SAFF

Udružena kriminalna praksa lažnih zaštitnika napuštenih pasa

Facebook
Twitter
WhatsApp
1357731628

Piše: Ezher Beganović

Psi lutalice jedan su od gorućih problema Bosne i Hercegovine. Ovim problemom bavi se cijela država, a sve posljedice koje proizilaze iz prekomjernog broja pasa lutalica snose građani na svojim nejakim leđima. Kako i zašto su psi lutalice postali toliki problem u Bosni i Hercegovini i zašto je teško naći efikasno rješenje za ovaj problem?

Nema potrebe da previše teoretiziramo, stvar je potpuno jasna, naravno ze one koji hoće da vide istinu i smiju tu istinu reći javno.

Psi lutalice su postali nerješivi problem za naše društvo onog dana kada su se neki ljudi u ovoj zemlji dosjetili da bi mogli na tim nesretnim životinjama da zarade milione eura. Nakon što im je sinula ideja bacili su se na posao organiziranja sistema koji će garantirano donijeti novac. Tako su organizirana udruženja i organizacije koje danas imaju milionske budžete. Takva organizacija je Dogs Trust BiH. Ova organizacija se razbacuje novcem. Samo u projekat navodne sterilizacije pasa u Sarajevu investiraju pet miliona eura. Napominjemo to je samo jedan projekat, a ova organizacija ima još mnogo aktivnosti i sve te aktivnosti skupo se plaćaju. Naravno, Dogs Trust BiH sav novac dobiva kao donacije od vanjskih partnera. Bez desetina hiljada pasa na ulicama ne bi bilo ni Dogs Trust BiH ni milionskih donacija. Pored ove organizacije postoje brojna udruženja za zaštitu životinja, naročito za zaštitu pasa lutalica. Ta udruženja su organizirali jaku mrežu „ brige” o napuštenim psima. Cijeli posao funkcionira po principu, da bi se skupilo što više novca od donatora mora biti što više životinja na uicama. Najpogodnije mjesto za takvu aktivnost su azili i privatni pansioni za napuštene pse. Ta udruženja se „ stručno” zovu dileri. Oni imaju svoje ljude na terenu koje zovu zaštitarima, ti zaštitari se brinu o psima na ulici, u svakom momentu znaju njihov broj, stanje, gdje se nalaze, kreću. Ako nestane jedan pas pali se alarm. Posebno je zanimljiv promotivni pristup. Najbolje medisjko sredstvo za reklamiranje pasa za prodaju i skupljanje donacija je Facebook. Postoje brojni Facebook profili na kojima se objavljuju srceparajuće propagande priče, uz obaveznu poruku „ ima li neko da donira za ovog psa”. Kada udruženja, odnosno dileri nađu dobre mušterije u inostranstvu onda nastupa velika akcija, nestanak pasa. Udruženja uzimaju novac od mušterija a psi odlaze na razne adrese. Neki se udome ,neki se koriste za medicinska istraživanja ,a neki se koriste u vojne svrhe u cilju nekih njihovih istraživanja a neki se prebacuju na novu lokaciju gdje treba da se pravi problem. Dakle, lokalno udruženje – diler dobiva pomoć od kolega iz drugog grada ili kantona odakle se snabdijeva psima. Tako se stvara vještački problem a sve radi uzimanja novca za uslugu zbrinjavanja. Posebnu ulogu u ovom prevarantskom lancu imaju pojedini veterinari. Ti veterinari su dobili kvalitetnu obuku od organizacije Dogs Trust BiH. Veterinari su veoma važni za manipulaciju i trgovinu psima. Oni imaju precizne informacije o psima, veterinari su, moglo bi se reći, špijuni na terenu. Usput ti veterinari vješto manipulišu situacijom. Zarađuju na sve strane, manipulišu lijekovima za pse, informacijama, prema udruženjima se postavljaju kao najvažnija karika. Također, veterinari spremaju pse za trgovinu pasa u inostranstvo, sređuju za njih vakcinacije, knjižice i ostalu potrebnu dokumentaciju.

Krajem prošlog mjeseca, na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u prvom čitanju je usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, koji je predložila poslanica Nermina Zaimović-Uzunović. Već postojećim zakonskim odredbama, dodano je i eutaniziranje napuštenih pasa nakon 15 dana boravka u skloništu.Ovo je samo početak procesa, budući da Prijedlog zakona moraju usvojiti oba doma u identičnom tekstu i u oba čitanja. Sada slijedi amandmanska faza, a nakon amandmanske komisije trebalo bi da uslijedi drugo čitanje te sjednica Doma naroda. I naravno, protiv ovih zakonskih izmjena svoj glas digli su iz udruženja za zaštitu životinja, a najviše iz organizacije Dogs Trust BiH. Pojedini članovi Parlamenta BiH javo su iznijeli informacije da dobivaju prijetnje od zaštitnika pasa lutalica.

Vidjećemo hoće li bh. parlamentarci ustrajati u svojim namjerama da usvoje spomenute izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja. Ako opet pobijede lažni zaštinici napuštenih pasa  ova zemlja ima šansu da pse uvede u ustavna prava.

999407 404819306297926 724894424 n

 Dogs Trust BiH

Organizacija Dogs Trust BiH nastala je 2012.godine. Oni su nastali po uzoru na Fondaciju za pse „Dogs Trust” iz Velike Britanije. U toj vezi se nalazi moć Dogs Trust BiH, zato britanska ambasada pristaje da gura njihove projekte. Dogs Trust BiH je glavna organizacija, oko nje se sve vrti, kada je u pitanju problem pasa lutalica. Puni donatorskog novca vješto rukovode mnogim institucijama i pojedincima u BiH. Lahko kontroliraju bh. medije. Za ovu organizaciju vežu se brojne zanimljive stvari.

Hodajuće zaraze

Psi koji hodaju po našim ulicama i leže po parkovima opasni su po naše zdravlje i to zbog toga što ih je veliki broj, jer se hrane otpadom iz kontejnera, zatim se snalaze i jedu sve što nađu ili ulove, piju otpadne vode ,raznose smeće po ulicama i parkovima i ostalim lokacijama na kojima borave ljudi. Veliki je broj bolesti koje se prenose sa životinje na čovjeka a psi koje spominjemo nemoguće je sve pohvatati i pregledati, niti dezinfikovati mjesta na kojima borave.

Jedan pas dnevno iza sebe ostavi u prosjeku 250 grama i pola litre fekalija na našim ulicama i javnim površinama. Ako znamo da je broj napuštenih pasa, naprimjer u Sarajevu preko deset hiljada, prostom računicom dolazimo do činjenice da oni stvaraju ekološku i biološku “bombu”. Pseće fekalije mogu biti uzročnik mnogih bolesti za ljude od kojih su neke teško izlječive kao što je ehinokokus (Ehinokokus ili pseća pantljičara nalazi se u tankom crijevu psa i izbacuje zrela jajašca sa izmetom psa u spoljnu sredinu. Jajašca dospijevaju u pijesak, travu, na trotoar, baštu s povrćem, na šumske jagode, a nalaze se i na njušci, jeziku i dlaci psa. Čovjek se zarazi preko hrane, vode ili direktnim kontaktom sa oboljelom životinjom. U želucu čoveka iz jajašca se oslobađaju embrioni i idu kroz crijevni zid, a putem krvi dospijevaju u jetru ili limfogeno u vensku krv, njom u pluća i ostale organe, mozak, slezenu, bubrege. Tu se razvijaju vezikule koje mogu biti unilokularne ili mnogobrojne multilokularne ciste u zavisnosti od vrste ehinokoka. Ciste (larve) imaju oko sebe hitinsku membranu, a organizam oko nje stvara vezivnu ovojnicu.) Također, leševi uginulih životinja ostaju danima nepronađeni u objektima ili mjestima u kojima čopor boravi. Što je veći broj pasa sve je manje mačaka, što dovodi do povećanja broja miševa a to nikako nije dobro, u nekim gradovima taj balans se opasno poremetio.

Azili, privatni pnsioni, skloništa

Pojedini građani BiH vidjeli su dobru priliku da zarade na napuštenim psima. Tako se organiziraju privatni azili, pansioni, skloništa gdje se dovode psi. Naravno, svi oni se nastoje prikačiti budžetskim izdvajanjima lokalnih zajednica. Udruženja sanjaju da imaju vlastiti azil na osnovu kojeg bi mogli uzeti novac od države a ujedno sarađivati sa trgovcima psima i sa uhodanim kanalima donatora. Ovakvih mjesta za „ brihu” o napuštenim psima danas ima previše. Nažalost, njihova želja je da bude što više pasa lutalica.

 

Stručan odgovor jednog anonimnog građanina na laži i prevare udružennja za zaštitu pasa

1. Mi smo udruženje za zaštitu žzivotinja! (Lazžete gospodo, vi ste udruženja za zaštitu pasa lutalica u svrhu sticanja materijalne koristi)
2. Radi se o jadnim napuštenim psima! (Lažete gospodo, to su psi koji žzive na ulicama tristo godina, a zabrana eutanazije je dovela do enormnog razmnožavanja)
3. Politicčari su pokrali pare za jadne cuke! (Lažete gospodo, para jednostavno nema za stotinu azila i hiljade pasa lutalica. Do sada je potrošeno u tu svrhu nekoliko miliona)
4. Pse nakon sterilizacije treba vratiti na mjesta gdje su uhvaćeni ( Lažete gospodo, psi i nakon sterilizacije ujedaju i prenose zarazne bolest i kao takvi ne smiju biti na javnoj površini)
5. Nigdje pse ne ubijaju! (Lažete gospodo, pse ubijaju eutanazijom u svim evropskim zemljama i u Americi ako ih niko neće usvojiti)
6.Djeca provociraju pse pa ih ovi ujedaju! (Lažete gospodo, psi su iz porodice zvijeri i brane teritoriju ujedanjem i klanjem žrtve)
7. Eutanazija je najskuplja metoda! (Lažete gospodo, eutanazija je najjeftinija jer se njome rješava problem. Najskuplje je izdržavati psa do kraja života.
9. Mi volimo životinje! (Lažete gospodo, vi volite novac od stranih donatora sa mutnim namjerama. Zašto mačke ne pominjete. Zar ih nisu klanjem i davljenjem istrijebili vaši “jadni, napušteni psi”?)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA