SAFF

Zašto su Saudijska i Emirati nemoćni da poraze Iran u Jemenu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati muče se već četvrtu godinu u ratu protiv proiranskih pobunjenika u Jemenu, jednoj od najsiromašnijih zemalja na svijetu.

Prema SIPRI institutu (Stockholm International Peace Research Institute), po budžetu i opremljenosti, vojske Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata su među najboljima na svijetu. Saudijska Arabija je 2017. godine nadmašila Rusiju i postala treća u svijetu po veličini vojnog budžeta koji je iznosio 69,4 milijarde dolara.

No, uprkos ogromnom budžetu i uvozu velikih količina raznih vrsta naoružanja i vojne opreme, ograničenost sposobnosti i mogućnosti saudijske vojske su općepoznate. Saudijska Arabija ima problem s nedovoljno iskusnim vojnim kadrom, s dopremanjem goriva i logistike iz Sjedinjenih Država, kao i s ljudskim resursom.

Saudijska Arabija od 1991. godine nije učestvovala u ratu, dok proiranski Husi imaju višedecenijsko iskustvo gerilskog rata.

U slijepoj ulici

Posljednjih sedmica arapski vojni savez u Jemenu, savez predvođen Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Emiratima, našao se u slijepoj ulici nakon pokušaja da osvoji važan lučki grad Hudejdu i protjera iz njega Husije koje pomaže iranski režim.

Preko svojih ragularnih snaga i sektaški motiviranih plaćenika, Iran vodi nekoliko ratova u regiji, a CIA i Saudijska Arabija optužuju iranski režim da je terorističku grupu Husi naoružao oružjem i raketama kojima oni sada ciljaju, ekonomski iznimno važan saudijski grad Džazan u blizini granice.

Cilj arapskog saveza je da prekinu komunikacijske pravce i onemoguće snabdijevanje Husija kako bi ih prisilili da sjednu za pregovarački sto. Međutim, uspjeh koji su saveznici postigli od 12. juna, kada je počela operacija, je neznatan. Husiji uspješno brane grad posredstvom kopnenih i morskih mina. UN je izrazio zabrinutost da će ova operacija povećati postojeći problem gladi u Jemenu, jer je Hudejda ekonomska žila kucavica za ovu siromašnu zemlju. Prema nekim procjenama oko 8,4 miliona ljudi je na rubu gladi.

Dr. Yoel Guzansky, sa INSS instituta (Institute for National Security Studies) iz Tel Aviva, primjećuje da zahtjevne operacije na tlu izvode oružane snage Emirata, dok se Saudijska Arabija zadovoljava pružanjem podrške iz vazduha. Emirati na kopnu imaju efikasne trupe koje su, iako plaćenici iz drugih zemalja, prvenstveno Saudana, respektabilna sila.

Osim toga, Emirati su, za razliku od Saudijske Arabije, stekli praktično iskustvo koje su sa sobom donijeli veterani ratova, a koji služe u emiratskim oružanim snagama. Emiratskim snagama, makar djelimično, komanduje bivši australski general Mike Hindmarsh, koji trenutno obnaša dužnost komandanta Republičke garde UAE, koja obuhvata klasične i specijalizirane jedinice i koja se bori u Jemenu.

UAE je jedina arapska zemlja koja ima vojne baze izvan svojih granica, a u Eritreji imaju mornaričku i vazduhoplovnu, te rade na povećanju broja svojih vojnih baza izvan zemlje, konkretno u području Crvenog mora i u Libiji.

Uprkos svemu, emiratske vlasti se suočavaju s unutrašnjom kritikom zbog vojnog angažmana u Jemenu. Mnogi aktivisti optužuju vlasti da skrivaju stvarni broj poginulih Emiraćana u tom ratu.

Prošle sedmice emiratska vlada donijela je odluku da se obavezni vojni roku sa dosadašnjih dvanaest produžava na šesnaest mjeseci.

Problemi Saudijske Arabije

Saudijska Arabija ima veoma centraliziran sistem komandovanja, što je zajednička karakteristika svih autokratskih režima. Saudijski prinčevi i članovi vladajuće dinastije imaju povlašten tretman u vojsci, a to, smatra dr. Guzansky, narušava borbeni moral.

Kralj Selman je u februaru ove godine otpustio iz službe niz iskusnih komandanata olakšavajući svom prijestolonasljedniku da dodatno učvrsti svoju moć.

Dr. Guzansky smatra kako princa Muhammeda ibn Selmana brinu moguće saudijske žrtve u Jemenu te, stoga, u četiri godine rata Saudijska Arabija nije ponudila nijednu službenu statistiku koja se tiče saudijske vojne intervencije u Jemenu.

Neefikasnost saudijske vojske odraz je različitih drugih problema s kojima je Saudija opterećena. Prije svega, ekonomskih.

Saudijska Arabija se od 1945. godine, kada je Franklin Roosevelt potpisao naftni sporazum sa dinastijom Saud, oslanja na američku pomoć u obuci i naoružavanju svojih vojnih snaga.

Dva su temeljna uzroka neuspjeha arapskog saveza da do sad pobijedi u Jemenu ili ostvari značajan napredak, smatra dr. Yoel Guzansky:

  • Husiji imaju dobre strateške pozicije koje im omogućavaju da se uspješno brane.
  • Neefikasnost i nedovoljna sposobnost saudijskih oružanih snaga, unatoč velikim naporima koje ulažu emiratske snage na tlu.

 

 

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA