Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić
Pauk je jedno od najčudnijih stvorenja u svijetu živih bića. Većina bića na Zemlji se množe, udružuju i oblikuju društveni sistem u svome životu. Pauk ostaje sâm u svom životu od rođenja do smrti.
Unatoč zapanjujućim inženjerskim sposobnostima pauka u tkanju niti i brzini pokreta, to je razarajuće i rušilačko stvorenje za one oko sebe i za kuću koju gradi. Slični pauku su i oni ljudi koji su se udaljili od Allaha i Njegove upute, njihova sudbina je poput sudbine pauka i ona je u znaku izolacije i samouništenja.
Stoga, razmislimo o tom razorenom društvenom životu koji se temelji na uništenju, vandalizmu i ubijanju.
Debljina niti paukove mreže je 0,001 – 0,004 mm, tj. hiljaditi dio milimetra. Ta nit je vrlo fleksibilna i njena dužina se može povećati za 140 procenata. Znanstvenici kažu da je debljina paukove niti 30 do 80 puta manja od debljine ljudske kose, i ako želite zamisliti razliku između ljudske kose i paukove niti, onda zamislite razliku u debljini između užeta i konca.
Dr. Turner kaže da se znanstvenici počinju pitati može li se pauk iskoristiti u proizvodnji proteinske tvari onako kako se svilena buba koristi za proizvodnju svilenih niti. “Problem je što su pauci insekti koji se teško daju kontrolirati i prilagoditi i što su pauci individualni i agresivni insekti”, zaključio je dr. Turner. Ovaj stručnjak dodaje da ”kada bi stavili deset hiljada pauka u jednu prostoriju, nakon izvjesnog vremena naći ćete samo jednog, onog najjačeg pauka živog, a svi drugi će biti mrtvi zbog jačine konkurencije i sukoba među njima.”
Paukova kuća je također jedna od najčudnijih kuća u svijetu živih bića. Naime, ženka pauka pravi ”kuću” na taj način što plete mrežu između stabala i na mjestima koja su na udaru vjetra, a sve sa ciljem da u tu mrežu ili kuću ulovi plijen, a ne da u njoj živi. Za razliku od pauka, mravi grade realne i stvarne nastambe i kuće u kojima se nalaze prostorije za polaganje jaja, prostorije za podizanje potomstva (djece), prostorije koje služe kao ostave za hranu i sl. Dakle, u svijetu mrava postoji zaokružen i savršen sistem života.
U svijetu pčela nalazimo preciznost, red i saradnju kako bi proizvele najbolji lijek koji postoji u prirodi, a to je med. Hiljade pčela učestvuje u izgradnji šesterokutnih stanica, kao i u podizanju potomstva i brizi za njega.
Međutim, u svijetu pauka postoji haos, gdje pauk živi sâm cijelog svog života, jer ne postoji nikakav oblik društvenog života u svijetu pauka. Znači, pauk je simbol predacije i izolacije u prirodnom svijetu.
Na osnovu ovoga razumijemo značenje Allahovih riječi: ”Oni koji, mimo Allaha, zaštitnike uzimaju slični su pauku koji sebi isplete kuću, a najslabija je kuća, uistinu, paukova kuća, neka znaju!” (El-Ankebut, 41.)