SAFF

Teška mu crna zemlja bila

Facebook
Twitter
WhatsApp
death-of-ariel-sharon

Bivši izraelski general i premijer Arijel Šaron konačno je umro poslije osam godina u komi. I kao vojnik i kao političar rado se upuštao u činjenje i naređivanje zločina nad muslimanima.

Arijel Šaron, dijete gruzijske studentkinje medicine i tada već poznatog cionističkog aktiviste Samuela Šinermana, rođen je kao Arijel Šinerman po njihovom progonu iz Sovjetskog Saveza u izraelskom mjestu Kfar Malala 1928. godine, nedaleko od Tel Aviva. Djetinjstvo u Kfar Malali, mjestu okruženom uglavnom arapskim svijetom, oblikovalo je mladog Šarona u mladića vojničkog duha i nepresušne preduzimljivosti.

Sa šest godina „Mali bik” je od oca dobio šipku i zadatak da brani voćnjak od Arapa koji su napravili na otetoj palestinskoj zemlji. Arijel sa samo 14 godina postaje instruktor Gadne, militarističkog pokreta mladih Izraelaca. Nešto kasnije Arijel postaje i član Hagane, koja će nedugo zatim postati i zvanična vojska države Izrael. Još u ratu za nezavisnost 1948. borio se protiv arapskih jedinica kao desetar, 1953. je učestvovao u stvaranju specijalnog odreda za osvetničke akcije.

U godinama koje slijede Arijel se profiliše u nemilosrdnog lidera. Septembra 1953. godine Šaron i njegova 101. jedinica dobivaju zadatak da protjeraju plemena beduina sa Negeva ka Sinaju. Napad 101. jedinice je bio strahovit. beduini su nasumice ubijani, dok su njihova naselja uništena u svega par dana. Među stradalima se našao veliki broj žena i djece. Upitan za nužnost brutalnosti, pred Izraelskim organima Šaron je odgovorio: „Njihove žene su kurve. One služe Arapima koji se infiltriraju u naša naselja i napadaju naše građane. Da nismo napali taj izbeglički kamp on bi postao gnijezdo ubica”.

Početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća Šaron uvodi taktiku rušenja palestinskih kuća buldožerima da bi omogućio lakši prolaz izraelskim oklopnim vozilima. Samo za jedan dan (19. avgusta 1971.) je prema njegovoj naredbi uništeno preko 2.000 palestinskih domova.

Kao i mnogi drugi izraelski političari, Šaron je svoju vojnu prošlost iskoristio kao odskočnu dasku za političku karijeru. Izabran je u Parlament kao poslanik konzervativne stranke Likud i isprva je bio ministar poljoprivrede. Već onda je bio glavni zagovornik politike naseljavanja u palestinskim područjima, a 1981. u vladi premijera Menahema Begina, preuzima ministarstvo odbrane. To je doba izraelskog napada na Liban.

Tokom Libanskog rata 1982. godine, za vrijeme Šaronovog mandata na mjestu ministra odbrane, počinjen je stravičan zločin u Izbegličkim kampovima Sabre i Šatile. U napadu na kampove, koji su izveli Falange, libansko-hrišćanski militaristi, stradalo je oko 3.500 palestinskih civila. Snage Falangi je Arijel Šaron poslao u kampove. Poslije ovog zločina Arijel Šaron je dobio nadimak „Bejrutski mesar”.

Ostaće poznat kao čovjek koji se čitav život borio protiv islama i muslimana.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA