SAFF

Sve češći sukobi ruskih vojnika i proiranskih milicija u Siriji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Ruski vojni izvor priznao je smrt 11 osoba, uključujući dvoje djece i tri žene, a vjeruje se da je drugih 11 osoba povrijeđeno u razmjeni vatre između ruskih vojnika i proiranskih šiijskih milicija, objavila je novinska agencija Syria Call. Sukobi su, kako se navodi u izvještaju, izbili blizu tržnice povrća u Khaldiyi, i ubrzo eskalirali do upotrebe teškog naoružanja, te je ispaljeno i nekoliko raketa zemlja-zrak na obližnja područja u gradu, što je rezultiralo civilnim žrtvama.

Iako su i Rusija i Iran podržali sirijski režim predsjednika Bashara Al-Assada, napetosti su se povećavale na teritorijima pod kontrolom vlade, jer se obje strane natječu za javni utjecaj. Upravljanje kontrolnim tačkama također je postalo izvor problema jer ruske trupe i iranske milicije naplaćuju naknade za prijelaze, čime mogu svakodnevno ostvarivati ​​ogromne profite, navodi Sirijski opservatorij za ljudska prava.   

Nakon izraelskog bombardiranja iranskih ciljeva u blizini Halepa, grupe koje podržava Teheran optužile su Ruse da te napade koordiniraju sa Tel Avivom, jer se Rusi nadaju da će imati koristi od slabljenja iranske prisutnosti.

Prošlog mjeseca, izraelski premijer Benjamin Netanyahu potvrdio je da je ruski predsjednik Vladimir Putin također želio da se sve iranske snage povuku iz Sirije.

Odnosi su također zategnuti zbog konfrontiranja sa Turskom; Damask je jučer odgovorio na tursko granatiranje područja Tal Rifaat koje je pod kontrolom Kurda, a nekoliko granata palo je blizu ruskih vojnih baza na sjeveru Halepa.

S obzirom da se nasilje u zemlji nakon osam godina rata smanjuje, i Rusija i Iran nastoje iskoristiti finansijske mogućnosti koje bi im moglo priuštiti učešće u obnovi. Iran je u nedjelju saopćio kako je nastavio s izradom plana željezničke pruge od Teherana, preko Iraka, do Damaska.  Sirijska vlada također je ranije ovog mjeseca saopćila kako namjerava od oktobra iznajmiti luku Latakia Iranu, kao odgovor na službeni iranski zahtjev. U januaru su dvije zemlje potpisale sporazum kojim se olakšavaju bankovni transferi kako bi se financiranje investicija učinilo bržim.   

Rusija, također, pokušava osigurati svoj utjecaj. Prošle godine potpisan je sporazum kojim je Moskvi dodijeljeno ekskluzivno pravo na proizvodnju nafte i plina u Siriji. Iako je naftnoj infrastrukturi Sirije nanesena velika šteta, Rusija se obvezala da će u sljedećih 25 godina obnoviti elektrane, eksploatirati plin i izgraditi uništene mlinove.   

Iran se u velikoj mjeri oslanja na vjerske veze između Damaska ​​i Teherana kako bi poboljšao svoju poziciju; njegove šiijske milicije optužene su za repopulaciju sirijskih gradova na sektaškoj osnovi. Međutim, postoje sugestije da Rusija, također, ima pravo na investicijske ugovore koje je Damask potpisao ili obećao osigurati Teheranu, a analitičari ističu da mnogi predloženi sporazumi još nisu provedeni.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA