SAFF

Šta Rusija želi postići „Kongresom sirijskog naroda“?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nedavno je ruska diplomatija pokrenula inicijativu za održavanjem konferencije koju su nazvali „Kongres sirijskog naroda.“ Ova konferencija ili skup trebalo bi da se održati sredinom novembra, a kao mjesta održavanja spominju se ruska vojna baza Hamimin u Siriji i rusko ljetovalište Soči na crnomorskoj obali.

Ruska upornost da organiziraju konferenciju pod nazivom «Kongres sirijskog naroda» dok se nastavljaju razgovori u Astani, pobuđuje brojne sumnje i pitanja kod Sirijaca. Ko će biti učesnici tog ruskog skupa? Šta će biti tema njihovih razgovara? Koje su ruske namjere i ciljevi koje žele postići s ovom konferencijom?

„Sirijski narod“ ili ruska potraga za sirijskim „Kadirovom“

„Sirijski narod“ koji će se pojaviti na skupu, kako najavljuju neki ruski izvori, su predstavnici režima i političkih elita i marionetaskih stranaka koje igraju ulogu režimske opozicije, neki vjerski lideri lojalni režimu, te određeni kurdski i turkmenski elementi bliski režimu.

Sa‘d Vefai, sirijski publicist i politički analitičar, smatra da je ovaj takozvani kongres sirijskog naroda ruski pokušaj da unište vrlo važan politički proces koji se odvija u Astani. Vefai kaže: „Rusi ovaj skup predstavljaju kao skup koji će okupiti sve predstavnike sirijskog naroda različitih vjerskih, ideoloških i političkih pravaca, no, prema najavama učesnika očito je da je to skup različitih proruskih struja i opozicije koju je sebi izmislio Asadov režim. To što je skupu dato tako zvučno i ambiciozno ime, ne mijenja njegovu suštinu.“

Vefai objašnjava da je ta takozvana opozicija, kojoj režim dozvoljava djelovanje, ustvari, skup fiktivnih političkih organizacija kojima upravljaju režimske obavještajne službe i one samo izigravaju opoziciju dok su u stavrnosti dio režima. „Onim pravim, istinskim opozicionatrima, koji su postali u Damasku, režim ne dozvoljava da učestvuju u bilo kakvim značajnim skupovima, a mnogi od njih su u zatvoru.“, kaže.

Ono što Rusi žele postići s ovim skupom, smatra Vefai, jest da pronađu svog „Kadirova“ u političkoj i geografskoj klimi koja se bitno razlikuje od čečenske. Rusi, kaže, do sad nisu uspjeli pronaći svog sirijskog „Kadirova“, koji bi bio uspješna zamijena za Asada, koji po svemu sudeći, prije ili kasnije mora odstupiti s vlasti.

Produžavanje trajanja režima

Osvrćući se na činjenicu da bi se ruski skup trebao održati upored s održavanjem novog kruga pregoovra u Astani, Vefai kaže kako Ruski pokušaj da se minimizira značaj Astane i da se pregovori u Astani svedu na pitanje zarobljenika.

„Iako je pitanje Sirijaca zatočenih u režimskim kazamatim važno, pitanja političkih promjena, novog ustava, reorganizacija vojnih i sigurnosnih struktura na način da opozicione snage postanu dio tih struktura, je važnije.“, kaže Vefai i zaključuje: „Rusija putem izmišljanja raznoraznih političkih konferencija i platformi želi produžiti rok trajanja režima i, po mogućnosti, potpuno ga revitalizirati i vratiti stvari u stanje prije početka narodne revolucije.“

Novi ustav Sirije iz kremaljske kuhinje

Usama Meluhi, sirijski opozicionar i lider Pokreta za reformu i izgradnju, smatra da bi „ruski“ kongres mogao imati vrlo štetne posljedice za sirijski narod, jer je namjera Moskve da na tom kongresu progura svoje ideje za novi sirijski ustav. Meluhi smatra da se Rusima žuri da naprave neki politički pomak, u sjeni neuspješnih ženevskih pregovora.

„Zato su izmislili pregovore u Astani“, kaže, „a onda su te pregovore lišili svih bitnih tema, osim što su od samog početka nastojali nametnuti razgovore o novom sirijskom ustavu.“

Meluhi objašnjava kako Rusi žele nametnuti nacrt ustava koji će sadržavati ono oko čega su se dogovorili Rusija, Iran i Turska. Uloga ovog ruskog tzv. Kongresa sirijskog naroda, kaže, jest samo da to formalno izglasaju.

„Rusi se služe ovim konferencijama da ostvare vlastite interese. Konferencija u Kairu imala je vrlo povoljne rezultate za Ruse i donijela im je uspjeh kada je u pitanju sitacija u Homsu. Također, pregovori u Astani su im omogućili da nametnu svoj utjecaj na stanje u većem dijelu Sirije.“, objašnjava Meluhi rusku opsesiju organiziranjem konferencija u vezi Sirije, a u vezi ustava koji Rusi žele nametnuti ističe: „Opasnost nacrta ustava koji Rusi žele nametnuti počiva u tome što je, prema sadržaju koji je procurio u javnost prošle godine, ruska namjera da iz ustava izvrišu svaki spomen bilo čega što ima veze s islamom i Arapima. Čak se u prijedlogu naziva države iz dosadašnjeg naziva briše pridjev arapska i predlaže naziv Republika Sirija.“

Pripremio: Abdullah Nasup

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA