Ljudska prava Behudina Husića su prekršena. Utvrdio je to Ustavni sud Bosne i Hercegovine razmatrajući sredinom decembra apelaciju jednog od trojice Srebreničana kojeg pravosuđe Republike Srpske proganja još od 1996. godine, optužujući ga da je sa Ahmom Harbašem i Nedžadom Hasićem ubijao srpske civile dok se, od jula 1995. godine mjesecima pokušavao, preko šume probiti do Tuzli, piše portal Istraga.ba.
“Utvrđuje se povreda člana II/3.d) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 5. stav 3. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda jer apelant Behudin Husić, nakon što je 14. septembra 2021. godine lišen slobode po Rješenju Okružnog suda u Bijeljini broj K-32/99 od 24. aprila 2001. godine, nije izveden pred sud sve do donošenja Rješenja Okružnog suda u Bijeljini broj 12 0 K 002550 11 K od 20. septembra 2021. godine”, piše u Odluci Ustavnog suda BiH donesnoj na sjednici 16. decembra prošle godine.
Nadalje, Ustavni sud BiH utvrđuje da je rješenjima Okružnog suda u Bijeljini od 8. oktobra 2021. godine i 20. septembra 2021. godine povrijeđena i Husićeva pravo garantirana Ustavom Bosne i Hercegovine i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Nakon iščitanog obrazloženja odluke Ustavnog suda, pojednostavit ćemo. Srebreničanin Behudin Husić šest je dana držan u pritvoru, bez da je prethodno izveden pred nadležnog sudiju u Bijeljini. Pripadnici SIPA-e su ga uhapsili 14. septembra 2021. godine na osnovu potjernice iz Bijeljine raspisane prije 20 godina. Nakon toga, Husić je sproveden u Kazneno-popravni zavod u Bijeljini gdje je pritvoren. Tu je zadržan šest dana, a da uopće nije izveden pred nadležni Okružni sud u Bijeljini.
“Ustavni sud zapaža da iz stanja spisa predmeta proizlazi da apelant, zbog toga što se nalazio u bjekstvu u vrijeme donošenja odluke kojom mu je određen pritvor (24. aprila 2001. godine), nije „odmah“ i „promptno“ bio izveden pred sud, a niti u momentu lišenja slobode (14. septembra 2021. godine kada je lišen slobode), nego tek 20. septembra 2021. godine, dakle protekom šest dana od dana lišenja slobode”, navedeno je u obrazloženju Odluke.
“Ustavni sud zaključuje da postoji povreda prava iz člana II/3.m) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 2. Protokola broj 4 uz Evropsku konvenciju kada je redovni sud apelantu odredio mjere zabrane iako iz osporenih rješenja proizlazi da u odnosu na postojanje osnovane sumnje nije dato dovoljno i relevantno obrazloženje jer u obrazloženju osporenih odluka sud nije naveo da postoje „činjenice ili informacije na osnovu kojih će objektivni posmatrač zaključiti da je osoba u pitanju mogla počiniti krivično djelo za koje se tereti“, a iz dostavljene i poznate dokumentacije nije jasno šta se apelantu stavlja na teret optužnicom”, konstatira Ustavni sud BiH po apelaciji Behudina Husića.
Dakle, uopće ne postoji osnovana sumnja da su Behudin Husić, Ahmo Harbaš i Nedžad Hasić počinili krivična djela zbog kojih ih bijeljinsko pravosuđe proganja još od 1996. godine, kada su ih pripadnici IFOR-a predali policiji Republike Srpske.