SAFF

Sve je spremno za krvavu bitku koja će odrediti budućnost Ukrajine: ‘Ovo je biti ili ne biti!‘

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nadolazeća bitka kod Hersona umnogome će odrediti budućnost ukrajinskog rata.

“Ono što sada rade Ukrajinci jest da ruše mostove koji prelaze Dnjepar, čime se ograničava logistička podrška, a time i dostupnost ruske artiljerije na zapadnoj obali”, objašnjava Jack Watling iz Royal United Services Institute. “U smislu taktičkih akcija vidimo mala oportunistička napredovanja na višestrukim osima kako bi se Ruse uvalilo u sve tješnji i tješnji džep duž rijeke.”

Ova bi strategija mogla upaliti. Ako Rusi ne budu u stanju da se pojačaju, to bi moglo dovesti do kolapsa vojne volje u Hersonu, piše Telegraph.

Sve u svemu mogu se identificirati četiri mosta koja su ključ predstojeće borbe.

Prvi je cestovni most Antonovski, koji je u ponedjeljak stavljen van funkcije. Najveći je i najvažniji od tri koja Rusi kontroliraju preko kilometrima širokog Dnjepra. Riječ je o ogromnoj konstrukciji koja se fizički vjerojatno ne može uništiti. No ono što se može jest da ga se učini iznimno riskantnim za prijevoz logistike, čak i onda ako ga se počne popravljati kozmetički.

Željeznički most, koji se nalazi otprilike pet i po kilometara uzvodno, ostaje otvoren, ali je jednako ranjiv na preciznu artiljeriju. Mnogo je sigurniji treći prijelaz u Novoj Khakovi, koji se nalazi oko 50 kilometara uzvodno od Zaporožja.

Cesta ovdje prelazi preko brane koja akumulira vodu. Ukrajina ne može riskirati da je uništi zbog straha da ne izazove poplavu koja bi mogla pomesti i sam Herson.

Mali dio koji Ukrajinci mogu (i jesu) pogodili je dio koji zaobilazi branu i može se lahko popraviti. Ali da bi stigli do Hersona, kamioni koji ovdje prelaze Dnjepar, također moraju prijeći pritoku zvanu Inhulets. Ukrajinci su prošle sedmice pogodili most koji prelazi preko te rijeke, u mjestu Darivka.

Potrebno je hitno iscrpiti rusku protivzračnu odbranu

Sljedeći korak bio bi iscrpljivanje ruske protivzračne odbrane u tom području kako bi se omogućilo djelovanje ukrajinskih bespilotnih letjelica i pješadije.

Bez zračnog pokrića i nesposobnosti daljnje logističke opskrbe, Rusi bi bili prisiljeni na povlačenje prema obali rijeke – suočeni s kopnenim napadima ukrajinske vojske.

Na kraju bi Ukrajinci mogli presjeći i autoput između Hersona i Nove Khakhove, dijeleći ruski mostobran na dva dijela i ostavljajući garnizon u glavnom gradu kompletno izoliranim.

Rusko zapovjedništvo tada bi se suočilo s istim izborom kao i Ukrajinci u regiji Lugansk: ostati i boriti se ili narediti povlačenje dovoljno rano da se izbjegne potpuna katastrofa.

No cilj ukrajinske vojske i dalje je predaleko.

Dosadašnji ukrajinski napori uključivali su probne napade manjih razmjera. Tek će se vidjeti imaju li nadmoć u pješadiji i artiljeriji za pokretanje jedne sveobuhvatne konvencionalne ofanzive protiv ukopanih položaja.

Ako Rusi odluče odbranu Hersona učiniti svojim prioritetom i budu u mogućnosti prevesti pješadijska pojačanja preko rijeke u grad, to bi mogla biti krvava i skupa bitka.

(Jutarnji.hr)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA