Egipatski predsjednik Abdulfettah Sisi požurio je da objavi da je bombardovao ciljeve u Libiji kao odgovor na desetine poginulih u terorističkom napadu u pokrajini Minya. No, čini se da nisu cilj oni koji su odgovorni za napad. Na udaru egipatske avijacije našle su se različite oružane grupe lojalne međunarodno priznatoj vladi u Tripoliju, umjesto ISIL-a koji je preuzeo odgovornost za teroristički napad. Očito je cilj Sisijeve vojne kampanje da pomogne svom savezniku Hafteru na istoku Libije.
Analitičari se slažu da egipatska kampanja neće značajnije utjecati na suzbijanje ekstremističkih grupa povezanih s ideologijom ISIL-a na Sinaju, u Kairu ili Gornjem Egiptu odakle su devedesetih dolazile terorističke aktivnosti uprene protiv turista, Kopta i režimskih struktura.
Skretanje pažnje s domaćih problema
I dok egipatski mediji kontrolirani od strane režima slave Sisijevu vojnu intervenciju, dotle određen broj analitičara upozorava da je ovo samo pokušaj da se prikrije neuspjeh Sisijeve vladavine i neuspjeh u suzbijanju terorističkih aktivnosti unutar samog Egipta.
Michele Dunne, direktorica programa Carnegie Endowment for International Peace za Bliski istok, objašnjava: “Lakše je bombardirati vojne kampove u Libiji, nego rješavati ozbiljne probleme u Egiptu, poput sektaštva i ekstremizma, koji za posljedicu imaju ovaj i druge napade. Sve te strašne terorističke akcije imaju isključivo unutrašnju egipatsku pozadinu i razloge, i možda bi se desile i da ne postoji ISIL, jer se situacija ne razlikuje mnogo od one u kakvoj se Egipat nalazio devedesetih, kada nije bilo ISIL-a i El-Kaide.”
Egipatski i libijski zvaničnici potvrdili su da su napadi ciljali položaje oružane grupe Medžlis šura mudažida Derne, lojalne vlastima u Tripoliju. Napadnuti su njihovi položaji na zapadnom ulazu u grad te područje Fetaih oko dvadeset kilometara južno od Derne.
Politički analitičar Mohamed Eljarh iz Atlantic Councila, pak, ukazuje na to da navedena grupa nikad nije učestvovala u bilo kakvim aktivnostima izvan Libije, pa, čak i u samoj Libiji većina njihovih aktivnosti i operacija je vezana za uže područje grada Derne, a rijetko kad učestvuju u većim sukobima na širem području Libije.
Egipatska avijacija izvršila je napade i na području Džefre gdje je ciljala islamske i sekularne oružane grupe lojalne međunarodno priznatoj vladi u Tripoliju protiv koje se general Hafter bezuspješno bori posljednjih nekoliko godina, nakon što je njegov vojni puč doživio neuspjeh.
Brojni analitičari ukazuju na to da su udari egipatske avijacije isplanirani i pripremljeni prije terorističke operacije u Minyi, i da je njihov primarni cilj podržavanje Sisijevog saveznika Haftera i njegove tzv. Nacionalne vojske Libije. Teroristički napad u Minyi samo je bio dobar izgovor za početak udara i paravan koji prikriva prave Sisijeve ciljeve.
Eljarh je kazao: “Velika je vjerovatnoća da su ovi vazdušni udari egipatske avijacije već prije bili planirani, a napad u Minyi je samo pružio priliku egipatskim vlastima da provedu kampanju udara širih razmjera s ciljem pružanja podrške generalu Hafteru, jer grupe koje su se našle na udaru egipatske avijacije su najjača opozicija Hafteru.”
Eljarh, također, smatra, kako kako će Sisijevo uplitanje u Libijsku krizu sada biti intenzivnije nakon poboljšanja odnosa s Washingtonom i određenih garancija da se Trump neće protiviti tome.
Pripremio: Abdullah Nasup