SAFF

Institut za istraživanje genocida: Povući odluku o imenovanju Svetlane Cenić, ponizila je žrtve agresije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Kao prijedlog SBB-a i uz podršku HDZ-ovih ministara, dok su ministra iz reda SDA bili suzdržani, na nedavno održanoj sjednici Vlade FBiH za predsjednicu Nadzornog odbora BH Telecoma imenovana je Svetlana Cenić.

Njeno imenovanja izazvalo je veliki broj reakcija, a posljednje u nizu je i saopćenje Instituta za istraživanje genocida u Kanadi.

Iz instituta poručuju da dižu glas “protiv imenovanja Svetlane Cenić za predsjednicu Nadzornog odbora BH Telecoma od strane Vlade FBiH“.

– Zar savjetnica ratnog zločinca Nikole Koljevića, prevodilac ratnog zločinca Momčila Krajišnika i članica najužeg srpskog ratnog rukovodstva na Palama može raditi kao predsjednica Nadzornog odbora BH Telecoma? Odgovor istraživača genocida i žrtava i svjedoka agresije i genocida je ne. Jer onaj ko u svojstvu svjedoka odbrane osuđenom ratnom zločincu Momčilu Krajišniku negira internacionalnim i nacionalnim sudovima utvrđen zločin genocida u Bosni i Hercegovini ne može obnašati nikakve funkcije – poručili su iz instituta.

Ističu da “onaj ko ponižava žrtve i svjedoke agresije i genocida u Bosni i Hercegovini ne može biti lider u javnom preduzeću. Onaj ko za najstrašnije koncentracione logore smrti Omarska, Keraterm i Trnopolje kaže da su bili samo obični sabirni centri ponižava ne samo srećom preživjele logoraše navedenih koncentracionih logora smrti, već ponižava i čovjeka i civlizaciju uopšte ponižavanjem istine i pravde“.

– Ratna prošlost će ostati neizbrisiva mrlja na karijeri i savjesti Svetlane Cenić, bez obzira što je pojedinci doživljavaju kao borca za ljudska prava, heroinu koja se bori protiv režima u entitetu Republika Srpska, ekonomsku eksperticu, opozicionarku, aktivisticu civilnog društva. Ovaj potez Vlade FBiH ugrožava ciljeve istine i pravde. Jer tek kada se Svetlana Cenić pokaje za svoje izjave, tek kada zatraži izvinjenje od žrtava, u tom slučaju će opet žrtve odlučiti o njenom angažmanu. Pozivamo Vladu FBiH da se solidariše sa preživjelim žrtvama i svjedocima agresije i genocida u Bosni i Hercegovini, posebno da se solidariše sa preživjelim mučenicima prijedorskih koncentracionih logora smrti i porodicama koje još traže svoje najmilije u Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici poslije Drugog svjetskog rata, i povuče odluku o imenovanju Svetlane Cenić za predsjednicu Nadzornog odbora BH Telecoma, ženi koja negira zločine agresije i genocida u Bosni i Hercegovini. Time će dati šansu istini i pravdi, ljudskim pravima i slobodama – stoji u saopćenju.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA