SAFF

Uloga šerijatskog odbora u islamskim finansijskim institucijama

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: mr. Muhamed Emšo

Iako se može reći da su islamske finansijske institucije dio globalnog svjetskog finansijskog sistema, one ipak imaju svoje osobenosti po čemu sesuštinski i formalno razlikuju od konvencionalnih finansijskih institucija. Iz samog naziva da se naslutiti da se radi o finansijskim institucijama čije je poslovanje zasnovao na principima islama kao univerzalnim vrijednostima. Praktično iskazivanje vjere islama uređuje i predstavlja Šerijat –Allahov dž.š. zakon, koji u sebi objedinjuje propise religijskog, moralnog i društveno-pravnog karaktera. Cilj Šerijata i njegova suština jeste pravednost.

Prema tome, pravednost treba biti vodilja svih poslovnih aktivnostiu cjelokupnoj islamskoj ekonomiji, a samim tim i u radu islamskih finansijskih institucija. Ljudima je dozvoljeno da poslujući jedni s drugima izvlače određenu korist za sebe iz tog poslovanja, ali postoje određene granice pravednosti, koje razdvajaju pravednu, opravdanu i poželjnu zaradu iz poslovanja s drugima od nepravednog stjecanja dobiti na račun drugih.Međutim, treba znati da zadatak postizanja pravednosti nije nimalo lagan jer je čovjek stvoren kao sebičan, pohlepan, akumulativan, okupiran ovozemaljskim zadovoljstvima i sklon takmičenju.

Kako bi opravdale ovaj svoj islamski epitet, islamske finansijske institucije moraju šerijatske propise inkorporirati u cjelokupnom  svom poslovanju. Tako, osim uobičajenih tijela kao što su upravni odbor, nadzorni odbor i odbor za reviziju, ove institucije imaju i šerijatski odbor (sharia board) kao obvezno i stalno tijelo koje kontroliše primjenu Šerijata u njihovim poslovnim aktivnostima.

Šerijatski odbor je ključni element strukture jedne islamske finansijske institucije koji nosi odgovornost osiguravanja potpune usklađenosti svih proizvoda i usluga te institucije u skladu sa principima šerijatskog prava. Znači, ovaj odbor prije svega daje odobrenje za upotrebu svih bankarskih i drugih financijskih proizvoda i usluga koji su u ponudiislamske finansijske institucije kao potvrdu da su oni u skladu sa šerijatskim propisima, ali je nadležan i odgovoran i za provjere da li sesve operacije iaktivnosti na realizaciji tih proizvoda i usluga provode takođe u skladu s načelima Šerijata. Sve ove aktivnosti na izdavanju certifikata šerijatske usklađenosti za proizvode i usluge šerijatski odborobavlja samostalno i nezavisno u odnosu na druga tijela institucije, te kroz internu šerijatsku reviziju prati njihovu primjenu.

Uloga šerijatskog odbora također uključuje praćenje i razmatranje svih potencijalno novih proizvoda koji bi se mogli uključiti u paletu proizvoda određene islamske banke ili druge islamske finansijske institucije, te na taj način podstiče razvoj proizvoda i inovacija u brzorastućoj industriji islamskog bankarstva i finansija.

Pored toga, šerijatski odbor može biti pozvan da donese šerijatsko mišljenje uodređenim pojedinačnim slučajevima, kada su u pitanju specifične okolnosti u poslovanju, te je takvo mišljenje mjerodavno za dalje postupanje u realizaciji tih poslovnih aktivnosti.

Šerijatski odbor treba biti uključen u nadzor šerijatske usklađenosti programa obuke uposlenika, te izrade godišnjeg finansijskog izvještaja islamske finansijske institucije.

Šerijatski odbori usklađuju propise šerijatskog poslovanja i realne mogućnosti njihove primjene

Islamske banke i druge finansijske institucije u mnogim zemljama za svoj rad nemaju podršku vlada, centralnih banaka, zakonskog ili poreskog sistema države, što je slučaj i u BiH. U takvim situacijama kada nije moguće dosljedno primijeniti islamske propise u poslovanju, islamski zakon dozvoljava korištenje olakšica u granicama nužnosti, dok se ne steknu uslovi za njihovu dosljednu primjenu. Šerijatski odbori islamskih finansijskih institucija usklađuju propise šerijatskog poslovanja i realne mogućnosti njegove praktične primjene u datom okruženju, tako da uvijek ne postavljaju najviše standarde, nego ponekad uzimaju one koje je Šerijat propisao u posebnim okolnostima.

S obzirom na važnost i kompleksnost uloge šerijatskih odbora, oni moraju biti sastavljeni od istaknutih savremenih islamskih učenjaka koji dobro poznaju prije svega šerijatsko pravo i druge islamske nauke, ali su takođe dobro informisani i o događajima i trendovima na globalnom finansijskom tržištu. Uobičajeno je za takve učenjake da učestvuju u šerijatskim odborima više institucija.

Aktivnosti pojedinačnih šerijatskihodboraislamskih finansijskih institucija su pod nadzorom od strane Vrhovnog vjerskog odbora Međunarodnog udruženja islamskih banaka iz Džedde koji preispituje fetve (pravna rješenja) pojedinačnih šerijatskih odbora kako bi se osigurala njihova usklađenost sa šerijatskim pravom.

Kada je u pitanju BBI banka, jedina certificirana islamska banka u BiH, treba istaknuti da sve njene proizvode i ugovore odobrava i njihovu primjenu kontrolišeŠerijatski odbor ove banke sastavljen od pet istaknutih internacionalnih i domaćih stručnjaka. Shodno Statutu BBI banke, Šerijatski odbor odobrava ugovore i nove proizvode banke, kontroliše njihovu primjenu, odobrava potrošnju BBI-ovog humanitarnog fonda, daje fetve iz domena islamskih finansija i bankarstva i organizira konferencije i edukaciju iz islamskog bankarstva. Imajući u vidu okolnosti u kojima banka posluje Šerijatski odbor ponekad se zadovoljava i onim minimumom koji Šerijat propisuje u posebnim situacijama. Ali ipak, Šerijatski odbor je garant da nijedan proizvod BBI banke ne izlazi iz okvira Šerijata.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA