SAFF

Islamski svijet pati jer nema strategiju – Turska je uzdanica

Facebook
Twitter
WhatsApp

Profesor političke etike i historije religija na Univerzitetu Hamad bin Khalifa u Kataru, mauritanski mislilac Mohamed Mokhtar Shanqeeti, u govoru na seminaru “Turska i strateški vakuum u muslimanskom svijetu”, na margini međunarodnog sajma knjiga u Istanbulu, kazao je: “Islamska civilizacija pati od duboke strateške praznine i razarajućeg političkog haosa.”

“Turska je jedina zemlja koja je nada muslimanskog svijeta.”, dodao je.

On je objasnio da Turska teži tome da postane centralizirana država i da snažno vodi računa o svojim interesima, ne služeći ni Istoku ni Zapadu.

“Turska želi da sačuva svoje interese sa Zapadom, ali ne kao sluganska država koja se ponižava moljakajući za članstvo u Evropskoj uniji. Ona stremi ka tome da postane regionalni lider i centralna država islamske civilizacije.”, kazao je.

Shanqeeti smatra da “ako Zapad ne pokaže respekt prema Turskoj to će biti veliki gubitak za njih, jer Moskva želi da ima Tursku na svojoj strani i smatra da bi to bio ogroman strateški dobitak za Rusiju.”

Turska ima sve predispozicije da postane vodeća zemlja islamske civilizacije: nalazi se u srcu islamskog svijeta, posjeduje ekonomsku snagu, upravljačke i ljudske resurse i izuzetnu hrabrost u donošenju strateški važnih odluka, smatra Shanqeeti.

“Pred Turskom su dva puta: ili da se udalji iz područja požara, a ova opcija sada više nije izgledna; ili da intervenira, što je izglednije, jer oni koji razaraju Siriju i Irak, također, ciljaju Tursku.”

“Ummetu treba snažan blok između muslimanskih zemalja, posebno Turske, Egipta, Saudijske Arabije i Sirije. Neophodno je da se na Mediteranu formira moćan islamski blok zato što su svi u opasnosti. Saudijska Arabija je uvjerena da će Iran nastaviti s destabiliziranjem regije i miješanjem u unutrašnje stvari regionalnih zemalja, stoga je Rijadu potreban pouzdan strateški saveznik kakvog i saudijski narod i vlast vide u Turskoj”, mišljenja je mauritanski mislilac.

Izgradnja strateškog saveza između Turske i zaljevskih zemalja

O mogućnostima i perspektivi strateškog saveza između Turske i zaljevskih zemalja, prof. Mokhtar Shanqeeti kaže da bi takav savez otvorio mogućnost zemljama da se izvuku ispod “američkog kišobrana”, a bio bi veoma efikasan način da se zaustavi iranski ekspanzionizam i agresivna politika prema zemljama u regiji. Prof. Shanqeeti smatra kako je uspostavljanje prve turske vojne baze u jednoj od zaljevskih zemalja (u Kataru) stotinu godina nakon pada osmanlijskog carstva, zatim početak zajedničkih tursko-saudijskih projekata razvoja namjenske industrije, pokazatelj da postoji ozbiljna politička volja među političkim establišmentom ovih zemalja za uspostavljanjem jednog takvog saveza.

Shanqeeti vjeruje da je traženje alternative američkoj zaštiti nužnost, kako zaljevskih zemalja tako i Turske, s obzirom da se, kako je kazao, Amerikanci nisu pokazali kao pouzdan saveznik i da su u nekim slučajevima čak ostavili na cjedilu ove muslimanske zemlje. Zaljevske zemlje i Turska, smatra on, imaju mnogo zajedničkih interesa i jednostavno su upućeni jedni na druge. S jedne strane zaljevskim zemljama je potreban pouzdan strateški saveznik i jak savez, što mogu pronaći u Turskoj, a s druge strane je Turska kojoj trebaju energenti koje posjeduju zaljevske zemlje i “strateška dubina” koju joj zaljevske zemlje mogu adekvatno osigurati. Ovakav savez  bio bi kadar da se oslobodi stranog tutorstva.

“Turskoj je nedestajao određeni nivo inicijative i hrabrosti u vanjskoj politici, ali operacija Štit Eufrata pokazuje da Turska počinje pretakati svoju političku filozofiju u djelo. Čini se da je Turska sve spremnija na preuzimanje rizika u cilju ostvarenje svoje političke vizije.”, zaključio je Shanqeeti.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA