SAFF

Bošnjačke politike u proteklih 20 godina pristajale su na diskriminaciju Bošnjaka u RS!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović u intervjuu za “Preporod”, list koji obilježava  veliki jubilej, 45 godina izlaženja. Iz spomenutog intervjua izdvajao reisov govor o diskriminaciji Bošnjaka u RS-u i o porazu bošnjačke politike.
Dok drugi narodi svoj bajrak razvijaju i nose ga na vrh brda,naš je još uvijek savijen
Jeste li zadovoljni odnosom izabranih političkih funkcionera i stranačkih lidera prema vrijednostima i interesima naroda i države?
Reisu-l-ulema: O tome imam stav kao građanin ove zemlje. Čini mi se, da se na državnom nivou počinju otvarati životna pitanja. Dojam je da se razgovorom polahko dolazi do dogovora i to me ohrabruje. Daleko smo, naravno, od dovoljnog, ali je pravac dobar. Politike koje su dočekane kao osvježenje ipak pokazuju kratak fitilj. Vrijeme će pokazati da li je to bila avantura.
Posvađanost bošnjačkih političkih lidera je općepoznata. Dok drugi narodi svoj bajrak razvijaju i nose ga na vrh brda, naš je još uvijek savijen, jer se naši politički predvodnici ne mogu dogovoriti ko će ga ponijeti. Strankama još uvijek dominiraju lideri, a ne ozbiljna demokratska rasprava u kojoj će se debatirati o interesima naroda i države, a ne o veličini lidera i njegovoj nepogrješivosti i hatoru. Vjerovatno će tako biti još izvjesno vrijeme, dok se ne ponudi novi koncept političkog djelovanja.

Rijaset se oglasio o pitanju negiranja bosanskog jezika. Roditelji bošnjačke djece na području RS još uvijek žive u stanju diskriminacije u obrazovanju. I njihove oči su uprte u IZ. Kako doći do rješenja?

Reisu-l-ulema: Negiranje bosanskog jezika, a time i našeg naroda, na područjima sa srpskom i hrvatskom većinom u našoj domovini, protuustavno je ozakonjeno. Bošnjačke politike koje su se smjenjivale u proteklih dvadeset godina pristajale su na ovu diskriminaciju, a da se niti jednom nisu ozbiljno bavile tim pitanjem i kršenjem Ustava ove države, a skoro sve su u svojim programima djelovanja govorile o bosanskom jeziku. Ovih dana sam se naslušao i suludih ideja da se pristane na nekakva kompromisna rješenja. Valja glasno reći: Nema kompromisa s vlastitim identitetom, niti s bilo kojim njegovim dijelom. To su suicidne ideje. Muslimane i Islamsku zajednicu neće imati na svojoj strani niko ko bude pravio kompromis u ovom pitanju. Svako od nas mora uraditi ono što mu je obaveza. Islamska zajednica će učiniti sve da se ovo pitanje ne gura pod tepih. Zastupnici i lideri svih političkih stranaka koje su izabrali Bošnjaci morat će ovo pitanje riješiti sa svojim političkim partnerima iz hrvatskog i srpskog naroda.

Često ste znali pozivati muslimane i nosioce odgovornih dužnosti u BiH da okrenu lice jedni drugima i vide stanje u kojem jesu, kako bi pokazali međusobnu solidarnost i razumijevanje. IZ kroz Ured za društvenu brigu nastoji biti blizu potrebnih i nevoljnih, međutim, te brige, čini se, nikad dosta. Kako graditi socijalno osjetljivo društvo?

Reisu-l-ulema: Svi smo na istoj lađi. Kako kaže Poslanik, a. s., i oni na palubi i oni pod palubom ovise jedni o drugima. Naša vjera baštini učenje o potrebi međusobne solidarnosti među ljudima. Ovaj podstrek valja nam materijalizirati organizacijom koja može dati rezultat. Socijalni rad u Zajednici treba njegovati i razvijati radom s našom djecom još od malih nogu, u mektebu i školi. Resursi s kojima raspolažemo treba da budu na raspolaganju onima koji nisu u stanju brinuti se o sebi. Ovdje u potpunosti isključujem lijenštine kojih ima u našem narodu. Oni ne treba da zaslužuju nikakvu pažnju ili samilost. Islamska zajednica će unaprijediti svoj rad na socijalnom planu i zajedno s drugim nevladinim organizacijama slične orijentacije tijesno sarađivati.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA