu snaga. Odnosno, zahvaljujući ruskoj pomoći Hafter može računati na to da će promijeniti odnos snaga u svoju korist.

Reuters je ranije objavio da se kontingent ruskih snaga nalazi u egipatskoj bazi oko 100 kilometara od granice sa Libijom, s ciljem asistiranja Hafteru u ratu protiv njegovih protivnika (Rusija i Egipat su to negirali), dok Sjedinjene Američke Države ne kriju da se dio njihovih snaga nalazi u Libiji i da pružaju podršku vladi u Tripoliju u borbi protiv IDIŠ-a.

Ne čini se kako će Rusija i Sjedinjene Države u skorije vrijeme riješiti svoje nesuglasice oko Libije. Naročito nakon što je Rusija odbila američki prijedlog da Richard Wilcox bude novi izaslanik UN-a za Libiju, umjesto trenutnog Martina Koblera.

Rješenje libijske krize očigledno će morati sačekati da se svjetske sile usaglase oko rješenja koje će ih zadovoljiti.

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA