Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić
Nema sumnje da je svakome, ko je gledao film ”Pustinjski lav”, o slavnom libijskom mudžahidu i vojskovođi Omeru Muhtaru i njegovoj borbi protiv italijanskog okupatora, u sjećanju ostala scena vješanja Omera Muhtara.
Naime, film prikazuje italijanskog vojnika koji je preuzeo zadatak vješanja, dok Libijci dobro znaju da je onaj koji je objesio šejha Omera Muhtara bio njihov sugrađanin po imenu Mahmud Abdus-Selam, kojem su, zbog njegove visine, Italijani dali nadimak Longo. Dakle, Libijac i musliman, Mahmud Abdus-Selam je stavio omču oko vrata vođi mudžahida Omeru Muhtaru i izmakao drvenu klupu ispod njegovih nogu.
Historijski izvori govore da je ovaj nesretnik Abdus-Selam bio tamnoput čovjek, ogromnog tijela i visok, a pored Omera Muhtara on je objesio i mudžahide: Isu el-Vakvaka i ‘Iveda el-Abbara, koje su također zarobili italijanski fašisti i okupatori.
Nesretni Longo je živio u oblasti Berka u Bengaziju, i navodi se da je plesao po kafanama sa zapaljenom bakljom iznad glave kako bi zaradio novac prije nego što je preuzeo posao dželata.
I kada je Nacionalno oslobodilačka armija Libije marširala prema Berki 1941. godine, među njenim oficirima bio je i poručnik Nuri es-Siddik ibn Ismail el-Kawafi, čija je želja bila da uhapsi čovjeka koji je objesio Omera Muhtara.
Međutim, to je ubrzo došlo do vrhovnog komandanta, emira Idrisa es-Senusija, i on je izdao strogo naređenje da se Abdus-Selam Longo ostavi na miru. I zaista ga niko nije ni dirao sve dok nije umro odbačen, sam i ovisan o alkoholu u jednoj garaži u mjestu Sabri u Bengaziju 1957.
U vezi s tim, režiser filma ”Pustinjski lav”, Mustafa al-Akkad, rekao je: “Nije me briga ko je šehidu Omeru Muhtaru stavio omču oko vrata. On je jedinka, bilo da se radi o odvratnom dželatu i pijanici Abdus-Selamu Longu ili nekom drugom saradniku s italijanskim fašistima i okupatorima. Historija neće imati milosti prema onima koji su bili bliski italijanskom generalu Gracijaniju, zločincu i koljaču libijskog naroda.
Ono što nas ovdje zanima je da je film pomogao da se razjasne neki od skrivenih aspekata u historiji Libije, i da je pokazao svijetu kako smo se časno borili u odbrani svoje zemlje protiv okupatora i agresora koji je protiv nas koristio razne oblike podlosti i zločina, te kako smo mi bili časni u našoj borbi čak i kad se radilo o okupatoru naše zemlje. A što se tiče dželata koji je objesio Omera Muhtara, stvar je ista u oba slučaja, bio on italijanske ili neke druge nacionalnosti. Bitno je da je on bio ruka kojom su Italijani izvršili ono što su željeli.”
U nekim izvorima se spominje da je Abdus-Selam Longo, prije smrti, često odlazio na mezar Omera Muhtara i da je gorko plakao i molio ga da mu oprosti.
Nije džaba rečeno: ”Sramota je mnogo duža od života.”