SAFF

Foreign Policy: Muslimani u Indiji su u velikoj opasnosti

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nju Delhi je zadesio najsmrtonosniji val nasilja u zadnjih nekoliko desetljeća. Sukob je počeo u nedjelju, 23. februara, neposredno prije nego što je američki predsjednik Donald Trump stigao u zemlju da bi se sastao sa indijskim premijerom Narendrom Modijem, i brzo je eskalirao u masovne nerede. Rulja hindusa napala je na muslimanske domove na sjeveroistoku grada. Najmanje 45 osoba, uglavnom muslimana, je ubijeno.

Ashutosh Varshney, profesor sa Univerziteta Brown i autor nagrađene studije Ethnic Conflict and Civil Life: Hindus and Muslims in India, smatra da prošlosedmični nemiri u Delhiju imaju neka obilježja organiziranog pogroma.

To se već dešavalo u Indiji

Godine 2002, u Gujaratu, kad je Modi bio glavni ministar države, više od 1.000 ljudi ubijeno je u vjerskim neredima. Većina njih su bili muslimani. Modi je kasnije od strane pravosuđa države oslobođen od optužbi za zloupotrebu položaja, ali kritičari kažu da je mogao učiniti mnogo više kako bi se spriječili napadi.

I 1984, opet u Delhiju, oko 3000 sika je ubijeno nakon što je premijerka Indira Gandhi ubijena od strane svojih tjelohranitelja, sika.

U oba slučaja, kažu stručnjaci, nemiri se nisu mogli provesti bez nekog saučesništva u jednom dijelu policije.

Varshney vjeruje da se prošlosedmični smrtonosni sukobi mogu ponoviti u drugim dijelovima zemlje, a muslimani su posebno u opasnosti u jednoj državi.

U nastavku pročitajte dio razgovora koji je Ravi Agrawal iz Foreign Policyja vodio sa Varshneyem.

Ravi Agrawal: U vezi prošlo sedmičnih nereda došlo je do rasprave radi li se o neredima ili pogromu. Možete li objasniti razliku?

Ashutosh Varshney: Pogromi su posebna vrsta nereda kada to više nije samo sukob između dve skupine, nego se policija svrsta na jednu stranu, bilo da ne reagira na njihovo nasilje prema drugoj grupi bilo da im pomaže bilo da direktno sudjeluje u nasilju prema jednoj grupi.

RA: Kako bi ste klasificirali posljednje nasilje u Delhiju?

AV: Drugog i trećeg dana bilo je jasno da se policija svrstala na jednu stranu. Džamije, muslimanske kuće i dućani su napadnuti, a policija nije odgovorila na pozive za pomoć. Pored toga postoje dokazi i o izravnom učešću policije u nasilju. Postoje video snimci, posebno onaj koji prikazuje mladiće muslimane kako ih udara hinduistička rulja, dok policajci od pretučenih muslimana traže da pjevaju državnu himnu – dok ih udaraju. Ali za sada postoje značajniji dokazi da je policija jednostavno skrenula pogled i nije odgovorila na muslimanske molbe za pomoć.

RA: Činjenica da se sve ovo dogodilo u Nju Delhiju, glavnom gradu Indije, od izuzetne je važnosti.

AV: Delhi ima jedinstvenu strukturu za policijske operacije. U svakom drugom dijelu Indije policija izvještava vladu države, a ne centralnu vladu. Činjenica da centralnu vladu vodi Stranka Bharatiya Janata (BJP) čini Modijevu vladu odgovornom za zakon i red u Delhiju. Dakle, i on snosi odgovornost za nepoštivanje reda i mira.

RA: Neki od napadača vikali su „Jai Shri Ram“ ili „pobeda gospodaru Ramu“. Možete li objasniti značaj te pojave?

AV: „Jai Shri Ram“, teološki gledano, predstavlja slavljenje Rama, hinduističkog božanstva poznatog po suosjećanju, koje se smatra utjelovljenjem najvišeg morala i etike. Ali u posljednjim hinduističkim nacionalističkim ideološkim kampanjama „Jai Shri Ram“ je transformiran u bojni poklič hinduističke nacionalističke politike.

RA: Koliko je ozbiljna opasnost od izbijanja sličnih nasilja u cijeloj zemlji?

AV: Najugroženije muslimansko stanovništvo nalazi se u državama pod upravom BJP-a, jer je uloga policije ključna u sprječavanju nasilja – a policija je pod kontrolom vlade država. Ako vlade BJP-a u raznim državama Indije gurnu policiju protiv muslimana, odupirali bi se samo najhrabriji policajci, jer struktura vlasti je vrlo jasna. Opasnost za muslimanske manjine u državama kojima vlada BJP velika je. U Uttar Pradeshu, najvećoj indijskoj državi sa 200 miliona stanovnika, muslimani su posebno ranjivi. Muslimani čine oko 18 posto stanovništva i rašireni su po cijeloj državi. U Muzaffarnagaru je 2013. došlo do velikih nereda, a policije nigde nije bilo. Ovom državom vlada političar Yogi Adityanath, čije su antimuslimanske predrasude i neprijateljstvo prema muslimanima dobro poznati i otvoreno ih ispoljava.

RA: U međuvremenu, novinari u Indiji su pod prijetnjom. Jedan fotograf rekao je za Washington Post da mu je napadač prijetio da će mu skinuti hlače da provjeri je li obrezan – da utvrdi da li je musliman. Koliko to ima veze sa porukama vlade?

AV: Ideologija vlade stvorila je takvu situaciju da na teren ne moraju dolaziti direktne upute s vrha. Takozvani agenti osmišljavaju vlastite strategije i smatraju da bi se napadom na muslimane mogli uspeti na političkoj hijerarhiji. Tako struktura poticaja na nasilje prema muslimanima, koja se stvara s vrha, počinje dobijati ​​vlastitu logiku i na terenu aktivira trupe i funkcionere nižeg nivoa koji pokušavaju protumačiti šta je to što će partijski šefovi cijeniti.

RA: Drugi mandat premijera Modija počeo je prošlog maja, nakon što je pobijedio na nacionalnim izborima. Iako su i u njegovom prvom mandatu postojali znakovi šovinističkog hinduizma, vladajući BJP je značajno ubrzao provođenje svoje društvene agende.

AV: Čini se da je BJP dovoljno osnažen da koristi legislativni put za započinjanje restrukturiranja politike. Vrhunac toga je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o državljanstvu, koji je usvojen 11. decembra – što je dovelo do niza protesta.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA