SAFF

Washington Post: Zašto Rusija zaslužuje uspjeh na Bliskom istoku

Facebook
Twitter
WhatsApp

David Ignatius piše u Washington Postu kako Rusija zaslužuje uspjeh na Bliskom istoku gdje „koristi kombinaciju vojne sile i diplomatije, dva sredstva pomoću kojih su SAD decenijama dominirale u toj regiji.“

Autor članka smatra da je Putin postigao uspjeh jer je na efikasan način upotrijebio raspoloživu silu i ističe kako je ruski predsjednik ostvario utjecaj u Siriji jer je uspio da održava dobre odnose sa različitim akterima: Iran, Turska, kurdski separatisti. Upravo to je bio razlog zbog kojeg su Sjedinjene Amričke Države u prošlosti bile neophodan partner. Naprimjer, Sjedinjene Države bile su saveznik i prijatelj Izraela, ali su održavale odnose sa palestinskim pokretima otpora, dok su sa organizacijama s kojima nisu mogli razgovarati direktno uspjevali postizati sporazume preko posrednika.

Ignatius smatra kako je američka ovisnost o nametanju ekonomskih sankcija državama s kojima je u nekom sporu ostavilo negativne posljedice na Sjedinjene Države. S druge strane ističe da je ruska vojna interevencija u Siriji bila ograničena, ali veoma efikasna.

Rusija svoj uspjeh na Bliskom istoku duguje svojim iskusnim diplomatima, koji su dobro obučeni i sposobni da vode pregovore između različitih strana, smatra on, poredeći to opet sa američkim ponašanjem u prethodnom periodu. „Rusija od 2017. godine vodi pregovore u Astani tokom kojih je okupila Tursku, Iran i sirijske strane da razgovaraju o rekonstrukciji zemlje. Ženevski pregovori kao američka inicijativa su na umoru“, piše Ignatius.

Ruska diplomatija insistira na očuvanju Asadovog režima, ali su imali kontakte i sa sirijskim Kurdima kojima su obećali da će im novi ustav Sirije dati „kulturnu autonomiju“, kao i da će iz službenog naziva države Arapska Republika Sirija, biti izbrisan pridjev „arapska“. Ignatius posebno ističe da ruska diplomatija u Siriji pregovara vodeći se interesom, a ne ideologijom, dok je američka intervencija opterećena „fantazijom ideologije“.

Rusija stoljećima želi da ostvari utjecaj na Bliskom istoku i sada je to uspjela. Zvuči čudno da je Trump besplatno dao Rusima ono što su toliko željeli.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA