SAFF

Muktada Sadr: Saudijska Arabija dokazala je svoju snagu, cilj moje posjete je da se prekine sektaštvo i Irak vrati u okrilje arapskih zemalja

Facebook
Twitter
WhatsApp

Šiijski lider i političar iz Iraka, Muktada Sadr dao je intervju arapskom listu Asharkul-Awsat povodom svoje posjete Saudijskoj Arabiji. U nastavku možete pročitati najzanimljivije dijelove intervjua:

Sastali ste se sa saudijskim prijestolonasljednikom Muhammedom ibn Selmanom. Koje su najvažnije teme o kojima ste razgovarali?

Sadr: Razgovarali smo o svemu, a najviše o Iraku. Bilo je razgovora o Jemenu, Bahrejnu, Siriji, Jerusalemu, saudijsko-iranskim odnosima, odnosima između Rijada i Bagdada. Pokazalo se da imamo vrlo slična razmišljanja o navedenim temama. Princ Muhammed je pokazao veliki optimizam i planove kojima je cilj da u regiji zavlada mir i da prestanu sektaški animoziteti. Moje prisustvo kao šije u sunijskoj zemlji plaši mnoge neprijatelje, stoga sam uvjeren da će Saudijska Arabija biti izložena kritikama zbog moje posjete, ali mnogo važnije od toga je naše nastojanje da obuzdamo sektaške tenzije. Naročito stoga što su namjere Saudijske Arabije dobre i pozitivne.

Kako vidite budućnost saudijsko-iračkih odnosa nakon Abadijeve posjete Rijadu?

Sadr: Posjeta iračkog premijera Hadera Abadija Saudijskoj Arabiji je dio diplomatskih odnosa dvije vlade, dok je moja posjeta odraz želje da se uspostave čvršće veze između dva naroda. Ja poštujem saudijski narod i ne pravim razliku među njima i želio bih da se u narednom periodu poprave odnosi između dva bratska naroda. U proteklih deset godina postojali su određeni animoziteti koje treba otkloniti. Moja posjeta Saudijskoj Arabije je nastojanje da se Irak vrati u okrilje arapskih zemalja.

Hoćete li na predstojećim izborima koalirati sa Abadijem i Amarom El-Hakimom?

Sadr: Sadristički pokret nema ništa protiv koaliranja… Irak trenutno pati od siromaštva, rata, nedostatka sigurnosti i loših javnih usluga, te je neophodno da nova vlada povede Irak naprijed.

Kakav je vaš odnos prema šiijskim milicijama Hašda?

Sadr: I dalje smatram da bi disciplinirani pripadnici Hašda i drugih (paravojnih) grupa koji su učestvovali u oslobađanju različitih područja, ako postoje disciplinirani pripadnici u tim grupama, trebali biti primljeni u postojeće regularne sigurnose i policijske strukture, a ne da Hašd postoji kao paralelna vojska. Potrebno je da se sve te grupe stave pod punu kontrolu premijera i komandanta glavnog štaba oružanih snaga, inače ćemo imati mnogo problema.

Da li još uvijek smatrate da bi kurdske vlasti trebale odgoditi referendum o nezavisnosti Kurdistana?

Sadr: Mi ne vršimo pritisak na njih, ali bih volio, u najmanju ruku, da odgode referendum. Naravno, poptuno odustajanje od referenduma je najbolje. Kurdi su sastavna komponenta Iraka i želimo da između nas postoji dobar odnos, ali loši potezi prethodnih vlada utjecali su na njihovo udaljavanje do te mjere da žele odcjepljenje. Eventualno odcjepljenje Kurdistana će imati vrlo negativne posljedice kako za Irak, tako i za kompletnu regiju.

Kako gledate na iransku ulogu u regiji u miješanje u unutrašnje stvari zemalja u regiji?

Sadr: Želimo da se u cijeloj regiji spuste tenzije, da sve strane koegzistiraju u toleranciji kako bismo se usaglasili oko zajedničkih principa na temelju kojih možemo prevazići sektaške i političke tenzije. To nam je svima u interesu, a naročito Iraku koji je nezaštićen od raznih stranih uplitanja. Sa svih strana se pojavljuju oni koji rovare i to uzrokuje unutrašnje sukobe.

Saudijska Arabija je izložena terorističkim udarima i objavila je spisak imena terorista iz reda šiija i sunija. Kako gledate na to?

Sadr: Saudijska Arabija, kao i ostatak svijeta, izložena je terorističkom udaru i radikalizmu, i potrebna je međunarodna saradnja da bi se savladala ideologija radikalizma i terorizma. Nadam se da će Saudijska Arabija u ovom segmentu postupati korektno i nadam se da saudijski narod neće zahvatiti sektaške tenzije. Ne bi bilo dobro da se u Saudijskoj Arabiji potpiruju sektaški animoziteti, a država treba da postupa jednako sa svima. Razgovarao sam o tome sa princom Muhammedom ibn Selmanom i uvidio sam da pokazuje očinski odnos prema svima. Ne bih volio da se Saudijska Arabija pretvori u Irak, gdje imate podmetanje eksploziva i vladavinu terorista.

Kako komentirate slanje iračkih mladića na sirijska ratišta?

Sadr: Smatram da svaki narod ima pravo da slobodno i samostalno odlučuje o svojoj budućnosti. Ne miješam se u unutrašnja pitanja drugih zemalja i tražim od drugih da se ne miješaju u naša, iračka, pitanja. Ja sam pripadnicima sadrističkog pokreta zabranio svako miješanje u sirijski sukob, jer to pitanje trebaju riješiti Sirijci uzmeđu sebe. Što se tiče prisustva iračkih mladića koji se tamo bore, čini mi se da vlada nastoji da to postepeno zabrani.  Moguće je da će nakon oslobođenja Mosula neki željeti da Iračani  i Hašd učestvuju u operacijama protiv terorista u Siriji. Ja sam protiv toga, a i vlada ne želi.

Smatrate li da strane milicije trebaju napustiti Siriju?

Sadr: Da je odluka u mojim rukama, ne bi bilo (iračkog) uplitanja u sirijski sukob. Moja zabrana sadristima da se miješaju u sirijska pitanja mnogima nije po volji, ali ja želim da Iračani daju prioritet izgradnji svoje zemlje, a ne uređivanju tuđe. Oni (Iračani koji se bore u Siriji) se trebaju vratiti i služiti svojoj zemlji, a Siriju ostaviti njenom narodu.

Treba li Asad ostati na vlasti ili otići?

Sadr: Prije više od mjesec dana pozvao sam Asada da odstupi sa položaja jer smatram da bi to doprinijelo rješenju krize u Siriji. Stradanja naroda su ogromna, rat i terorizam razorili su infrastrukturu, okupacione sile možda će u budućnosti htjeti da se miješaju u unutrašnja pitanja zemlje, a to će biti štetno za cijelu regiju, za sve Arape i za islam. Asadovim odstupanjem s položaja sigurno bi se otvorile velike mogućnosti za uspostavljanje mira i okončanje krvoprolića.

Kako komentirate to što pokret Husi odbija mirovne inicijative i želi nastavak sukoba?

Sadr: Po pitanju Jemena najviše me zanima rješenje humanitarne krize, pogotovo zbog raširenosti siromaštva i bolesti. Da smo svi imali više mudrosti i fleksibilnosti ne bi došlo do eskalacije ni u Jemenu ni drugdje. Princ Muhammed ibn Selman je ostavio veoma pozitivan utisak na mene i ulio mi velike nade. Odlučan je u namjeri da radi na uspostavljanju mira i stabilnosti u Jemenu, Bahrejnu, Iraku. Saudijska Arabija je pokazala da je jaka i sada svoju snagu želi usmjeriti na uspostavljanje mira u regiji.

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA