Glasnogovornik Predsjedništva Republike Turske Ibrahim Kalin tokom susreta s novinarima iz zemalja Balkana u Ankari najviše pažnje posvetio je pokušaju državnog udara koji se dogodio 15. jula 2016. godine.
Budući da Turska direktno odgovornim za pokušaj državnog udara smatra Fethullaha Gülena i njegovu FETO organizaciju za koju tvrde da je infiltrirana u brojne države svijeta kroz obrazovni sistem uključujući i BiH, Kalin je kazao da je upoznat da se u BiH vodi debata o tome šta će se uraditi s tim školama.
Kako je podsjetio, prvobitno su one trebale biti predate u nadležnost Islamske zajednice u BiH, ali je, kaže Kalin, sporna organizacija odustala od te namjere jer su shvatili da bi time izgubili uticaj u BiH, javlja novinarka Fene.
Novinare iz BiH zanimalo je i kako Turska gleda na najavu novog referenduma u Republici Srpskoj koji predsjednik tog entiteta Milorad Dodik planira za 2018. godinu, Kalin je istaknuo da i prethodni referendum o Danu RS-a Turska smatra nepotrebnim i provokativnim.
Ocijenio je da bi referendum o otcjepljenju stvorio brojne probleme, ali uz to bio bi i neustavan. “Dodik zna da u tom slučaju neće dobiti podršku za takav scenarij”, kazao je Kalin, navodeći da će Turska pratiti tu situaciju.
Za Srbiju je kazao da je Turska smatra stabilizirajućim faktorom u regionu Balkana izražavajući nadu da će se uskoro pronaći rješenje i za pitanje Kosova.
Glasnogovornik Kalin osvrnuo se i na medijske naslove o tome da je Gülen, koji boravi u Sjedinjenim Američkim Državama, donirao veliku sumu novca za izbornu kampanju Hillary Clinton, a u isto vrijeme Turska traži njegovo izručenje, izražavajući nadu da će se nakon izbora situacija promijeniti.
Istakao je da SAD i Turska imaju iste interese kada je u pitanju borba protiv terorizma, ekonomska stabilnost, ali i uopće očuvanje stabilnosti u regiji.
– Zanimljivo je da se Gülen nalazi na slobodi nakon što je Turska predala obimnu dokumentaciju o njegovoj umiješanosti u pokušaj državnog udara i nesmetano daje intervjue, ali vjerujem da će mnoge stvari nakon izbora u SAD-u biti jasnije – stav je Kalina.
Gülen je, ističe Kalin, vrlo dobro pripremio taj napad dodajući da postoje dokazi koji govore o tome da je upravo on bio umiješan i u prethodna dva pokušaja državnog udara kojima je namjeravao srušiti na izborima izabranu vladu Turske.
Tokom boravka novinara s Balkana u predsjedničkom kompleksu u Ankari prezentirani su im razmjeri napada na ovu instituciju kao i mjesta na kojima su brojni građani braneći tijelima demokratiju, kako kažu, izgubili živote.
Gotovo mjesec dana nakon pokušaja državnog udara ljudi su se okupljali ispred predsjedničkog kompleksa, zbog čega je sada zadatak vlade osigurati da se nikada više takvo nešto ne dogodi Turskoj te da se sigurnost digne na viši nivo.
Kako je Kalin zaključio, ovaj događaj u bilo kojoj drugoj zemlji razjedinio bi ljude, doveo u pitanje državne institucije, ekonomija ne bi napredovala, ali u Turskoj se dogodilo sve suprotno od toga.
Fena