U intervjuu datom agenciji Reuters, moćni sunnijski političar Hamis el-Hindžer, kazao je kako da bi Irak mogao postati poprište žestokih sektaških sukoba i razaranja težih od razaranja i sukoba izazavanih Američkom okupacijom 2003., godine., ukoliko se dopusti da Mosul zauzmu šiijske milicije okupljene u savezu zvanom Hašd, te da bi to moglo dovesti do trajne podjele Iraka.
Hindžer je osoba koja uživa podršku Turske, Jordana i nekih zaljevskih zemalja i nastoji se nametnuti kao lider iračkih sunija.
Ovaj irački biznismen i političar vođa je sunijskih oružanih snaga Garde Ninive, koje broje oko 3.000 sunijskih boraca, a koje je uvježbavala turska vojska. Hindžer smatra da bi u Mosul, nakon protjerivanja IDIŠ-a, trebale ući njegove snage zajedno sa regularnom iračkom vojskom. No, šiijske milicije, koje kontrolira Iran žele po svaku cijenu da zauzmu Mosul.
U intervjuju za Reuters, koji je dao u Amanu, Hindžer kaže: “Svi očekujemo poraz IDIŠ-a, ali nakon toga možemo ući u vrlo opasno razdoblje ukoliko SAD i iračka vlada ne budu vodili računa o nasilju kojem su izložene sunije.”
“Posljedice ulaska šiijskih milicja u Mosul bit će fatalne.”, smatra Hindžer i dodaje: “Opravdana je bojazan da će šiijski Hašd ponoviti zločinački scenario i počiniti ogromne zločine, kao što je činio u drugim mjestima.” Ugledne međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava više puta su upozoravale na to da su šiijske milicije redovono činile brutalne zločine masovnih razmjera nad sunijama u brojnim gradovima i selima koje su osvajali od IDIŠ-a.
Hindžerov argumnet za ulazak Garde Ninive u Mosul je to što je većina pripadnika ove oružane grupe iz Mosula i dobro su pripremljeni za borbu. Ulazak ove sunijske snage u Mosul, smatra Hindžer, smanjilo bi tenzije, a građanima pružilo sigurnost i zaštitu od šiijskih zločina. “Odbijanje iračke vlade da podrže Gardu Ninive i odsustvo američke podrške i pomoći poruka je sunijama da o njihovim strahovanjima niko ne vodi računa u operaciji Mosul.”, kaže on.
Hindžer najavljuje da će se tokom ove sedmice grupa utjecajnih sunijskih vođa iz Iraka sastati u Amanu kako bi pripremili zajedničku političku platformu sa kojom će izaći pred šiijske i kurdske političke predstavnike. Ovaj sunijski političar kaže kako će se zalagati za federalizaciju Iraka koja bi Kurdima, sunijama i šiijama omogućila da u svojim oblastima vladaju s visokim stepenom autonomije, što bi sačuvalu Irak od raspada. “Trenutno su svi državni zakoni obojeni šiijskim vjerskim svjetonazorom, dok su sunije marginalizirane i jedini način da ostvare svoja prava i ospstanu je formiranje autonomnih regija, inače bi se zemlja mogla raspasti.”
Pripremio: Abdullah Nasup