U palestinskom izbjegličkom logoru Jarmuk, u Siriji, potvrđeno je 11 slučajeva tifusa, saopštila je danas Agencija UN za palestinske izbjeglice (UNRWA), čiji službenici nisu imali pristup tom kampu od juna.
Stručnjaci strahuju da je to samo vrh ledenog brijega i da u ovom kampu, u oblasti kojom vladaju sirijske pobunjeničke snage, ima znatno više oboljelih, prenosi Rojters.
Tifus se dobija pijenjem ili jedenjem kontaminirane vode i hrane, a među simptome ove bolesti spadaju muka, groznica i bol u stomaku. Ukoliko bolest nije liječena, može da dođe do stomačnih ili moždanih komplikacija, u kojem slučaju umire jedan od pet oboljelih.
Logor Jarmuk, u blizini Damaska, oformljen je 1957. da bi zbrinuo palestinske izbjeglice kojih je do izbijanja građanskog rata u Siriji 2011. bilo 160.000, dok ih je sada preostalo oko 18.000, od kojih oko 3.500 djece.
Situacija za njegove stanovnike se naročito pogoršala 2013, kada su ga snage sirijskog režima stavile pod opsadu.
Aprila ove godine logor su napale snage Islamske države (ID) ali su ga ubrzo napustile pošto su porazile borce rivalske grupe Aknaf al Makdis. Trenutno je najjača snaga u Jarmuku grupa Nusra front, bliska al Kaidi.
Zbog borbi oko i u samom kampu Jarmuk njegovi stanovnici su često bez hrane, vode i medicinskih sredstava. Žene umiru na porođaju, djeca ponekad od gladi jedu travu, a glavni izvor pitke u vode ne funkcioniše još od septembra prošle godine, upozoravaju iz UNRWA.
Zbog svega rečenog i izbijanja bolesti ova agencija apeluje za “potpuni humanitarni pristup” Jarmuku, bez kojeg će patnja ljudi u ovom logoru neizbježno biti još raširenija.