SAFF

Abdusamed Nasuf Bušatlić i Adem Zalihć održali predramazansku tribinu u Cazinu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Admir Keranović

U subotu, 04.06.2016. godine, u prepunom amfiteatru medrese „Džemaludin Čaušević“ Cazin, održana je posljednja ovosezonska tribina u organizaciji udruženja „Pozitiva“, na kojoj su kao predavači učešće uzeli prof. Abdusamed Nasuf Bušatlić, predsjednik udruženja „Saff“, te dr. Adem Zalihić, specijalista urgentne medicine i predsjednik udruženja „Demus-Sarajevo“. U atmosferi u kojoj se tražila stolica više, prisutni su imali priliku čuti veliki broj veoma korisnih savjeta od dva istaknuta predavača, u prvom redu kako se približiti Allahu u mjesecu Njegove milosti, ali i kako što više očuvati i poboljšati svoje zdravlje.

Na samom početku svog izlaganja, pod naslovom ”Požurite Allahovom oprostu i Džennetu koji je prostran koliko nebesa i zemlja”, prof . Bušatlić je istakao da je pred nama ramazan, mjesec Allahove milosti i mjesec u kojem je počela objava Kur'ana, a samim tim i uputa ovog ummeta, a uputa je najveća blagodat od Allaha dž.š. i do nje se ne dolazi osim putem Objave.

Kad su u pitanju pouke i poruke ramazana, prof. Bušatlić je istakao da je jedna od glavnih pouka to da musliman i muslimanka uvijek moraju biti u postu od grijeha, iako kod nas to često nije slučaj.

U nastavku, vođen ajetima iz Kur'ana koji govore o razlozima naredbe posta, profesor je istakao bogobojaznost kao glavni razlog te naredbe. Zbog toga, da bi naš post bio što vrijedniji i ispravniji, trebamo raditi na bogobojaznosti, a u tom nastojanju da budemo što bogobojazniji svakako se trebamo voditi primjerima učenjaka i istinskih pobožnjaka. Među brojnim takvim primjerima, jedan od istaknutih je primjer imama Šafije, koji je rekao: ”Nisam se zakleo Allahom ni istinito ni krivo i kada bih znao da će moju ljudskost i moj moral pokvariti voda, ne bih je pio.”

Zbog svega navedenog, trebamo iskoristiti ramazanske noći i dane kako bi se što više približili našem Gospodaru, a jedan od načina je svakako i dova kao najbolje oružje vjernika, posebno dova u vrijeme pred sami iftar. Zato ne trebamo dopustiti da nam prođe ni jedan ramazanski dan, a da nismo prije samog iftara odvojili par trenutaka za iskrenu dovu.

Na samom kraju svog predavanja, prof. Bušatlić je još jednom podvukao da se trebamo potruditi da iskoristimo blagodati i Allahovu milost koja se spušta u ramazanu, jer dunjalučki život je prolazan, smrt dolazi iznenada i niko od nas ne zna gdje će i kada umrijeti. Milioni su onih koji su pod zemljom, a koji bi za jedno „subhanallah“ i za dva rekata namaza dali sav dunjaluk i sve što je na njemu.

Također, vrlo bitno je da ne budemo od onih koji će osuđivati druge, jer, na kraju krajeva, svi smo mi griješnici, a lijepom riječju i nasihatom pridobijaju se ljudska srca. Zbog toga, trebamo probuditi nadu i najvećem griješniku, jer Allah prima pokajanje i Njegova milost je veća nego što iko može zamisliti.

Nakon veoma inspirativnog i motivirajućeg predavanja prof. Bušatlića, riječ je preuzeo dr. Adem Zalihić, koji je govorio o medicinskim aspektima posta, tj. o svim koristima koje post donosi ljudskom tijelu.

Gledajući sa medicinske strane, kako je istakao dr. Zalihić, postoje dvije dimenzije posta, tjelesna ili somatska i psihička ili mentalna. Također, učinak posta možemo podijeliti na preventivni i terapeutski.

Isto tako, post jača odbrambene funkcije organizma, jer se energija, koja se inače troši za borbu sa klicama koje se unose putem hrane, preusmjerava na druge organske sisteme.

Kako je dalje naveo dr. Zalihić, jedna od značajnijih koristi posta je i povećanje razboritosti uma, jačanje volje i samokontrole, a također je post i vrlo dobra prilika za liječenje raznih ovisnosti, kao što su alkohol, duhan i razni narkotici.

Jedan od najzanimljivijih pokazatelja pozitivnog učinka posta na ljudsko zdravlje je uticaj posta na ljudsko srce. Naime, srce kao jedan od dokaza Allahove moći, ima nevjerovatnu radnu sposobnost i ono u prosjeku vrši 70 otkucaja u minuti, što je 100.000 otkucaja u toku 24 sata. Međutim, u toku posta srce otkucava u prosjeku 60 puta u minuti, što je 85.000 puta u toku 24 sata. Prema tome, post odmara srce tako što samo u toku jednog dana srce kuca 15.000 puta manje u odnosu na dan kad čovjek ne posti. Također, post štedi srce i na način da za samo jedan dan ispumpa 1.000 litara krvi manje nego inače.

Još jedan nevjerovatan podatak je da tokom posta srce ne mora da pumpa krv kroz milione krvnih resica, čija ukupna površina iznosi 250 m2 , što odgovara površini jednog teniskog igrališta.

Molimo Allaha dž.š. da nagradi sve koji su na bilo koji način dali doprinos da se ovo lijepo i korisno druženje realizira, te da svi zajedno spremni i bogobojazni uđemo u mjesec ramazan, da nam Allah primi naše ibadete i očisti nas od grijeha!

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA