SAFF

Bivši iranski zvaničnik: Iran je odgovoran za ubijanje sirijskog naroda i širenje sektaštva

Facebook
Twitter
WhatsApp

Intervju koji je Mustafa Tadžzade (Mostafa Tajzadeh), bivši visoki dužnosik u Ministarstvu unutrašnjih poslova Irana, dao iranskom listu Rouberou, svojevrstan je presedan u toj zemlji, a Tadžzade je zbog tog intervjua izložen oštroj kritici iranskih medija i zvaničnika Revolucionarne garde. Bivši iranski zvaničnik kritizirao je politiku svoje zemlje u Siriji, a Beššara Asada nazvao diktatorom i ugnjetavačem vlastitog naroda.

Tadžzade je kazao: “Od početka demonstracija u Siriji, diktatorski režim koji vlada u Damasku odlučio se da demonstracije uguši silom. Umjesto da demonstracije prihvatio kao izraz potrebe i zahtjeva za slobodom i socijalnom pravdom, taj režim je odlučio da upotrebom oružja i vojnim akcijama uguši demonstracije.”

Tadžzade je ukazao i na ulogu iranskog režima u usmejravanju Asada kako da uguši demonstracije.“Prema izjavama bivšeg iranskog ambasadora u Siriji, najvažniji savjet koji su iranske vlasti uputile Asadu po pitanju podnosa prema mirnim demonstracijama jest da ih suzbija suzavcem i palicama, a ne bojevom municijom.”

Tadžzade ovakav savjet smatra prvom greškom iranskih vlasti u odnosu prema sirijskom narodnom pokretu koji je kroz demonstracije tražio korjenite promjene režima.“Umjesto da ohrabre Asada da prekine apsolutističku vladavinu, iranske vlasti davale su mu savjete kojima su ka poticali da nasilnim putem suzbije demonstracije sirisjkog naroda.”

Asad je namamio IDIŠ u Siriju

Kritizirajući sirijskog kasapina, Tadžzade je kazao: “Nije bilo moguće da se revolucija sirijsog naroda nastavi mirnim putem, jer je Asad na miroljubive proteste odgovorio upotrebom grube sile i korištenjem različitog oružja.” Dodajući: “Asad je doživio nesupjeh u smirivanju narodnog nezadovoljstva, jer je optužio demonstrante da su strani plaćenici, umjesto da prizna kako se radi o narodnom ustanku”

On, također, optužuje Asadov režim da je stovrio pogodno tlo za pojavu IDIŠ-a. Tadžzade kaže: “Sukob demonstranata i režima – koji je korstio sve dostupne metode za nasilno suzbijanje demonstracija i ugnjetavanje demonstranata – stvorio je plodno tlo za pojavu IDIŠ-a u Siriji.”

Potpirivanje sektaškog sukoba

Kao drugu grešku iranskog režima, Tadžzade ističe dovođenje u Siriju sektaških milicija formiranih od šiija iz različitih zemalja, poput Afganistana, pakistana, Iraka, Libana. To je, smatra ovaj bivši iranski dužnosnik, karakter sukoba promijenilo u sektaški, čime je učinjena velika usluga IDIŠ-u, koji upravo taj segment koristi da se nametne kao branilac sunija od formiranja šiijskog polumjeseca i velike iranske imperije koja bi progutala sunijske zemlje. Mustafa Tadžzade kaže:“Jasno je da je iranska vlast počinila krupne pogreške u vezi sirijske krize. Oni su se postavili kao strana koja mobilizira svoje pristalice na sektaškoj osnovi, koristeći sektašku retoriku nastojali su privući šiijske dobrovoljce pod izlikom odbrane šiijskih svetišta u Damasku. Druga strana (IDIŠ) iskoristila je to da se predstavi kao branilac većine ummeta – sunija, te kao zaštitinik Kabe od ‘rafidijsko-medžusijskog’ napada.” To je, smatra Tadžzade, nerealna opasnost, ali je pothranjuju “izjave ekstremista iz unutrašnosti Irana”, kako je kazao.

“Umjesto da djeluje konstruktivno, Iran je u Siriji intervenirao vojno. Vlada i ministrastvo vanjskih poslova rješavanje sirijske krize prepustili su iranskoj oružanoj sili.”, kaže Tadž zade i dodaje: “Strateški gubici koje smo pretrpjeli u siriji su ogromni, iako smo sa mnogo manje gubitaka mogli postići daleko veću korist. Iran je danas krivac za ubijanje i istrebljenje sirijskog naroda, kao i za širenje sektaštva u regiji.”

“Kredibilitet Irana je sve upitniju, dok sve dublje tonemo u sirijskoj močvari.”, kazao je Tadžzade na kraju ovog iznimno interesantnog intervjua.

Sejjid Mustafa Tadžzade (Seyyed Mostafa Tajzadeh) rođen je 1956., godine. Bio je zamjenik ministra kulture od 1984 do 1988; od 1997 do 2001., bio je pomoćnik ministra unutrašnjih poslova za politička pitanja. U periodu od novembra 2004 do augusta 2005., bio je savjetnik iranskog predsjednika Muhammeda Hatemija (Seyyed Mohammad Khatami).

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA