SAFF

U Tunisu se zatvara 187 džamija

Facebook
Twitter
WhatsApp

U borbi protiv terorizma i radikalnih grupa, vlasti Tunisa su najavile zatvaranje ukupno 187 džamija sa obrazloženjem da su izgrađene “bez potrebnih dozvola”, a lokalno stanovništvo se protivi tom činu i tvrdi da nema nikakvih veza sa radikalnim pokretima.

Tunis je u posljednjih nekoliko mjeseci bio poprište nekoliko terorističkih napada, poput onog na muzej Bardo, pa je tamošnji premijer Habib es-Said pokrenuo opsežne mjere borbe protiv radikalnih i terorističkih grupa poput Al Kaide i ISIS-a. Jedna od tih mjera je bila i kontrola džamija.

“Inspekcija je utvrdila da je 187 džamija u zemlji nakon revolucije 2011. godine izgrađeno bez potrebnih dozvola i poštivanja propisa, te je donesena odluka o njihovom zatvaranju, a upravitelji tih džamija trebaju da se jave nadležnima i otkloniti utvrđene nedostatke”, saopćeno je nedavno iz Ministarstva vanjskih poslova Tunisa.

Naknadno je sa funkcije udaljeno nekoliko imama u tim džamijama, a lokalno stanovništvo je organiziralo sporadične proteste u lokalnim zajednicama.

Imam Ademove džamije u gradu Ariana Mustafa al-Advani tvrdi da vjernici u njegovom džematu namaze obavljaju na otvorenom jer je džamija zatvorena i prije 6. aprila, kada je tamošnja vlast to najavila.

“Objekt džamije ima sve potrebne građevinske i druge dozvole, a utvrđeno je da su prekršene samo dvije manje važne procedure u procesu izgradnje. Pozivamo vlasti da ubrzaju proceduru revidiranja sve dokumentacije”, kazao je Advani.

Ističući da je lokalno stanovništvo prije izgradnje džamije imalo probleme sa lošim navikama, posebno omladine, Advani je kazao da je gradnja džamije bila zabranjena bivšim režimom, a da je nakon revolucije nastavljena izgradnja s ciljem da se uvede red u zajednici.

“Nemamo nikakve veze sa radikalnim grupama. U džamiju dolaze novinari, policajci, vojnici, službenici i svi vjernici bez obzira na njihovo zanimanje. Nikada u džamiji nismo koristili retoriku radikalizma. Opekao nas je terorizam. Zatvaranje naše džamije je direktna posljedica napada na muzej Bardo i drugih terorističkih napada u zemlji”, tvrdi imam Advani.

Mještanin istog mjesta Menji en-Naili kažu da će zatvaranje džamije imati negativne posljedice po duhovnost ljudi, a u konačnici i na opće stanje u zajednici.

“U džamiji smo klanjali namaze i molili se protekle četiri godine. Džamiju nije trebalo ovako zatvoriti, jer to nije rješenje”, kazao je Naili.

(Anadolu Agency / TRT)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA