Najavljeni referendum u RS-u već duže izaziva brojne političke reakcije, ali i analize u kojima se govori o novim geostrateškim podjelama u regionu, ulozi međunarodne zajednice, Rusije, Vućića, Amerikanaca, Putina… Međutim, nakon odluke Ustavnog suda BiH sve je jasno. Sad je na državnim institucijama u BiH da provedu odluku najvažnijeg suda u državi, odnosno na Tužiteljstvu BiH da sankcionira one koji to odbi(ja)ju uraditi
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na 99. plenarnoj sjednici odbio zahtjev Narodne skupštine Republike Srpske o promjeni svoje odluke čime je potvrđeno da se 9. januar kao Dan RS-a smatra neustavnim, te je usvojio privremenu mjeru kojom se obustavlja odluka o raspisivanju referenduma u RS-u.
Ustavni sud BiH je Odlukom (br. U 10/16) konstatirao da u ovoj fazi postupka postoji dovoljno razloga koji ukazuju na to da bi provedba referenduma, prije nego što Ustavni sud BiH odluči o zahtjevima koji su podneseni u konkretnome slučaju, imala ozbiljne i neotklonjive i štetne posljedice najprije za izvršenje Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine broj U 3/13. Imajući u vidu da podnositelji zahtjeva ističu, a to ni Narodna skupština Republike Srpske u odgovoru ne pobija, da su aktivnosti na organizaciji i provedbi referenduma u toku, Ustavni sud BiH smatra da sve navedeno može imati vrlo negativne posljedice za izvršenje njegove Odluke broj U 3/13 i za nesmetan i efikasan rad Ustavnoga suda BiH u konkretnom predmetu, ali i za ustavni poredak općenito.
Ustavni sud je uvjeren da je (u smislu članka 64, stavak 1. Pravila Ustavnog suda BiH), u interesu svih strana u ovome postupku zaštita ustavnoga poretka i stabilnosti Bosne i Hercegovine, te nesmetan rad Ustavnoga suda BiH u konkretnome slučaju. Ustavni sud BiH je uvjeren i da privremena obustava primjene Odluke o referendumu – do donošenja konačne odluke o postavljenim zahtjevima, nije u suprotnosti sa navedenim interesima, već im izravno doprinosi. Ustavni sud BiH je, stoga, usvojio privremenu mjeru kojom se privremeno obustavlja Odluka o raspisivanju republičkoga referenduma.
Ako Goran Salihović, kao glavni tužitelj Tužiteljstva BiH želi zadržati kakav-takav kredibilitet, ali i biti referentan kandidat za fukciju koju sada obnaša ili za buduću o kojoj se već uveliko govori, a na koju on pretendira – predsjednik Suda BiH – onda odmah mora otvoriti istragu i početi procesuirati najodgovornije za do sada najjače urušavanje stabilnosti BiH
Nakon ove odluke Ustavnog suda BiH s pravne sve je jasno u vezi sa Dodikovim referendumom, no, samim tim zbunjenost izaziva saopćenje Tužiteljstva BiH objavljenog 18. septembra (u nedjelju, kad je neradni dan) da “Tužilaštvo BiH u vezi s najavom referenduma u RS-u može postupati tek nakon što dobije rješenje Ustavnog suda BiH u kojem se konstatuje da odluka nije izvršena, te koje fizičke osobe ili organi tu odluku ne izvršavaju”!? Saopćenje podsjeća na sekvence iz nekog filmova koji se bavi ratnim ili obavještajno-kriminalističkim temama, kada birokrate čekaju da neko od uposlenika u banci koja se pljačka, ili neko od vojnika koji su upali u neprijateljsku zasjedu, pritisne alarm, odnosno pošalje šifriranu poruku, kako bi reakcija birokata bila u skladu s formalnim procedurama.
Iako Ustavni sud BiH jasno navodi da donosi privremenu mjeru kako bi osigurao zaštititu ustavnog poretka i stabilnost BiH, iz Tužiteljstva BiH poručuju da će čekati… Šta? Da Milorad Dodik sprovede referendum, a da se onda nakon nekoliko mjeseci, ili godina, možda raspisuje crvena potjernica, ili Tužiteljstvo BiH čeka najavljeni referendum 2018. godine o otcjepljenju RS-a iz BiH kako bi reagirali.
Šta god da čeka Tužiteljstvo BiH, ignorira objektivnu situaciju i zakone, a sljedeća sjednica Ustavnog suda BiH zakazana je za 29. septembar, četiri dana nakon termina predviđenog za održavanje referenduma. Bilo bi sasvim komplementarno da Tužiteljstvo BiH odmah otvori istragu. Što je u potpunosti zakonski utemeljen odgovor onima koji krše Dejtonski sporazum, ali i Ustav BiH.
Izvor: Avangarda.ba