SAFF

Za dvije godine 24 bosanska bunara u Africi

Facebook
Twitter
WhatsApp
BOSNA - RAHMET WATER WELL - CHAD 168 585 438 90

Do sad izgrađeno 15 bunara – česmi

Većina bunara bit će izgrađena u Čadu, zatim Keniji, Kamerunu i Somaliji.

Voda je najznačajniji resurs na Zemlji koja se već naziva „ plavim zlatom”. Voda ne zna za geografske granice niti za političke, ekonomske i druge prepreke. Ona je potreba svakog čovjeka, bez obzira na boju kože, vjeru ili naciju i jedini je proizvod prirode za koji se vjerovatno nikada neće pronaći prava zamjena.

Voda prekriva 3/4 zemljine površine i to od toga 97,2% su slane vode (mora i okeani), oko 2,5% se nalazi u prirodi u obliku leda (na polovima i planinama) dok je samo oko 0.08 % upotrebljivo za piće.

Voda se u Kur'anu spominje na 85 mjesta. Nijedna druga supstanca u Kur'anu se ne spominje više puta, niti se i jednoj važnost više naglašava. U svih šest zbirki hadisa na 800 mjesta spominje se voda.

Allah, dž.š., zaista spušta vodu na zemlju. Znate, kiša ne pada, iako se taj termin udomačio u našem jeziku. Allah dž.š., na 35 mijesta ponavlja jednu te istu informaciju: „Mi s neba s mjerom kišu spuštamo…” (El-Mu'minun, 18.)[2]

Od prastarih vremena, uz vodu i vodne tokove razvijale su se civilizacije jer su poznavale značaj vode i vješto ga iskorištavale.

Jednu od ilustracija o značaju vode je dao Henri Kisindžer u planu koji je podnio američkom predsjedniku, navodeći:

„Onaj ko vlada naftom, vlada državama.

Onaj ko vlada hranom, vlada ljudima.

Onaj ko vlada pitkom vodom, vlada životom.”

U namjeri da se pomogne narodima koji su nesvojevoljno ostali bez vodnih resursa udruženje Solidarnost se pridružilo humanitarnim aktivnostima turske organizacije IHH-a koja ima projekat izgradnje bunara – česmi u Africi.

Cijene jednog bunara su različite ovisno o dubini bušotine na kojoj se pronalazi voda. Cijena izgradnje najjeftinijeg bunara iznosi 4 000 američkih dolara što u prevodu sa provizijom banke iznosi 3 100 eura.

Ovaj projekat je izazvao veliki interes naših građana posebno u mjesecu Ramazanu kad je na ideju udruženja Tesnim pokrenuta velika akcija sa namjerom da se prikupe sredstva za bunar pod nazivom Srebrenica a tad se prikupilo sredstava za 18 bunara. Prije toga smo pojedinačno donirali za izgradnju bunara i jedna porodica je donirala novac za jedan cijeli bunar. Ove godine u mjesecu Ramazanu tri porodice iz Tešnja su donirale novac za tri bunara. Ovih dana poslan je novac za još dva bunara.

Dakle do sad je prikupljeno i poslano novca za izgradnju 24 bunara od kojih je svaki bunar vrijedan 4 000 dolara. Do sad je izgrađeno ukupno 15 bunara. Većina ih je izgrađena i gradi se u Čadu.

Nazivi do sad izgrađenih bunara:

Burak – Bosna – donator porodica iz Travnika„Selam” – donator sestra iz Bihaća„Adel D” – donator brat iz Amerike„Tesnim-Bosna” – udruženje Tesnim„Dirhem-Bosna” – udruženje Dirhem„Knjiga Izvor-Bosna” – udruženje „ Knjiga Izvor – Zenica”„Solidarnost-Bosna” – udruženje Solidarnost„Taqwa-Graz” _ Udruženje Taqva„Ikre-Minhen” _ udruženej Ikre

10. ,,Bosnia-Saint Louis” – sestre iz Saint Louis -a

11. „Ridvan-Bosna” – građani

12. „Islam-Bosna” – donacije građana; ime dobio po web portalu koji je naš stalni partner u svim aktivnostima otkad udruženje Solidarnost postoji pa i ranije

13. „Bosna-Rahmet” – donatori građani

14. „Srebrenica-Bosna” – sa idejom za ovaj bunar se i počelo a Allah spustio milost za još 17 bunareva

15. „Bosna i Hercegovina- Sarajevo” –

Bunarevi koje treba izgraditi:

„Hedija Bosna” donator ovih bunara je udruženje Hedija„Hedija Europe”„Hedija Sandžak”„Hedija Amerike”„ Havdul – Bosna” ( donator jedna porodica ); bit će izgrađen u Keniji„Hopići-Bosna” – ( donator jedna porodica); bit će izgrađen u Keniji„Selsebil” – (donator jedna porodica); bit će izgrađen u Camerunu„ Bismilla” – donatori su bračni par E. i A. Sinanović iz Sanskog Mosta„Rahman” – donacija zekata porodica Sinanović, Ramović

Projekta izgradnje bunara – česmi u Africi je trajnog karaktera i svako ko želi može donirati koliko može sredstava.

Ukoliko neko želi donirati za jedan cijeli bunar potrebno je da uplati novčana sredstva u vrijednosti od 3 100 eura ili 6 065 KM. U navedeni iznos je uračunata i provizija koju banka uzima pri slanju novca u IHH-a.

Izgradnjom bunara, vraćamo život i mijenjamo sliku Afrike na bolje. A nagradu prepuštamo Stvoritelju svega.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA