SAFF

Zašto Vučić huška bosanske Srbe da opstruišu reviziju tužbe BiH protiv Srbije i zašto Kolinda dozvoljava Čoviću da pomaže Beogradu?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Uopšte ne čude  komentari Milorada Dodika, Mladena Ivanića i drugih političara iz manjeg bh. entiteta u pogledu najave mogućnosti ulaganja revizije na presudu Međunarodnog suda pravde(MSP) u tužbi BiH protiv SRJ(Srbije).

Treba se podsjetiti da je Živko Radišić, kao tadašnji član Predsjedništva BiH, kada  Srbija više nije  mogla osujetiti proces pred MSP i kada se MSP proglasio nadležnim za odlučivanje u povodu tužbe BiH, bez saglasnosti sa ostalom dvojicom  članova Predsjedništva ,imenovao koagenta, izvjesnog Miletića da zajedno sa Muhamedom Šaćirbegovićem predstavlja BiH pred Sudom u Hagu. Živko Radišić je tada, kao i danas Mlade Ivanić koji je izveo vojsku na obilježavanje neustavnog Dana RS-a, prekršio zakone na koje se sada pozivaju aktuelni srpski član Predsjedništva  i Milorad Dodik, a koji navode da je revizija tužbe zloupotreba prava.

Mladen Ivanić je ovih dana priznao da je prošle godine uputio pismo Međunarodnom sudu pravde, naglašavajući da revizije tužbe ne može biti. Ivanić se ponaša kao da je sasvim legalno to što je bez saglasnosti ostalih članova Predsjedništva BiH izveo vojsku na obilježavanje neustavnog Dana RS-a, što je bez znanja drugih članova Predsjedništva pisao pismo MSP-u da niko ne može uložiti žalbu, odnosno tražiti reviziji   tužbe, ali kada Bakir Izetbegović kaže da samo postoji mogućnost ulaganja žalbe onda Ivanić  krene sa prijetnjama i poziva se na zakon, ističući da je to zloupotreba i bošnjačka podvala i isključivo bošnjačka želja za revizijom

Naravno da je tadašnji  novoimenovan Radišićev “”koagent” NEZAKONITO  želio povući tužbu. MSP je tada uputio zahtjev Predsjedništvu BiH da se očituje o predstavljanju pred MSP-om i onda su rahmetli Alija Izetbegović i  Ante Jelavić preglasali Radišića te u MSP poslali obavijest da je samo Šaćirbegović agent i da se proces nastavlja. I izjava Ivice Dačića o najavi bh. revizije je komplementarna sa ranijom srbijanskom politikom, ali o reviziji  procesa pred MSP-om se do sada nije izjasnio Aleksandar Vučić. Također, imajući u vidu da se Dragan Čović javno usprotivio reviziji tužbe protiv Srbije, o ovom slučaju se još uvijek nisu izjasnili predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i premijer Andrej Plenković.

Važno je postaviti pitanje premijeru Srbije Aleksandru Vučiću i kompletnoj srbijanskoj politici, zašto ponovo koriste  nisu  bosanske srbe  da političkim sredstvima  onemogućavaju  državu BiH da iskoristi svoje pravo na žalbu, odnosno reviziju. Također, postavlja se pitanje zašto Republika Hrvatska i HDZ žele blokirati pravnu mogućnost da BiH pokrene reviziju za postupak koji se okončao prije 10 godina.

Poznavajući suštinu hrvatske politike u BiH, očigledno da su Milorada Dodik i Srbija ponudili više, ili Dragan Čović svojim izjavama  želi iskamčiti određene benefite, počevši od kladionica do drugih političkih ustupaka, što nimalo nije bezazlena stvar za BiH.

Huškanje bosanski Srba da politički sabotiraju tužbu BiH protiv Srbije je bio i ostao primarni zadatak srbijanske politike. Ako je Srbija toliko samouvjerena, kako je rekao Ivica Dačić: “opet ćemo pobjediti”, zašto onda Vučić i Dačić zajedno javno ne pozovu bosanske Srbe da ne sprečavaju pokretanje revizije i da, upravo preko reviznog postupka, se možda stavi tačka na nesuglasice u odnosima BiH i Srbije. Ivica Dačić, kao ministar MVP Srbije, bivši premijer, zasigurno zna da je Srbija prva i jedina država  u modernoj civilizaciji  koja je presuđena  po Konvenciji o genocidu, za nesprečavanje i nekažnjavanje genocida.

Hrvatska je imala identičan postupak pred MSP-om protiv Srbije, kao i BiH. Hrvatska je  podnijela tužbu nakon smrti Franje Tuđman, najviše zbog zbog pritiska javnosti.

Ništa se spektakularno nije desilo nakon presude MSP-a u tužbi Hrvatske i Srbije i taj proces pred nije ugrožavao odnos dvije države. Srbija i Hrvatska su imale u vrijeme procesa pred Međunarodnim sudom pravde bolje odnose nego danas. Danas je stalni, dnevni rat na relaciji srbijanskih i hrvatskih zvaničnika, što se itekako prenosi na region.

Srpsko-hrvatski odnosi nikada nisu bilo gori, ali to ne smeta Draganu Čoviću da u najavi revizije tužbe BiH protiv Srbije stane  na stranu zvaničnog Beograda. Ne podržavajući reviziju, Dragan Čović je stao na stranu Srbije.

Nema dileme da će Aleksandar Vučić učiniti sve da bosanski Srbi nastave sa opstrukcijama revizije tužbe. A šta je sa Republikom Hrvatskom i predsjednicom Kolindom?

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA