Inicijativa Šefika Džaferovića, dopredsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i kandidata za člana Predsjedništva BiH, o formiranju Centra za istinu i pravdu koji će se baviti otkrivanjem i prijavljivanjem ratnih zločinaca gdje god da se nalazili, očekivano, naišla je na burne reakcije u Republici Srpskoj.
Rafalni napad na stav da se ne smije odustati od traganja za ratnim zločincima uslijedio je putem oficijelnih glasila SNSD-a, odnosno RTRS-a.
Prilog emitovan u sinoćnjem dnevniku ove TV kuće bio je pun teških diskvalifikacija čiju namjeru je najbolje opisala SNSD-ova državna zastupnica Dušanka Majkić. Po njoj, ratni zločini se “moraju izbalansirati”, što u prevodu znači odustajanje od daljnjeg kažnjavanja ratnih zločinaca.
I dok je napad novinara RTRS-a bio očekivan, možda izgleda začuđujuće da se Džaferović zbog inicijative našao na udaru Sanele Prašović-Gadžo, novog SBB-ovog jurišnika, i po načinu na koji je prokomentarisala tu inicijativu očito novinarke-neznalice.
– Ovo je strašno, on će predložiti da se uspostavi centar koji će dokumentovati ratne zločine… Ruši institucije BiH… To je paradržavni sistem… – pjenila je Sanela Prašović-Gadžo tokom intervjua na N1.
Da je malo pažljivije pročitala, odnosno pokušala shvatiti izjavu Šefika Džaferovića saznala bi, primjera radi, da bi se rad tog centra finansirao iz državnog budžeta, da bi djelovao u saradnji sa domaćim ili tužilaštvima zemalja u kojima se zločinci kriju. Također, bi kao novinarka, čime se voli hvaliti, “otkrila” da je riječ o inicijativi o kojoj se javno raspravlja i čija realizacija je nezamisliva bez podrške legalnih državnih instucija. Ništa tu nije ni tajno ni paradržavno.
– Svjedoci smo da se brojni počinitelji ratnih zločina, uključujući i genocid, još uvijek nalaze na slobodi, a da su mnogi od njih pobjegli u zemlje zapadne Evrope i Ameriku, misleći da su time pobjegli od pravde. Zadatak Centra bio bi da dokumentuje zločine, identifikuje zločince, otkriva njihove adrese i prijavljuje ih domaćim ili tužilaštvima zemalja u kojima se nalaze – kazao je Džaferović.
Centar za istinu i pravdu radio bi po uzoru na Centar Simon Wiesenthal i koristio njihova iskustva u dovođenju pred lice pravde nacista odgovornih za zločine nad Jevrejima u Drugom svjetskom ratu. Centar bi djelovao kao nevladina organizacija koja bi bila podrška nadležnim institucijama u BiH, ali bi se ostvarila saradnju i sa policijama i tužilaštvima zemalja u kojima borave osobe osumnjičene za ratne zločine. Zločinci moraju znati da njihova nedjela ne zastarijevaju i da ćemo ih progoniti dok su živi. Uzalud se trude, ne mogu se sakriti. Ruka pravde će ih stići kad-tad – poručio je jasno Džaferović.
Izvor: Faktor