SAFF

Egipatski intelektualci predviđaju drugi val „Arapskog proljeća“

Facebook
Twitter
WhatsApp

Egipatski intelektualci i novinari predviđaju izbijanje drugog vala „Arapskog proljeća”, koji će spasiti Egipat i arapske zemlje pogođene krizom, od pogoršanja situacije. Oni su posebno pohvalili sudanski i alžirski pokret protesta, poručivši putem društvenih medija kako će politika ugnjetavanja koja se proširila u zemljama koje su svjedočile prvom valu „Arapskog proljeća”, na kraju dovesti do izbijanja novih revolucija. 

Ovo je zbono za uzbunu u arapskim zemljama poput Egipta, čiji zakoni zabranjuju demonstracije i negiraju postojanje duboke krize u zemlji. 

Dr. Hassan Nafaa, profesor političkih nauka, u subotu je na svom twitter profilu objavio status: „Čini se da je drugi val Arapskog proljeća već počeo. Ovaj put iz Sudana. Alžir je, također, spreman, i vjerojatno će se druge arapske zemlje povesti za njima. Jasno je da se arapski narodi nisu i neće predati tiraniji i društvenoj nepravde. Nadamo se da su snage promjene naučile lekciju iz prvog vala.” 

„Duh Arapskog proljeća još uvijek plamti i ovaj put će biti više rasprostranjen”, rekao je Qutb Al-Arabi, pisac i predstavnik Muslimanskog bratstva u egipatskom Nacionalnom frontu, u postu na svojoj Facebook stranici. Pjesnik Abdul Rahman Yusuf također predviđa izbijanje drugog vala „Arapskog proljeća”.

Dr. Mahmud Refaat, predsjednik Europskog instituta za međunarodno pravo i međunarodne odnose (EIIR) i bivši koordinator kampanje za kandidaturu general-pukovnika Samija Anana za egipatskog predsjednika, kazao je kako su Sudanci utrli novi put za „Arapsko proljeće”, koji počinje utjecati i na ono što se događa u Alžiru. 
Refaat je pozvao na hitno razvijanje nacionalnog projekta za spas Egipta od tiranije i nepravde. 

Aktivist Khaled Mansour je rekao da je ono što se događa u Alžiru pouka za sve zemlje, objašnjavajući da su s prvim počecima „Arapskog proljeća”, mnogi očekivali da će se val protesta proširiti i u Alžiru, zbog prirode stanja u kojem se ta zemlja nalazi. Ipak to se nije desilo. A to se logično može objasniti činjenicom da su nedavna historija Alžira i događaji iz alžirskog građanskog rata imali značajan utjecaj na suzdržanost javnosti. 
Khaled Mansour, u postu na svom Facebook stranici, je rekao: „Alžirci javnosti je ostala mirna i tiha, obuzdavajući svoj bijes sve dok se Bouteflika nedavno nije pojavio u kolicima, poput beživotnog kostura, da bi objavio svoju kandidaturu za novi predsjednički mandat. Kao rezultat toga, stotine hiljada građana izišli su na ulice da ispolje svoje negodovanje.“

TV voditelj Mohamed Maher Akl opisao je pokret protesta u Sudanu i Alžiru kao šamar u lice „osovini zla” u arapskom svijetu. Akl je dodao da je alžirski i sudanski odgovor ulio novu nadu, posebno u Egipatu.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA