SAFF

Ajša Hafizović-Hadžimešić, Emir Suljagić i Avdo Huseinović dobitnici priznanja “Mimar mira 2022”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Centar za mir i multietničku saradnju Mostar dodijelio je priznanje “Mimar mira 2022” Ajši Hafizović Hadžimešić, novinarki Islamskih informativnih novina (IIN) Preporod, Emiru Suljagiću, direktoru Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari i Avdi Huseinoviću, novinaru i publicisti.

– Velika čast je dobiti priznanje “Mimar mira 2022” posebno kada znate ko su sve njegovi prethodni dobitnici. Zadovoljstvo je bilo primiti ga zajedno s direktorom Memorijalnog centra Srebrenica Emirom Suljagićem i režiserom i publicistom Avdom Huseinovićem. Za mene ovo priznanje ima veliki značaj, jer ga vidim kao priznanje tematici kojom se godinama bavim u Preporodu – praćenjem rada ICTY/MICT-a i njegovim naslijeđem. Moram naglasiti, to sam mogla raditi jer sam imala veliku podršku Bošnjačkog ureda za vezu sa ICTY/MICT-om, kao i majki enklava Srebrenice i Žepe, svjedoka žrtava i svjedoka genocida. Preporod je svih ovih godina bio glasilo koje je pratilo i prati ove teme, ukazujući na značaj izučavanja i iščitavanja presuda koje su donijete na Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju(ICTY), Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove(MICT) i Međunarodnom sudu pravde, (ICJ), a ne da se o tome govori površno, neodgovorno, bez poznavanja sadržaja. Izrečene presude pred navedenim međunarodnim sudovima trebaju postati obavezno nastavno štivo u BiH. Desetine presuda koje govore o međunarodnom konfliktu i dvostrukoj agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, genocidu, UZP-u iz Srbije i Hrvatske, silovanju nad Bošnjakinjama po prvi puta u povijesti prava kao zločinu protiv čovječnosti itd. Naše nepoznavanje sadržaja navedenih presuda, u Bosni i Hercegovini koriste negatori i zločinci, ali i razne politike i pojedinci koji manipuliraju i vrlo često dezinformiraju javnost pokušavajući realizirati političke ciljeve, najčešće protiv Bosne i Hercegovine – kazala je Hafizović-Hadžimešić.

Dodala je da su “borba majki, žrtava i svjedoka genocida i zločina protiv čovječnosti počinjenih nad Bošnjacima naš ponos i uputa”.

– Mi danas moramo osigurati da njihov rad nastave mlade generacije, jer vrijeme prolazi i žrtve i svjedoci biološki nestaju. Imam priliku svjedočiti izuzetnom poštovanju koje predstavnici međunarodnih institucija pokazuju prema majkama Srebrenice i Žepe, Muniri Subašić, Kadi Hotić i drugima, ali i njihovoj nevjerovatnoj požrtvovnosti na putu istine i pravde od koje ne odustaju. Preporod nastoji ostaviti neizbrisiv trag o tome s nadom da bude putokaz drugima – kazala je ona.

Centar za mir i multietničku saradnju Mostar sa Safetom Oručevićem godinama prepoznaje ljude koji se borbom za Bosnu i Hercegovinu bore za univerzalne vrijednosti. Oni to rade od 2001. jer kako kaže njihova tradicionalna manifestacija Mostar ne zaboravlja prijatelje.

Centar za mir i multietničku saradnju iz Mostara svake godine dodjeljuje ovo priznanje istaknutim pojedincima koji su, svaki na svoj način, i u različitim poslovima i društvenim aktivnostima, posvećeni, odani i prepoznatljivi u javnosti po svom angažmanu i doprinosu izgradnji mira i povjerenja među ljudima i narodima.

Priznanjem “Mimar mira” Centar za mir i multuetničku saradnju iz Mostara želi doprinositi vidljivosti solidarnog, dosljednog, posebno kreativnog i hrabrog djelovanja pojedinaca u korist pozitivnih društvenih promjena.

(Preporod.info)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA