Izetbegović: “Trojka” će prepusti sve pozicije HDZ-u, Dodik želi napraviti situaciju da jedan Srbin iz RS-a ubije državu

Predsjednik SDA-a Bakir Izetbegović je gostujući na BHT1 Dan uživo komentarisao trenutno političku situaciju u Bosni i Hercegovini i nadolazeći kongres SDA.

“Sjednice nije bilo mjesecima i kada treba da se desi, nakon odgađanja čak ni komisije ne uspjevaju da odrade posao. Ta većina je na granici. Ne bi trebalo tako raditi većine. Politika koju vodi trojka je učinila da ne bude komotna većina”, kazao je Izetbegović.

Nazvao je koaliciju Trojke servilnom većinom i da sumnja u opstanak takvih politika i da će morati mijenjati politiku ili izgubiti većinu. On je rekao da je većini svaki glas od 50-ak ljudi važan i da onda oni traže neke stvari.

O posljednim potezima Milorada Dodika i većine u RS-u kazao je da neće uspjeti dok se oni (SDA) pitaju.

“Neće uspjeti, dok se mi pitamo. Milorad Dodik je zainteresovan da destabilizira dvije institucije na putu separatističkih planova. Jedna je OHR, što je uspio uz pomoć Rusije i Kine, tako da ga ne priznaju na teritoriji RS-a. Ustavni sud je zadnja brana, jednog dana kada ne bude OHR-a, on može proglasiti neustavnim odluke”, kazao je Izetbegović.

Rekao da se traži uvođenje toga da jedan Srbin iz RS-a entitetskim glasanjem ili ne dolaskom zaustavi sve i ubije državu.

Podsjetio je da Ustavni sud nije Institucija u kojoj je određen nacionalni sastav i da je predviđeno da bude dvoje iz Republike Srpske, četvero sudija iz Federacije BiH i trojica stranih sudija.

“Logično bi bilo da iz Federacije BiH budu tri Bošnjaka i jedna Hrvat, ili dva Bošnjaka, jedan Ostali i jedan Hrvat, ali je i logično da se u ovoj situaciji budu izabrana dva Hrvata. Taj Hrvat bi trebao biti afirmisani pravnik, a Vukoju sada referiše samo to što je član HDZ-a”, kazao je Izetbegović.

Za Vukoju je kazao da je bio samo sekretar i da je to dobro obavljao, ali da ga nije uredu staviti na takvu poziciju.

Izetbegović je Trojku optužio da uporno predaje pozicije SNSD-u, a najviše HDZ-u i da su im predali Autocete

“Paradigma je ono što su uradili u Fondu za zaštitu okoliša. Ukinut je Eso Humo, heroj odbrane Mostara, u korist HDZ.-a. Konaković advokatiše da BH Gas treba predati HDZ-u, imali kraja tome?”, kazao je Izetbegović.

Naveo je da će takvom politikom Trojka Probosanski blok sa 60 posto ruku skresati na trideset posto uticaja.

“Rješenje je u proporcionalnoj zastupljenosti. Moramo doći do toga ili bliže tome. Dejton je unazadio poziciju Bošnjaka kao najbrojnijeg naroda i naroda koji je najviše stao u zaštitu države. Nagradio je stranu koja počinila genocid,” rekao je Izetbegović.

Upozorio je to da jednom kada se učine ustupci, da je to gotovo nemoguće promijeniti jer je za promjene uvijek potreban konsenzus, a Izetbegović smatra da Trojka predaje pozicije. Pozvao ih je da ne donose zakone koji neće moći popraviti.

Dan žalosti

Govoreći o tome da je proglašen Dan žalosti u BiH nakon ubistva djece u školi u Beogradu, a nije proglašen za 11. juli i genocid u Srebrenici, Izetbegović je rekao da treba postojati balans i dostojanstvo.

“U Srbiji se nikada nisu udostojili pokazati pijetete prema 1.601 ubijenom djetetu Sarajeva, tu ima stotinjak srpske djece ubijene srpskim granatama. Mi smo u Sarajevu otrčali da prije Srbije proglasimo Dan žalosti. Treba postojati balans i dostojanstvo, ne treba se prostirati kako to rade ljudi iz Trojke”, kazao je Izetbegović.

Južna interkonekcija

“HDZ-u nije nikada dosta, zavladali izgradnjom cesta, sad bi da zavladaju energetskim sektorom. Svaki put traže način da zavladaju”, rekao je Izetbegović.

Istakao je da treba alternativni dotok gasa koji neće biti pod ničijom političkom kontrolom i cijene i tarife trebaju da budu uređene kroz državni zakon i preduzeće kojim će se upravljati sa državnog nivoa, a da HDZ i SNSD žele kontrolu.

“BH Gas je uložio vrijeme i novac da isplanira Južnu interkonekciju, a HDZ se sjetio kantonalnog preduzeća”, poručio je Izetbegović

O reakciji iz Američke ambasade na HDZ-ove planove vezano za novo preduzeće rekao je da su i ambasadi vidjeli da nema kraja apetitima HDZ-a nakon što su toliko učinili za HDZ putem OHR-a.

Sastanak u Konjicu

“Nije trebalo biti sastanka prije nego se razriješe stvari sa ovim što Dodik radi. To nije atmosfera za ovo što se radi .Kada je to izrekao trebalo je napustiti sastanak. Trebali su se dići i napustit sastanak”, kazao je Izetbegović.

Rekao je i da je poodavno bilo vrijeme da se Dodik sankcioniše i da Dodik provodi ono što je zacrtano u drugom Memorandumu SANU-a i Memorandumu SNSD-a iz 2015. godine u kojem je nacrtan algoritam koraka te je pozvao gledatelje da pročitaju ove dokumente.

“Dodik jr radio na sistemu kuhanja žabe. Polagano je zagrijavo stvari prelazio crvene linije pa se vraćao. Sad kad se okrene vidimo da je bilo odavno vrijeme da se stane na loptu”, kazao je Izetbegović

Rekao je da diplomate dođu na tri godine i žele uspjeh, a ne žele sudare sa Dodikom i konfliktom i onda traže i pritišću stranu koju vide kao najslabiju spremnu za kompromise.

“Imamo uporno popuštanje. Odlikuju presuđene za genocid Karadžića i Plavšićku i nema reakcije OHR-a. Dodik je prešao sve granice dovodi u pitanje mir i stabilnost na Balkanu. Toliko je izvrijeđao te ljude ne samo u BiH, nego i Amerikance, Britance, Evropljane, Nijemce. Mislim da je ovo kraj i da će shvatiti da je oni ili on”, istakao je Izetbegović

Rekao je da se Dodik može smijeniti i da bi to bila neka mala pobuna, a kao primjer je naveo Miloševića iza kojeg su bili milioni ljudi pa je 28. juna na Vidovdan doveden u Hag i da ljudi zaborave političare bez rezultata.

Novinarka je pitala Izetbegovića i koliko korupcija unutar SDA šteti toj stranci.

– Zbog ničega se pojedini ljudi sude u SDA. Mislim da su Skaku bespotrebno hapsili – rekao je kazavši kako je namješten proces i puno namještenih procesa unutar SDA.

– SDP ima presuđenog Zukana Heleza koji sjedi u Vijeću ministara. Lipovaču koji je potpredsjednik… 99 posto ljudi u BiH ne misli kao Mehmedović, mislim da im je jasno da se ovo protiv SDA radi iz Beograda i Zagreba – rekao je.

Upitan je li on odgovaran za stanje u SDA, kaže:

– Mjerljive su stvari, da sma onakav kako me mediji opisuju, ne bi se rezultat popravio… Nisam se htio dogovoriti sa strancima da dogovorim ustupke u Neumu koji će koštati našu zemlju – rekao je i dodao:

– Kada je SDA u pitanju, to su mjerljive stvari. Mi nismo dali SDA-u da dođe u vlast godinu dana dok nismo poslali dokument u NATO.

Facebook
WhatsApp
X
Email
PREPORUKA
Zauzimaj se za druge, bit ćeš nagrađen
Piše: Abdusamed Nasuf Bušatlić