SAFF

Iračka dijaspora u strahu: Agenti šijskih milicija napadaju Iračane koji na društvenim mrežama kritikuju njihove zločine u Iraku

Facebook
Twitter
WhatsApp

Iračani koji žive u inostranstvu, a koji kritiziraju iračku vladu ili njezine paravojne šijske milicije, naročito najpopularniju šijsku miliciju Hašd, izloženi su prijetnjama smrću, zastrašivanju, pa čak i nasilju.

U izvještaju organizacije Biro za vanjske odnose Iraka sa sjedištem u Velikoj Britaniji, navodi se kako su Iračani koji žive u Evropi podvrgnuti nasilju.

Za jednog Iračanina koji živi u Finskoj, Ali Abdulkader Hassana sve je počelo nakon što su pristalice šijskog lidera Moqatada Al-Sadra preko Facebooka pozvali na akciju protiv njega. Hassan je predstavljen kao “doušnik koji je radio za Amerikance prije bijega u Finsku”, optužen je da je kriv što su mnoga iračka djeca ostala bez roditelja.

Hassan je bio optužen za blasfemiju protiv šiijskih klerika u Iraku, za koje je kazao da su duboko zaglibili u korupciju.

Sadrove pristalice najviše su naljutili Hassanovi stavovi protiv Hašda, koje je iznosio na svom Facebook profilu.

Dan nako što je jedan status bio podijeljen na Facebooku desio se brutalni napad na Hassana u finskom gradu Jyväskylä. Hassan smatra da je taj napad svojevrsna lekcija i upozorenje drugima koji se usuđuju da ukazuju na zločine Hašda.

“Tačno su znali ko sam”, kaže Hassan. “Ubacili su me u automobil i počeli voziti. Jedan od njih mi je pokrio usta, a drugi mi je stavio nož pod grlo. Rekli su mi: ‘Ovo ti je upozorenje od Hakima Al-Zamilija’, jednog od bliskih Sadrovih saradnika, koji je jedno vrijeme do 2007. godine, bio ministar zdravstva.” Nakon što su ga pretukli, napadači su izbacili Hassana iz automobila i pobjegli. Bio je toliko pretučen da nije mogao sam hodati, te su ga lokalni Finci odveli u bolnicu. U nemilosrdnom premlaćivanju pretrpio je nekoliko fraktura na rukama i uprkos tome što se dobro oporavlja, ovaj irački azilant još uvijek trpi velike bolove u rukama i kaže kako ih ne može koristiti kao prije.

Slično iskustvo imao je i jedan drugi Iračanin, trenutno nastanjen u Velikoj Britaniji. On odbija da bude imenovan jer se boji za sigurnost svoje porodice. “Na društvenim mrežama sam pisao statuse u kojima sam kritizirao vladu i Hašd za sektaške zločine protiv sunija širom Iraka, ali sam prestao nakon što sam počeo dobijati prijeteće poruke sa lažnih profila koji su mi navodili tačne adrese članova moje porodice koji žive u Bagdadu. Rekli su mi da će, ako ne prestanem sa pisanjem, minirati njihove domove, pobiti muškarce i djecu, a žene prodati kao bijelo roblje.”, kazao je u izjavi za MEMO.

Nakon što su ga nepoznati razbojnici, očigledno povezani sa Hašdom, premlatili, Hassan je i dalje suočen sa prijetnjama, zastrašivanjem i nasiljem, s ciljem da stalno živi u psihozi straha.

“Prije otprilike petnaest dana jedan crveni automobil se zaustavio na ulici blizu nas.”, kazuje Hassan. “Tri muškarca su bili unutra i dvojica od njih su izašla. Bili su maskirani i naoružani metalnim šipkama, a jedan je imao sprej za koji ne znamo šta je sadržavao. Namjeravali su nas pretući, ali moj prijatelj i ja smo se branili i uzvratili im. S jednim sam se hrvao, dok je drugi izvukao nož i pokušao zbosti mog prijatelja. Srećom, nož je bio premali, a slojevi odjeće na čije odjevanje nas je prisilila jaka zima ovdje spasili su mu život.”, rekao je Hassan.

Kako se počela stvarati gužva zbog pristizanja većeg broja ljudi na ulicu, napadači su se uspaničili i pobjegli.

Uprkos ozbiljnosti oba napada, finska policija nije u stanju da pomogne Hassanu, koji trenutno strahuje za svoj život. On sumnja da je njegov profil privukao pažnju Hašda u Iraku zbog dojave izbjeglica koje žive s njim u istom azilantskom centru.

“Finska policija mi nije dala nikakvu zaštitu, niti me premjestila na sigurnu lokaciju. Mogu biti napadnut u svakom trenutku ako ostanem ovdje. Jasno je da agenti Hašda koji su došli u inostranstvo žele da mi naude.”, objašnjava svoju situaciju.

Ovo nije prvi događaj u kojem je Hašd izvozi nasilje u inostranstvu, ali mainstream medije to i dalje ne zanima.

Prije dvije godine, 43-godišnji Bassim iz Londona primio prijetnje smrću nakon išto je ustvrdio da je bivši zamjenik premijera Baha Al-Araji kupio imovinu koristeći oprani novac. U prijetećoj poruci rečeno mu je da njegova smrt neće koštati više od pedeset kilograma eksploziva.

Uznemiravanje u inostranstvu nije ni novo ni neočekivano. Ono što je novo jest da su najvjerovatnije kriminalni elementi povezani sa iračkim vlastima upleteni u ušutkivanje glasa kritike protiv njih upotrebom nasilja i kriminalnih metoda.

Hašd i druge šiijske militantne grupe koje podržava Iran, a koje rade s iračkom vladom, su optuženi za brojne ratne zločine tokom operacija “oslobođenja” koje vode protiv IDIŠ-a u protekle dvije godine.

Pripremio: Abdullah Nasup

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA