Ovi slučajevi korupcije su poznati i kao “Kavijar diplomatija”. Zastupnička grupa socijalista u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope, čiji je član i Milica Marković, zastupnica SNSD-a u Parlamentu BiH, izrazila je zabrinutost zbog medijskih napisa i optužbi pojedinih članova Skupštine za korupciju, pa je pokrenula inicijativu i zatražila da se sprovede nezavisna istraga u koju bi bio uključen i GRECO.
Poslije duže rasprave Komitet za pravne poslove, imunitet i institucionalna pitanja Vijeća Evrope jednoglasno je usvojio Deklaraciju u kojoj se od Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope traži da osnuje nezavisno tijelo koje bi sprovelo detaljnu istragu i utvrdilo da li postoje slučajevi skrivene prakse koji pogoduju korupciji.
Više nacionalnih delegacija i članova Parlamentarne skupštine izrazilo je zabrinutost zbog teških optužbi koje se iznose u javnosti, pa je zatraženo da se pooštre pravila i uspostave efikasniji kontrolni mehanizmi koji bi spriječili da zastupnici i izvjestioci pišu neobjektivne i pristrasne Izvještaje.
Kao specijalni izvjestilac Komisije za društvena pitanja, zdravlje i održiv razvoj Vijeća Evrope o situaciji u Sarsang vodnom bazenu u regionu Nagorno-Karabakha, Milica Marković je napravila, po mišljenju mnogih, pristrasan Izvještaj u korist Azerbejdžana.
Marković je u više navrata boravila u Azerbejdžanu, ali iako je bila obavezna, nijednom nije posjetila Armeniju i Nagorno-Karabakh i čula stavove druge strane.
Rezolucija Milice Marković o stanju u Azerbejdžanu, koja je tijesnom većinom usvojena u Vijeću Evrope, dovela je do povećanja napetosti i sukoba u ovoj regiji, a Armenija je u više navrata iznosila teške optužbe za korupciju i zatražila od Vijeća Evrope da ispita pozadinu izvještaja i optužbe za korupciju.
Zanimljivo je da je kao zastupnica SNSD-a u Zastupničkom vijeću Parlamentarne skupštine BiH Milica Marković 2013. godine predložila Rezoluciju o podršci teritorijalnom integritetu Azerbejdžana, te osudila armenske zločine koji su počinjeni tokom sukoba u spornoj regiji Nagorno-Karabakha.
Prethodno je italijanski parlamentarac i bivši predsjednik zastupničke grupe Evropske narodne partije Luca Volonte priznao da je primio mito od 2,4 miliona eura od Azerbejdžanaca kako bi napravio pristrasan Izvještaj u njihovu korist.
Naredna sjednica Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope trebala bi se održati u aprilu, a generalni sekretar Vijeća Evrope Thorbjorn Jagland do tada treba da pripremi Odluku o osnivanju Posebnog nezavisnog istražnog tijela koje treba da ispita i ovaj slučaj, javlja BN televizija.